Sayın Tüfenkçi sözüm size


Aykut Onur Kalaycı

Aykut Onur Kalaycı

20 Ekim 2017, 07:10

Yazılarımda bazen yazdığım yazının muhatabına sorular sorar, cevaplar arar ve naçizane görüşlerimi bildiririm. Bu soruları sorarken de devletimin menfaatlerini göz önünde tutar, haddimi de bilirim. Bu yazımda da aynen böyle yapacağım. Soru ve görüşlerimin hedefindeki kişi de Sayın Bakan aynı zamanda bir hukuk adamı Bülent Tüfenkçi.
Sayın Tüfenkçi, tıpkı 29 Temmuz 2016’da bir televizyonda katıldığım programda söylediklerimi aynen tekrar söylemek istiyorum. Sayın Bakan ben o gün söylediğim gibi gümrük bakanı olmanızın gümrük camiası için büyük bir kazanç olarak görüyorum. Hantallaşmış, büyük iddialara muhatap kalan gümrüklerimiz ile ilgili bu güne kadar yaptıklarınızı da takdirle karşılıyorum.

Ancak sayın Tüfenkçi
Evet...! Ancak Sayın Tüfenkçi, bazı konularda da hem de önemli konularda eksik kaldığınızı düşünüyorum. Ülkemizin gündemi malum, gündem yoğun biliyorum sorun bir değil bin.. Ancak Sayın Bakan biraz sonra önemli olarak gördüğüm bazı şeyleri de yapmanız iki dudağınızın arasında.. Girelim mi konulara..
Bakın Sayın Tüfenkçi, taşra teşkilatınızın 12 bölge müdürlüğü hem de yıllardır vekâletle yönetiliyor. Vekâletle yönetilince koca tren raydan çıkıyor. Başlıyor dinlemeler, başlıyor operasyon ve sorgular. Haksız mıyım? Bakın sevgili bakan, Bakanlığınız bünyesindeki bu görevlendirmelerden çoğunu yazdım. Aman dedim, yapmayın dedim ama.. İşte onlardan bir tanesi Van Kapıköy. Yazdım daha önce bu kapımızda olan biteni. Sizden önceki yetkililere seslendim. Aman dedim, yapmayın dedim ama... Sayın Bülent Tüfenkçi sizde biliyorsunuz ki, bu kapımızla ilgili savcılık ve jandarma soruşturması sürüyor. Burada önemli bir yetkili operasyon sonrası asli görevi bakanlık müşavirliğine çekildi. Sayın bakan sormak istiyorum sizlere bu şahsı size kim, kimler ya da açıkçası hangi siyasi önerdi? Ya da önerdi mi?

Nasıl olur sayın bakan?
Sakın kızmayın bana Sayın Tüfenkçi sadece ve sadece gazetecilik görevimi yapıyorum. Bakın görevlendirdiğiniz bu kişi daha önceleri Gürbulak Gümrüğü'nde başmüdürken 'Sarısu' olayı patlamıştı..
Günlerce yazdım bu skandalı. Durum böyle olunca da iki müfettiş bilgime başvurmuş, bende vatanını milletini seven bir gazeteci olarak gereken bilgileri kendilerine vermiştim. Sevgili Bakan siz hukukçusunuz, hal böyleyken bu kişi nasıl Van'a görevlendirilir Allah aşkına? Dediğim gibi ülkenin sorunu bir değil bin. Siz meşgul olabilirsiniz iyi de Sayın Tüfenkçi sizin bakan yardımcınız, müsteşarınız, müsteşar yardımcılarınız, genel müdürleriniz, teftiş kurulu başkanınız da mı yok? Sizlere bilgi vermediler mi bu kişi hakkında. Tıpkı benim gibi aman, yapmayın demediler mi? Bölgelere neden bölge müdürleri görevlendiriliyor? Bünyelerindeki bağlı müdürlükleri koordine etsinler, işlevsel hale getirsinler diye değil mi?
Şimdi Kapıköy'deki olaydan yalnızca Kapıköy'deki görevliler sorumlu olamaz herhalde. Ya da çetrefilli işler sadece oradaki görevlilerin bilgisi dâhilinde mi olmuştur. Ne demek istediğimi anlamışsınızdır Sevgili Bakan.. Umarım Kapıköy'de yaşanılanlar ya da bundan sonraki gelişmeler başta uyuşturucu olmak üzere başarılı operasyonlara tabi ki en öncede büyük emek verdiğiniz teşkilatınıza gölge düşürmez. Sizden ricam, isteğim ya da nasıl kabul ederseniz acil ama çok acil taşra teşkilatınızı gözden geçirmeniz. Yoksa başka operasyonların da eli kulağında gibi...
Yıllardır yazılarımda transit-ithalat-ihracat olumsuzluklarından bahsetmiştim. Yazılarım sonrasında ise, hep haklı çıkmışımdır. Bu konularla ilgili eski yazılarımdan birkaç örneği siz sevgili okurlarımla paylaşıyorum: Ne transitmiş arkadaş kimse önüne geçemiyor. Geçeni de zaten altına alıp un ufak ediyor. Bakın 14 Aralık 2014 günlü ‘Ah Transit vah transit’ yazımı şöyle bir okuyup konuyu beyninizde bir tazeleyin:
Ah transit vah transit
Şu transit geçişlerde yapılan yolsuzluklar artık iyice canımı sıkıyor. Bugün somut örneklerle gümrüklerde transit eşya kaçakçılığını irdelemek istiyorum sizlere... İşte size çok yakın, sıcak bir örnek. Mersin’deki antrepolardan Suriye gönderilecek etlerin iç piyasaya sürülmesi. Diğer bir deyişle, bu kaçakçılıkla illegal ithalat yaparak % iki yüz yirmi beş vergisi olan eti sıfır gümrükle yurt içi piyasaya sokmak!
Diğer bir örneğimiz daha ilginç. Derince Gümrüğü’nden Ambarlı Gümrüğü’ne 16.10.2014 tarihinde bir konteynırda 435 kapta, 12 bin kg yün battaniye beyan edilen Lübnan'a gönderilmek üzere Transit Beyannamesi kapsamında Ambarlı Gümrüğü’ne sevk edilmek istenen konteynırdan şüphelenen Doğu Marmara Gümrük Ticaret Bölge Müdürlüğü, Kocaeli Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ve Derince Gümrük personelince bahse konu konteynıra yapılan operasyonda, battaniye yerine 41 bin 250 karton piyasa değeri 3 milyon 140 bin TL olan yabancı menşeli sigara ele geçirirler. Buradan emeği geçen personeli canı gönülden kutlarım.
Şimdi gelelim günümüze…
Anımsadınız değil mi? Bakın sevgili okurlarım tekrar yazıyorum. Değişen hiç ama hiç bir şey yok. Ve ne yazıktır ki, değiştirilmek isteyen de yok. Dönelim günümüze yer Kocaeli. Gümrük Muhafaza Kaçakçılık İstihbarat ekipleri, gümrükte işlemleri 'Sarı Hattan' gerçekleştirilen ‘granül plastik’ ürün yüklü konteynırı markaja alır. Konteynır çıkışa yöneldiğinde de, ekipler topu doksana takar. Konteynır açıldığında dilimde tüy bittiği gibi ‘granül plastik’ ürünlerinin arkasında beyan harici markalı gözlük çıkar. Hem de (R) markaa ha.. Yani anlayacağınız Tahtakale iş başındadır. Ekipler risk analizi uygulaması yapmasa, 1 buçuk milyon liralık eşya İstanbul'da bazı sosyete gözlükçülerinin yolunu çoktan tutacaktı.
Şahsım adına devletini, vatanını her şeyden üstün tutan. Namusu ve şerefiyle operasyonu gerçekleştiren ekibi gönülden kutlarım. Ha bir de hiç bir kaçakçı bu değerdeki malını riske etmez! Ne demek istediğimi anladınız sanırım. Ah transit vah transit. Ah.....
‘Değerli okurlarım, 29 Temmuz 2016 tarihinde katılmış olduğum tv.programının linki ise aşağıdadır:’
http://www.etkihaber.com/video-galeri/feto-gumruklerde-nasil-orgutlendi-848.htm
- YAZARIN NOTU -
Gümrüklerde açılan ihracat         beyannameleri daha sonra niçin         iptal ediliyor?
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.