Ateş olmayan yerden duman çıkmaz

Silivri Belediye Meclisi’nde denetim raporunun aleyhinde söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Rıfat Kutlu, belediyeye ait birçok döküman ve faturanın kendilerine verilmediğini belirterek, “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz. İlgili belgeleri savcılık kararıyla isteyeceğiz” dedi

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz

Haber: Fatma Sarıbıyık Yıldırım

Silivri Belediye Meclisi Nisan Ayı 2. Oturumuna Belediye Başkanı Özcan Işıklar ile AK Parti Gurup Başkanı Rıfat Kutlunun tartışmaları damgasını vurdu. 6 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında, 2015 yılı faaliyet raporunun görüşülmesi yaklaşık 3 saat sürdü. Işıklar ve Kutlu’nun söz aldığı faaliyet raporu görüşmesinde, Başkan Işıklar raporla ilgili meclise bilgi verirken, Kutlu ise 2015 yılı faaliyet raporunun üstün körü hazırlandığına dikkat çekti.

300 sayfalık 2015 yılı Faaliyet Raporu ile ilgili ilk konuşmayı Işıklar yaptı. Faaliyet Raporu ile ilgili bilgiler veren Işıklar'ın ardından sözü AK Parti Silivri İlçe Başkanı Rıfat Kutlu aldı.

Kutlu ilk olarak denetim raporu ile ilgili konuştu. "Duman olmayan yerden ateş çıkmaz diye bir söz var" diyerek sözlerine başlayan Kutlu, "Bu sene yapılan denetim komisyonunda maalesef belediyemize ait birçok doküman ve faturanın AK Parti meclis üyesi arkadaşlarımıza 'siz danıştay mısınız? Siz sayıştay mısınız? Başkana sormamız lazım. Komisyon başkanına sormamız lazım, ilgili müdüre sormamız lazım' deyip bahanelerle sümen altı edilmesi, bu sürecin içerisinde bir şaibe olduğunun en net göstergesidir. Aksi taktirde bundan önceki süreçlerde aynı şeffaflıkta denetim komisyonu görevini yapıyorsa bu süreçte de aynı şeffaflıkta ve aynı rahatlıkta yapması gerekiyor. Bize verilmeyen faturaları ve ilgili belgelerle savcılık kanalıyla isteyeceğiz" şeklinde konuştu.

Üstün körü bilgiler var
Kutlu konuşmasına şu şekilde devam etti; "300 sayfalık Silivri Belediyesi Faaliyet Raporunu okuduğumda yapılan çalışmalarla alakalı 'şurayı yaptık, burayı yaptık, şunları şunları kaynak yetersizliğinden sebep yapmadık' tarzında üstün körü bir şekilde geçirilmiş bilgiler var. Aslında bu bilgilerin çok sağlıklı olmasını açıkçası ben beklemiyorum. Çünkü  bu belediyenin yine faaliyet raporunda bağımsız meclis üyemiz Lütfü beyin ismi de raporun içerisinde geçmiyor ama yer almaması da bu işin hangi ciddiyetle yapıldığının çok net bir göstergesidir.”

Yüzde 8 oranında artış var
Faaliyet raporunun önsözünde Belediye Başkanı Özcan Işıklar'a ait açıklamaları gündeme getirerek, Işıklar'ın mazeret öne sürdüğünü dile getiren Kutlu, “Sayın başkanımızın alt alta ifade ettiği savaş vardı, ekonomik bunalım, 2 tane milletvekili seçimi var haliyle bu süreci dar bir kapsamda yüklemesine rağmen aslında Silivri Belediyesi’nin gelirlerinde artış oranı geçen seneye göre yüzde 8 oranında artış var. Bu da demek oluyor ki hizmet yapamayışın, bir hizmet üretemeyişin arkasına saklanılan tabiri caizse ödevini yapamayan bir öğrencinin, ‘Hocam elektrik kesikti ifadesiyle’ benzer bir ifade olduğunu söylüyorum” dedi.

Belediyeden maaş yatıyor
Gıda Bankacılığı'nda faydalanılan rakam sayısının geçmiş yıllara göre üçte iki oranında düşüş olduğunu sözlerine ekleyen Kutlu, “Silivri’de iş adamına bir çok müteahhide Gıda Bankacılığı adı altında belediyeden maaş yattığı ifade ediliyor. Bu kadar maaşın yatırıldığı bir gıda bankacılığı acaba hangi şekilde ne gibi nedenlerle bu kadar cılız bir şekilde kalıp hizmetine devam etti. Sayın başkandan bu konu ile ilgili bizleri bilgilendirmesini ve cevaplandırmasını istiyoruz” eleştirisinde bulundu.

Çiçekler Yalova'dan geliyor
Kitağçık incelendiğinde zarar eden SİLKENT ve belediye başkanının reklamını yapan TÜRAM'dan başka bir faaileyetin bulunmadığını dile getirerek, "Silivri’nin köylerine çıkın çiftçilere sorun. Caddelere sokaklara kaldırımlara süs bitkileri diken bir belediye bu çiçekleri nereden alıyor. TÜRAM’dan da (Silivri Belediyesi Tarımsal Araştırma ve Üretim Merkezi) alıyor. Silivri’nin köylüsünden alıyor mu? Maalesef. Müstakbel Muharrem İnce’nin Yalavosı’ndan geliyor bunlar. Bitkisiyle, süs bitkisiyle, lalesiyle ünlü TÜRAM gibi örnek bir projesiyle öne çıkmış bir Silivri Belediyesi’nin bu faaliyetlerini kendi ilçesinde kendi çiftçisiyle yapması hem vicdani hem insani hem kendi yöre halkını koruma noktasında çok daha sağlıklı çok daha anlamlı bir karar olurdu" ifadelerini kullandı.

Işıklar SİLKENT'i batırdı
Son günlerde çok tartışılan SİLKENT hakkında da açıklamalarda bulunan Rıfat Kutlu, "Bu sürecin içerisinde değerli arkadaşlar yine bakıyorum mesela halk ekmek sürecini ben bir değerlendirmek isterim. Bu mecliste sayın başkan özellikle ilk hizmet döneminde bir sahiplenme pozisyonuna girdi. İşte ruşeymli ekmek dedi, şunu dedi bunu dedi. Bunu getiricem, şunu getiricem dedi. En son sayın Selami Değirmenci’nin 15 yıl burada belediye başkanlığı yaptığı bir belediyede karda olan, daha sonra sayın Hüseyin Turan’ın 5 yıl belediye başkanı olarak görev yaptığı bu belediyede kar eden SİLKENT’i zarar eden bir kuruluş haline sokup, sonucunda da maalesef halk ekmek gitti. İşte bugün geçen hafta itibariyle orada çalışan her halde 30’a yakın arkadaşımızın da içten çıkartılma süreçleri başladı. Değirmenci ve Turan’ın döneminde kar eden SİLKENT, Özcan Işıklar döneminde zarar etti" diye konuştu.

Tabelayı yenileyin yeter
"Otopark mevzusuna hiç girmek istemiyorum" diyen Kutlu, "Biz tabelayla gayet memnun bir hayat yaşıyoruz. Yaklaşık 3 yıldır bir birimize karşı çok duygusal bağlar beslemeye başladık.  3 yıldır ben ona, o bana bakıyor. Yalnız ben bu süreçten gayet memnunum ama bu kadar duygusal bağ ile bağlandığım bir tabelanın günden güne eriyip gitmesi içimi akıtıyor. En azından o tabelayı bir yenileyin, biraz daha canlı renkler kullanın bizde o tabelaya baktığımızda bu üzüntümüzü gidermiş olalım. Tabelayı yenileyin yeter” dedi. Silivri Belediyesi'nin profosyonel bir mantıkla yönetilmediğini dile getiren Kutlu, “Başkanının 3 yıllık hizmet ömrü var ve o hizmet ömründen sonra ben buraya belediye başkanı olarak gelecek kişinin Allah yar ve yardımcısı olsun diyorum. Yani 7 yılda 130-140 milyona çıkartılmış ve bir daha hizmet üretilmeyen, gittikçe kötüye giden, bir Silivri Belediyesi var” açıklamasını yaptı.

Işıklar'ı sakinleştirin!
Konuşmasının sonunda eleştirilerinin dozunu artıran Rıfat Kutlu Belediye Başkanı Özcan Işıklar'ın agresif davrandığı, yüksek borç yükünden dolayı sinirli olduğunu savundu.  Işıklar'ın bu agresifliğinden dolayı kendi partilisini belediyede sıkıştırıp dövdüğünü belirten Kutlu, “Bu tür konularla alakalı başta sayın başkanımdan, daha sonrada CHP meclis üyelerinden ve yine belediyenin üst düzey yöneticilerinden sayın başkanın sakinleştirilmesi noktasında yardımcı olmanızı istirdam ediyorum. Biz dokunmayacağız, bir şey yapmayacağız. Ben bu faaliyet raporunu hem sadece kendi anlattıklarımla değil, belediye başkanının da anlattıklarıyla bu ilçenin vizyonuna bu ilçenin geleceğine yakışır bir faaliyet olmadığını, Silivri’nin parasının her zaman ki gibi çarçur edildiğini, borç üzerine borç yüklendiğini, faiz oranın yüzde 281’e çıktığını ama bunun karşılığında hala hiçbir çalışmanın yapılmadığını göz önünde bulundurarak AK Parti Grubu adına hayır oyunu kullanacağımızı ifade ediyorum" dedi.

Önce can sonra Canan
Kutlu'nun eleştirilerine cevap veren Belediye Başkanı Özcan Işıklar ise, “Buradan biz Büyükşehir’e para göndermiyoruz. Büyükşehir kanunu büyükşehir paylarını merkez kaynağından keser. Yani doğal olarak kaynağında kesilmeyip, bize gelmesi gereken para Büyükşehir’e gidiyor. Büyükşehir’de toplanıyor, Büyükşehir de önceliğine göre hizmet yapıyor. Yani doğal olarak önce can, sonra canan. Önce kendisi Zeytinburnu Belediyesi gitse belediye başkanı bir şey istese onun tercihi yani bunu ben eleştirmiyorum da fazla siyasi bir tercihtir ama kaynağında kesilir. Para buraya geliyor, ben başka bir yere gönderiyor değilim. Edirne Belediyesi’nin iller bankasından almış olduğu para, Büyükşehir olmadığı için bizden ufak. 6,5 milyon. Bizim aldığımız para 1 Milyon ben bunu anlatmak istiyorum. Buraya bu para gelmiyor” diye konuştu.

Allah belasını versin!
Rıfat Kutlu'nun denetim komisyonu hakkında yağtığı eleştirilere, “Allah'tan kork!” şeklinde tepki gösteren Işıklar, “Denetim komisyonu yönetmeliğinin maddesini şimdi bir açar mısınız? İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin denetim komisyonunun başkanının yazdığı yetkiyi göstereceğim şimdi. Yetkisi ne kadar var? Yani birde diyor ki belge kısıtlanmış. Sonra da 4 bin 495 belge inceledik diyor. Pes zaten hepsi o kadar neyi kısıtlayacağız” dedi. Kutlu'nun niyet okumaya çalıştığını ifade eden Işıklar, “Filanca işte oğlunun köftecisi şey olmuş mu? Bunları söylemek ayıp. Bunu söyleyenlerin Allah belasını versin. Ayıp tek kelimeyle ayıptır” tepkisini verdi.

Işıklar meclis terk etti
Belediye Başkanı Özcan Işıklar ve AK Parti Rıfat Kutlu'nun konuşmalarının ardından, Işıklar salonu terk etti ve oylamaya katılmadı. AK Parti faaliyet raporuna ret oyu verirken, CHP Grubu ise raporu kabul etti. Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, denetim komisyon raporunu okutmaması da mecliste dikkatlerden kaçmadı. Denetim Komisyon raporunun okutulmaması AK Parti ve CHP’li meclis üyeleri arasında sözlü tartışmalara neden oldu. Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.