Sebze meyve fiyatları


Yavuz Erensoy

Yavuz Erensoy

04 Aralık 2016, 21:47

Dünyada bu işi hakkıyla çözebilen ülke olduğunu hiç sanmıyorum. Her ülkede tarım fiyatları sıkıntılı ve zor bir süreç yaşıyor. 
Üretici en yüksek fiyattan satmak. Tüketici en düşük fiyattan almak istiyor, doğal olarak. 
İktisat bilimin en birinci dersi de bu. Arz ve talebin dengelendiği birbiri ile çakıştığı noktada fiyatlar oluşuyor. 
Ülkemizde uzunca bir süredir , Tarımsal  üreticiler sebze meyve üreticileri dertli.  Ürününü istedikleri bekledikleri umdukları fiyatlardan satamıyorlar.
Aracılar, komisyoncular vs girerek  ya tarlada veya daha sonra rekabet edici fiyatlarla pazarlık güçlerini kullanarak en düşük olabilecek fiyatlardan ellerinden alıyorlar.
Tüketiciye gelene kadar bir kaç el daha değiştirince fiyat yükseliyor. 
Mal bolsa arz fazla ise çok yükselemiyor. Arz yani üretim az  , talep fazla ise fiyatlar bir kaç takla atıyor normal olarak. 
Aracılar olmasın, komisyoncular çıksın demek piyasa kurallarına ve oluşumuna aykırı.  İlla onların olması lazım. Onlarsız olamayacağına göre , fiyatı da onlar değil ürünün arzı genel anlamda belirleyici olduğuna göre , bu ürünün arz çoksa çok düşük bir bedelle üreticiden alın(a)maması , arz azsa da yüksek fiyatlardan tüketici ile buluşturulmamasının sağlanabilmesi gerekiyor.
O halde tarımsal ürün fiyatlarının serbestçe belirlendiği , şeffaf tarım borsalarına ihtiyaç var. 
Ülkemizde yok mu? var ama çok yetersiz ve istenen arzu edilen şeffaflıkta değil. Neden sağlamıyoruz ? Birçok soru işareti var , belirsizlikler ve yeterli bilgi akışı gerçekleşemiyor. 
Üreticinin bilinçlendirilmesi, eğitilmesi, desteklenmesi kollanması gerekiyor zira zayıf taraf o. 
Bu işte büyük oranda devlete/ilgili bakanlığa düşüyor. Artık ne oranda yapılabilir? Nasıl yapılabilir düşünüp planlayıp kısa ve uzun vadede eylem planları ile harekete geçmeleri lazım. Muhtemelen bir şeylerde yapılıyor ama demek ki yeterli değil. 
Doğru ve kapsamlı bir bilgilendirme üretim planlaması yapılarak arz fazlası yada eksiği oluşturulmamasına gayret edilmesi lazım. 
Onu ekme bunu ek , onu üretme bunu üret diye değil bu işin bilimsel tarafı neyse öyle. 
Elbette zor olacak. Geleneksel tarım alışkanlıkları belki terk edilecek , belki üretici köylü çiftçi ziraatçı itiraz edecek kabul etmeyecek inat edecek ama uzun vadede kazanan hem kendisi hem ülke hem ekonomi olacak. 
Zor gibi görünüyor ama başarılabilir. Gâvur yapıyorsa niye olmasın !
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.