Bakımevi değil toplama kampı

Kısırkaya'da yapılan havyan barınağının sokak köpekleri için tecrit anlamına geldiğini söyleyen hayvanseverler İBB önünde eylem yaptı. Güvenlik görevlileri ile hayvanseverler arasında arbedenin yaşandığı eylemde 'Kısırkaya toplama kampı kapatılsın' sloganları atıldı.

Bakımevi değil toplama kampı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın Sarıyer Kısırkaya Geçici Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Bahçeli Yaşam Alanı'nı tanıttığı gün hayvanseverler de İstanbul Büyükşehir Belediyesi önündeydi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Sarıyer Kısırkaya Köyü'nde yaptırılan hayvan barınağına tepki gösteren hayvanseverler dün bir eylem yaptı. İBB'nin Saraçhane'deki başkanlık binasının girişinde basın açıklaması yapmak isteyen grupla güvenlik görevlileri arasında uzun süre tartışma yaşandı. Çevik Kuvvet ekiplerinin de önlem aldığı eylemde uzun süren tartışmaların sonucunda hayvanseverler, başkanlık binasının bahçesinde açıklama yapmayı kabul etti.

Kısırkaya doğalarına aykırı
Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri, Dört Ayaklı Şehir, Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirime Derneği, Kuzey Ormanları Savunması, Sarıyer Kent Dayanışması ve Yeryüzüne Özgürlük Derneği'nin ortak açıklamasında İBB'nin Kısırkaya Geçici Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Bahçeli Yaşam Alanı adı altında bir merkez inşa ettiği hatırlatılarak, “Toplama kamplarından farksız bir hayvan tecrit merkezi inşa edildi. Bu tesiste binlerce hayvan, binlerce senedir yaşadıkları sokaklardan toplanarak doğalarına aykırı bir şekilde yaşamaya mecbur bırakılacaktır” denildi.

İlçeler de suça ortak olacak
İBB'nin bu tesisi 5 yıldızlı otel konforunda lanse ettiğini iddia eden hayvanseverler, “Söz konusu arazinin geçici hayvan bakımevi ile ilgili olarak mevzuatta belirtilen koşulları sağlamadığını belirterek dava açıldı. İstanbul 6. İdare Mahkemesi'nin verdiği iptal kararına rağmen Kısırkaya tecrit merkezi yasadışı bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Üstelik geçen ay İBB tarafından ilçe belediyelerine gönderilen protokolle, Kısırkaya tüm ilçelerin kullanımına açılarak meşrulaştırılmak istenmektedir. Bu protokole göre İstanbul'un her yerinden ilçe belediyeleri tarafından toplanacak olan hayvanlar Kısırkaya'ya getirilecek, burada tedavileri yapıldıktan sonra yine ilçe belediyeleri tarafından alındıkları yere bırakılacaktır. Bu her ne kadar kulağa iyi bir uygulama gibi gelse de, Türkiye'de toplama esnasında hayvan sağlığı ile yakından uzaktan ilgisi olmayan işçilerin uyguladığı anesteziler yüzünden sayısız hayvanın öldüğünü, hayvanların alındıkları sokaklara değil ormanlara atıldıklarını bililyoruz. Kısırkaya gibi ulaşımın imkansıza yakın olduğu, şehrin çok uzağında bu bölgeye, saatlerce kapalı araçların içinde taşınacak bu hayvanların yaşayacakları eziyetlerden ve yaşanacak ölümlerden kimi sorumlu tutacağız?” ifadesini kullandı.

300 köpeğe bakamıyorsunuz
“İBB aylardır söylediğimiz hiçbir şeyi dikkate almamakta ısrar etmektedir” denilen açıklama “Defalarca söylediğimiz gibi 20 bin köpeği toplama kampları benzeri böyle tesislere doldurarak, yıllarca yaşadıkları sokaklardan ayırıp tecrit edemezsiniz! 300 köpekli barınaklarda bile hayvanların sağlıklı yaşamalarını sağlayamıyorsan 20 bin köpeğin de sağlıklı bir hayat sürmesini sağlayamazsın. Yasadışı bir tesisi ortak kullanıma açarak diğer kurumları da suça teşvik edemezsin. Bu kamp kapanana ve diğer toplama kampı projelerinden vazgeçilene kadar mücadelemiz devam edecektir” sözleriyle son buldu. EMEK KARAKAŞ
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.