Yaşasaydı Silivri'de olurdu

Uğur Mumcu’yu anmak için Sarıyer’de düzenlenen panelde konuşan gazeteci Ali Sirmen, «Can Dündar ve Erdem Gül için Silivri'de nöbete durdum. Eğer bugün Uğur Mumcu yaşasaydı o da orada dururdu. Ama orada mı olurdu kapıda mı olurdu onu bilemeyeceğim» dedi

Yaşasaydı Silivri'de olurdu

Gazeteci-yazar Uğur Mumcu, Ankara'daki evinin önünde katledilişinin 23. yılı nedeniyle Sarıyer Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı. Etkinlik Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Mumcu'nun Eşi Güldal Mumcu ve birçok davetlinin katıldığı etkinlik UMAG Vakfı'nın katkılarıyla düzenlenen sergi ile başladı.

Ülkenin sicili karanlık
Etkinlik yapılan konuşmalarla devam etti. İfade ve basın özgürlüğüne yapılan saldırılarla ülkenin sicilinin karanlık olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, "Bu sicilin karartılmasında başrolü, baskıcı iktidarlar ve onların arkasında yeraldığı karanlık çetelerle eli kanlı katil sürüleri oynamaktadır. Türkiye tarihinin bu anlamda en kara sayfalarından birinin üzerinde de "Uğur Mumcu Suikasti" yazmaktadır. Bugün, katilleri hala bulunamayan değerli gazeteci Uğur Mumcu'yu ne kadar özlemle, rahmetle, sevgi ve takdirle anıyorsak, o suikastin arkasındaki güçleri, onları bulup da adalet önüne çıkararak toplum vicdanını rahatlatamayan egemenleri de, o kadar büyük bir nefretle ve öfke ile kınıyoruz. Basın özgürlüğü, toplumun bilgilendirilme hakkı çerçevesinde, ülke gündemine dair olup bitenlerin aydınlatılması ve kamuoyunun haberdar edilmesi görevini, belki de hiç kimse onun kadar, Sevgili Uğur Mumcu kadar hakkı ile yerine getirmemiştir. Bir nesil, onun inanılmaz büyük bir cesaret, azim ve kararlılıkla takip ettiği dosyalar sayesinde, ulusal ve uluslararası pek çok karanlık dosyanın içeriğinden haberdar olmuştu. İktidarları, egemenleri rahatsız edecek ama kamuoyunu aydınlatacak pek çok haberin altında ve kitabın kapağında, onun imzası vardı" dedi.

Uğur Mumcu'lar ölmez
Uğur Mumcu'ların gerçek anlamda öldürülemeyeceğini söyleyen Başkan Genç, "O cesaret meşalesinin asla söndürülemeyeceğini, daha o günlerden, yani o cenaze töreninden başlayarak ve sonrasında gösterdi bu toplum. O'nun mirasına sahip çıkan nice meslektaşları, bugün de "Cesur gazeteciliğin ve demokrasiye sahip çıkmanın" önemini her fırsatta hatırlatmaktalar. Baskıcı ve gerçeklerin ortaya çıkmasını istemeyen iktidarlara karşı, aydın onurunu ve gerçek gazeteci sarsılmazlığını, eğilip bükülmezliğini her şeye rağmen savunuyorlar" dedi.

Mumcu olmak kolay değil 
"Uğur Mumcu olmak ve Uğur Mumcu kalmak kolay değildir" diyen Gazeteci Ahmet Tan, herşeye rağmen Uğur Mumcu’yu yok edemediklerinin altını çizdi. Uğur Mumcu’nun yakın arkadaşlarından Ali Sirmen de Uğur Mumcu’nun herkes için özgürlük isteyen bir bağımsızlık savaşçısı olduğunun vurgusunu yaptı. İstanbul Barosu eski başkanı Turgut Kazan, Uğur Mumcu olmanın çok tehlikeli birşey olduğunu söylediği konuşmasında, “Mumcu gibi olursanız ya öldürülür ya da ömür boyu zindana atılırsınız” dedi.

Uğursuz yıllar yaşıyoruz
Mumcu'nun yakın arkadaşı ve meslektaşı Ali Sirmen, "23 yıldan bu yana Uğur'suz yılları yaşıyoruz. Olmayan Uğur Mumcu'dan ve bugün olanlardan dolayı uğursuz yıllar. Can Dündar ve Erdem Gül için Silivri'de nöbete durdum. Eğer bugün Uğur Mumcu yaşasaydı  o da orada dururdu. Mumcu demokrasi ve adalet mücadelesinde kim zarar görse onu yalnız bırakmamak için yanında olurdu. Uğur'da mutlaka giderdi ama orada mı olurdu kapıda mı olurdu onu bilemeyeceğim" dedi.

Bakan randevu evi işletiyordu
"Uğur Mumcu olmak nasıl bir şey" diyerek söze başlayan Avukat Turgut Kazan, "Bir tarihte yine bir islamcı parti iktidarı vardı. O hükûmetin Savunma Bakanı Silahlı Kuvvetler'e 'zırhlı' araç aldırmıştı. Ama bu araçların zırhı yoktu. Bunu ispatlamak gerekiyordu ve bu kolay kolay söylenemezdi. Uğur bunu söylemekle kalmadı bakanın İsviçre'de randevu evi işleten bir şirketin ortağı olduğunu belgeledi. Sonra bu haber davalık oldu. Bir hafta sonu dönemin Adalet Bakanı bana Mumcu'nun beraat ettiğini söyledi. Ben tedbirli bir avukat olduğum için kararı okuduktan sonra Uğur'a pazartesi günü haber vermek istedim. Ama maalesef Uğur için o pazartesi günü olmadı. Ona bu haberi veremedim" ifadelerini kullandı. 
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.