Sanatın aşk ile bütünlüğü


Şirvan Yücel

Şirvan Yücel

26 Ağustos 2017, 07:03

Sanat İç dünyanın dışa vurumudur. Sanata aşk eklenince sanat aşkın içinde erir ve muazzam eserlerin çıkmasına neden olur. Çünkü aşık olan kişi bir şeyler yaratmak ,hediye etmek ,aşık olduğu kişiye süpriz yapmak ister. Aşık insan sadece üretmek ve yaratmak amacı güder. Onun içinde bitmek bilmeyen bir potansiyel uyanmıştır. Karşıdaki kişi onun uyuyan yaratıcı sanatsal tarafını tetiklemiştir. Bence! Aşkı en iyi sanat anlatır, sanatı da aşk. Bütün bestelerin, dansların, resimlerin, şiirlerin vs. hepsinin temelinde aşk vardır. 
Salvador Dali'nin Gala’ya olan tutkulu aşkı bundandır ki ! Çalışmalarında galadan bahsediyor. Beethoven'ın'' Ölümsüz Aşk ''eseri yine içinde fırtınaların koptuğu  bir anda ortaya  çıkmıştır. Aşk ve sanat insan hayatında çok önemli yer tutar. İnsan aşık olduğunda etrafa faklı gözlerle bakar her yerde aşkın sesini, dansını,şiirini, resmini, bestesini görür, hisseder. Bunu her yerde herkese özelikle aşık olduğu kişiye yaşatır. Aşk ve sanat bilinmeyenden birden geliverir. 
Bunun için sanatçı ruhlu kişiler içli, duygusal, hassas, naifdir! Her şeyi çok daha derinlerde yaşar ve sıradan hislerden uzak en derini hisseder ve özümserler, bunları bütün sanatçıların eserlerinde görebilir, duyabilir, hissedebilirsiniz bütün eserde yaşanmışlık vardır. Boş şeyler üretmez sanatçılar. Yarattıkları her şeyi yaşar, özüne iner ve çalışmalarına yansıtırlar. Aslında o yaşarken sanat eseri çıkmıştır. Sadece objeye aktarmak kalır. Sağlıklı bireyler sağlıklı eserler çıkarır. Temelinde kişinin ruhunda bulunan aşk enerjisi dinamiği yatar. Aşkla dolup taşan kişi her yeri her şeyi güzelleştirir. Bunun için her şey aşk kökenlidir...  
Akif Manaf Hocamız da 'Aşk Nedir ve Nasıl Yaşanır?' kitabında şu sözlere değinmiştir; “Mantık merkezli insanlar için aşk bir cehennemdir sezgi merkezli insanlar için ise aşk bir cennettir. Kalp aşkla dolup taşınca yeni dünyalar keşfedilir. Bu dünyalarda yöntem denilen şey geçersizdir. Aşk şiirseldir, o yüzden düz yazıyla açıklanamaz fakat şiirler de onu
 açıklamaktan acizdir.Aşkın gizemini açıklamak için çok şey söylenebilir,fakat bu gizemi yaşayana kadar tüm sözler anlamsızdır. Aşk gizemini yaşamaya başladığında sözler ve gözler anlam kazanmaya başlar . Aslında sözler fazla işe yaramaz ama aşk gizemine dalmak için  ipuçları verebilir, onlar işe yarar. Onları takip ederek aşk gizeminin içine dalabilirsin ve onu yaşayabilirsin.”
 

Bu köşe yazısı 26 Ağustos 2017, 07:03 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.