Adaleti sağlamak için işten çıkarmış!

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, düzenlediği basın toplantısında 3 kişiyi neden işten çıkardığının gerekçelerini sıraladı. Belediyede 7 farklı statüde çalışan işçi olduğunu söyleyen Başkan Işıklar; «İşçiler arasında adaleti sağlamak için o 3 arkadaşın işine son verildi» dedi

Adaleti sağlamak için işten çıkarmış!

 Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden işten atıldığını iddia eden üç işçi önceki gün Silivri Belediyesi önünde greve başladı. Dün de Özcan Işıklar konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Işıklar, “Yıllık mesai saati 270’dir ama işten çıkarttıklarımızın bin saat mesai yapmış. Uyarmamıza rağmen bir sonuç alamadık. Tazminatlarını da vererek iş akdini fes ettik” dedi.  


Yasa 270 saat diyor
“Altı yıldır bunu çok özenle takip ettiğimizi ifade etmek istiyorum. Geçen yıl sendika sözleşmesini İstanbul’da sanıyorum ya birinci ya da ikinciyiz; yüzde 31 zamla iki yıllık imzalamıştık. Bu oran Türkiye ortalamasının bile üstündeydi” dedi. 
Beldelerden merkeze gelen çalışanların zam oranının düşük olduğunu vurgulayan Işıklar, “Silivri merkezde olanların bazıları sendikasızdı. Yevmiyesini ve yılını dikkate alarak aza daha çok, daha yüksek olana daha az bir merdiven sisteminde sendika sözleşmesi yapmıştık.
Biz aramızda sözleşme yapıyoruz ama Çalışma Bakanlığı’nın çıkardığı iş yasaları bizim için bağlayıcı. Yaptığımız toplu sözleşmeler de bunları aykırılık taşıyamaz. Örneğin 4857 sayılı iş kanunun 41 ve 63’üncü maddelerine göre yıllık 270 saati mesai aşamıyorsunuz. Yasa diyor ki, 270 saati yıl toplamında yaşamazsın” şeklinde konuştu. 

Eşitliği sağlamak gerekiyor
Toplu sözleşmelerde çalışma saatlerinin 45’ten 40’a indirdiklerini, günde 8 saat çalışma yapıldığını ve mesai saatini de beş saat olarak belirlediklerini söyleyen Işıklar, “Kanuna göre siz çalışanınıza üç saatten fazla mesai yaptıramazsınız. Şimdi bütün bunlar ortada biz bunları da dikkate alarak, belediyelerimizde şöyle bir çalışma sistemi ve personel rejimi var.
Bir tane kadrolu işçi var, bunlar sendikal hakları var. Bakanlığın karşılık gösterdiği kadrolar.  Mevsimlik işçiler, taşeron işçisi var, memur var, sözleşmeli olan memur var, memuriyet kazanmış ve kazanamamış sözleşmeliler var. Yedi farklı statüde çalışan var. Bu ne anlama geliyor. Bir memur 2 bin TL maaş alıyor. Taşeronda çalışan bin 800 TL maaş alıyor. Sendikalı kadrolu şoför 6 bin 200 TL alıyor. Üçü de aynı işi yapıyor, bu devletin çıkardığı bir rejim. Aslında eşitliği sağlamak gerekiyor” dedi. 

Fazla para ödeniyor
“Biz de asgari ücretle çalışan taşeron işçisi yok. Bilmiyorum İstanbul’da 39 ilçede kaç tane var ama biz normalde asgari ücret 980 TL, biz de yüzde 60 fazlasıyla işe başlatılıyor. Eğer bu kalifiye ise operatör şoför yüzde 150. Taşeronu iş yaparken asgari ücretle başlamadan yüzde 60 şart koşuyoruz. Biz o kadar bedeli ödüyoruz, işçisine ödediğini de takip ediyoruz. Biz bunu adaleti sağlamak için yapıyoruz” diyen Işıklar, “İşine son verdiğimiz bu iki arkadaşımızın Ağustos - Eylül dönemi 4 bin 408 bin TL mesaisiz. Mart ve Nisan dönemi 6 bin 219 bin TL mesaisiz. Nisan ve Mayıs 6 bin 150 bin TL. Mayıs Haziran 6 bin 237 bin TL. Şimdi bunlar bir aylık maaş. Biz senede dört ikramiye iki tam dört yarım veriyoruz. Sendikaya göre; sosyal hakları, eğitim, kira, yakacak yardımı ve diğer sosyal haklarla beraber ortalama 20 maaş yapıyor. Bu arkadaşlarımız da mesailer 15 kişi üstünde dönüyor. Bu arkadaşın yaptığı mesai bin 178 saat. Öbür arkadaşımızın yaptığı bin 42 saat. Kendi kendini ihbar etmesi lazım. 4 bin 870 TL fazla çalışma bedeli ödemek zorunda kalıyoruz biz bu 15 kişiye. Dedim ki Cumartesi ve Pazar mesaileri kaldırıyoruz. Çalışırsa hafta içi izin veririz ama sendika sözleşmesine göre bu çok mümkün olmuyor. Ben de talimat verdim orada çalışan bütün şoförlere sırayla verin, ayda bir tane düşsün ama eşitlik ve adalet olsun. Herkes gitsin mesai harcasın” ifadesini kullandı. 

Çalışma barışını bozar
Işıklar, “Yıllık 270 saatten fazla mesai harcatamayacağımıza göre, Cumartesi ve Pazar gününki işleri dışardan araba, yakıt ve şoför kiralama işine gittik. Yıllık 134 bin TL ihaleye çıkarttık 12 ay. Ben üç kişiye, 12 ayda 430 bin TL fazla mesai ödemişim. Cumartesi ve Pazar da çalıştırırken bunu ihaleli 134 bine hallediyoruz. Kullanılmaya da bilir. Gitmezse 134’te tutmayacak. 90 bin TL’ye de bitebilir. İmar Müdürlüğü’nde aynı odada beş işçi var, aynı iş yapıyorlar farklı ücret alıyorlar. Mesaisiz bu arkadaşların ücretleri 5 bin civarında. Yasal süreyi aşıp bunlara mesai eklersek, ücretleri iki katını geçecek. Biz de hafta sonu böyle bir uygulama başlatınca isyan aşamasına geldik. Ben 3 – 4 bin TL şoför maaş almasına, hak ettiği maaşı almasına asla karşı değilim. Ancak çalışma barışını bozarsanız, o işyerinde ne disiplin kalır ne de huzur kalır. Arkadaşları defalarca uyarmamıza rağmen, olmayınca işlerine son vermek zorunda kaldık. Bu çıkarttıklarımız arkadaşlar da benim partilim. Ben adalete bakıyorum” dedi. 

Fatma Sarıbıyık Yıldırım
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.