Samimiyet


Nusret Yılmazer

Nusret Yılmazer

01 Mart 2017, 07:11

Samimiyet kelimesi güzel bir anlam içerir. Yapılan işi veya konuşmayı içten gelerek yapmak, isteyerek yapmak anlamına gelir. Aldatma ve kandırmak amaçlı davranışların karşısındadır.
Samimiyet şimdi siyaset gündemimize girdi.
Niçin şimdi gündeme geldi?
CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisinin daveti nedeniyle, eski başbakanlarımızdan, rahmetli Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın vefatının 6. Yılı nedeniyle anma toplantısına katıldı diye Ak Parti tarafından samimiyetsiz olarak suçlandı.
Böyle bir toplantıya katılmanın neresi samimiyetsiz, bunu anlamak gerçekten zordur. Erbakan bu ülkenin yetiştirdiği önemli bir bilim adamı ve önemli bir siyasetçisidir. Bu onun siyasi düşüncelerini beğenseniz de, beğenmeseniz de böyledir. 
Bir siyasi parti genel başkanı, başka bir siyasi parti eski başkanının anma toplantısına katılmışsa bu bir güzelliktir, bu bir pozitif davranıştır. Üstelik o partinin genel başkanlığı tarafından davet edilmiş ise. Burada samimiyetsizlik bulmak için çok gayri samimi olmak gerekir.
Ne yani Kemal Kılıçdaroğlu; benim orda ne işim var? Düşüncelerini ben hiç beğenmem deseydi güzel bir davranış mı olurdu, yoksa kabalık mı?
Bence Kemal Kılıçdaroğlu o anma toplantısına katılmakla çok güzel, sempatik bir davranış sergilemiştir. O toplantıda bir konuşma yapmış ve bugün de kendisinin doğru bulduğu sözlerini dile getirerek, “bu sözlerin altına ben de imza atarım”         demiştir.
Peki, bu davranışı samimiyetsiz bulan Ak Parti yetkilileri bugüne kadar çok mu samimi davranmıştır?
Hakikaten siyasi tutarlılık sergilemiş midir?
Mesela Ak Parti’nin Alevilere karşı davranışlarını ele alalım. Bugüne kadar alevi şurası yapıp durdular. Peki, aleviler için ne yaptılar?
Bugün Alevilerin cem evleri halen ibadet yeri olarak kabul edilmiş değil. Alevilerin vergileri ile bütün camilerin giderleri ödenir, hocaların maaşları ödenir. Ama alevi cem evlerinin giderleri devlet tarafından karşılanmaz, dedelere maaş ödenmez.
Şimdi referanduma doğru giderken Numan Kurtulmuş açıklama yapıyor. “21 Mart’ta Hz. Ali’nin doğum günü kutlanacak ve aleviler ile devlet bir araya getirilecek, barıştırılacakmış”!
Esas samimiyetsizlik bu değil mi?
El insaf on beş yıldır iktidarda olan bir siyasi partisin sen. Aleviler için o kadar oyalama şuralar yaptın. Hiçbir sonuç çıkarmadın, sadece oyalayıp durdun. Şimdi referanduma giderken yeni bir oyalama buldun diye bunu Alevilere bir iyilik gibi sunuyorsun?
Şimdi bu samimiyetsizlikten de öte bir durumdur.
Aleviler ile devleti bir araya getirmek, devletle Alevileri barıştırmak gibi sözler 15 yıllık bir hükümetin sözleri olabilir mi?
Devletin Alevilere haksızlık yaptığını ve Alevilerin de bundan dolayı devlete kırgın, küskün olduğunu düşünüyorsan bunun bir sebebi de 15 yıldır iktidarda olan siz değil misiniz?
15 yıldır bu sorunu ve haksızlığı gidermeyen iktidar değilmişsiniz gibi bir de buradan kendinize bir paye mi çıkarıyorsunuz?
Hz. Ali’nin doğum gününü kutlamanız sadece Alevilerin hoşuna gidecek bir organizasyon mudur? Hz. Ali bütün Müslümanların 4. Halifesi değil midir?
Bu kadar samimiyetsiz bir açıklama olabilir mi?
Bir de çıkıp ana muhalefet liderini, başka bir siyasi liderin ölüm yıldönümüne katılmaktan dolayı samimiyetsiz olarak suçluyorsunuz.
Bu davranış toplumun aklı ile alay etmektir. Nasılsa birileri tarafından toplum akılsız görüldüğü için belki onlar açısından normaldir. Ama en azından bu toplumun tamamı akılsız değildir. Kayıtsız şartsız biat da etmiyor. Onun için hiç değilse toplumun bir kesiminin aklına saygı duyun.
Aslına bakarsanız bu ülkenin sorunu tam da budur. Eğer herkes, her konuda samimi, içten düşünüp buna göre davranış sergilese, inanın sorunlarımızın büyük bölümü çözüm yoluna girer.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.