Çekirge sürüsü!

Silivri gündemini meşgul eden MASKOOP Sanayi Sitesi tartışmasıyla ilgili sosyal medyada canlı yayın yapan Belediye Başkanı Özcan Işıklar, “Köylü hemşehrimiz bir kat ev yapamıyorum diye sızlanırken, çekirge sürüsü gibi birilerine milyarlarca dolarlık servet kazandıracak rantlara asla izin vermem” dedi

Çekirge sürüsü!

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Alipaşa’da yapılması planlanan Maskoop sanayi alanıyla ilgili tartışmaya sosyal medyadan da açıklama yaptı. Dün Facebook ve Periscope üzerinden canlı yayın yapan Işıklar, alanın tarım arazisi olduğunu, yapılmak istenen sanayi tesisiyle ilgili hiçbir yasal dayanağın olmadığını ve firma sahipleriyle de hiçbir şekilde görüşmediğini ifade etti. 

Silivri'nin anayasası izin vermez
“Silivrimiz'de yaşanan izinsiz arazi kullanımı, kaçak yapılaşma ve tarım alanlarının korunmasına dönük yaptığımız mücadelenin ne anlama geldiğini, bu mücadelenin nelere rağmen yapıldığını anlatan bir örnek ile açıklamasını yapacağım” diyen Işıklar, “Çünkü bugün bu örneği açıklamak zorunda kalmamızın nedeni biz kamusal olarak bir görev yapıyoruz. Bu görevimizin sonucu ve bedeli ne olursa olsun yasalara, kanunlara, yönetmeliklere rağmen burada işlem yapmak isteyenlere karşı uygulayacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bizim temel aldığımız tek gerçeğimiz var, Silivrimizin anayasası. 42 kilometre karelik denizimiz, 430 metrekare yeşil alanımız ve üzerinde ekolojik tarım alanımız var. Diğer yerlerinde de köy yerleşik alanı yazar. E-6 Karayolu doğal bir sınır haline gelmiştir ve bu doğal sınırın üstünde mutlak tarım, altında da konut, ticaret, eğitim bilişim teknoloji alanları, ileri teknoloji alanı, tarım teknolojileri parkı, liman, iki tane otogar, raylı sistem ve hava alanının lejantı hala durmakta. Belki bakanlık 4. Havalimanını yapmak isterse bu revizyon yapılana kadar bu lejant burada burmakta. Yani E-6 Karayolu'nun üstünde kesinlikle ve kesinlikle mutlak tarım. Bunun dışında yapılacak her şey yasaktır, kaçaktır ve yapılaşmasına asla izin verilmemelidir” dedi. 

E-6'nın üstü yeşil alan
Işıklar, “Perşembe günü yıkımını yaptığımız, Cumartesi günü de Maskoop İstanbul Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi ve İstanbul Finans A.Ş.’nin yapılaşmaya yapacağız, buralarda sanayi sitesi yapacağız dediği alanlar mutlak tarım alanıdır. Tabelanın dikildiği alana gelirsek, adı geçen parsel 6361 sayılı parsel. E-6 karayolunun üstünde ve tam bir yeşil alan içerisinde. Bunun tanımda tarifi tarım alanı. Bu tarım arazisinde hiçbir şekilde imar söz konusu değil, sadece tarım amaçlı kullanılabilir. Hayvancılık yapılabilmesi için de yüzde 5 imarı vardır. Bunun dışında imar söz konusu değildi. Altında imara açık yer var dedikleri de yolun altında günübirlik tesisine açık yüzde 5 imara açık yer var. Ancak turistik tesis yapılabilir, kafe yapılabilir, otel yapılabilir. E6 Karayolunun etrafını hizmet sektörü geliştirebilecek alan olarak tanımlanmıştır. Bir kere planla ilgili kısmı çok nettir ve hiçbir şekilde imara konu değildir” açıklamasını yaptı. 

Büyükşehir Belediyesi de uyardı

“Biz hiçbir şekilde Silivri’ye gelecek olan yatırımın asla önünü kesecek bir anlayış içinde olmadık. Tam tersi yatırımdan anladığımız hizmet sektörlerini geliştirecek, istihdam yaratacak, geliştirecek yatırımlardan bahsediyoruz” diye konuşan Işıklar, “Zaten Silivri’de bu yatırımlar tanımlanmış ve Silivri’ye bir tanım konulmuş. Buna rağmen kentimizin anayasasına uygun yatırımları çekmek için elimizden geleni yapıyoruz. 3 tane üniversite alanımız var. Yatırım yapılacaksa planlı yerlerimiz var.  Planlı alanlara yatırım yapmak isteyenlere kapımız sonuna kadar açık. Adı geçen şirketin yaptığı talihsiz açıklamalarına özellikle cevap vermek istiyorum. Bir kere halkımızı uyarıyorum. Kesinlikle ve kesinlikle ruhsata tabi değil. Kesinlikle ve kesinlikle adı geçen parsel tarım alanı. Herhangi bir dönüşmesine dönük, tarım alanının dışarısına ve imara açılmasıyla ilgili Büyükşehir Belediyesi'nin 3-4 gün önce gönderdiği yazıyla sabittir. Bu yazıda da dediği gibi burada herhangi bir planlama çalışması yapılmamaktadır, orada dikilen tabelada dahil yıkılmasının ve vatandaşın mağdur olmaması için, telafi edilemeyecek zararlar gelmemesi için de bize uyarıda bulundu. Biz de Büyükşehir Belediyesi'nin uyarısı ve talimatı gereğince tabelasını kaldırdık” ifadesini kullandı. 

Nasrettin Hoca hikayesi
“Basında savaş açtı diye çıktı. Asla ben kimseye savaş açmıyorum. Benim savaşım Silivri’nin geleceğidir” diyen Işıklar, “Burada bir yanıltma da var. Özellikle vatandaşlarımızı uyarıyorum, burada kesinlikle imar yok. İmar değişikliği için bir çalışma yapılmıyor. Büyükşehir’in de bilgisi yok. Peki bu çalışma nasıl gelişiyor, ne yapılmak isteniyor? Nasrettin Hocanın hikayesindeki gibi çalılara kuzuların yünü takılacak, bu yünleri toplayacağız, eğireceğiz, iplik yapacağız, satacağız, sana para vereceğiz. Olamayan bir imarı, olmayan bir dükkanı, olmayan bir iş yerini böyle anlaşmalar yaparak ve dükkanlar satarak insanları yanıltıyorlar. Burada vatandaş Nasrettin hocanın kuzuların yünü misali, olmamış bir binaya, doğmamış bir çocuğa don biçerek ona bu kadar dükkân veririm diyerek muvafakat almaları bu işin ne kadar samimiyetsiz, ne kadar insanları yanıltmaya yönelik olduğunun en güzel belgesi” açıklamasını yaptı.

Köylü ahır bile yapamazken
“Ben köylerde iki katlı ev yapıp, askerden oğlu gelecek olan köylü hemşerimize düğün yapacağım çocuğuma bir kat ev yapamıyorum deyip sızlanırken, buraya büyük rantlar getirecek, birilerine milyarlarca dolarlık servet kazandıracak rantlara asla izin vermem” diyen Işıklar, “Alınan kararlarla köylerimizde yerleşik alanın yanına ahır yapılamıyor. Köylü kümes yapamıyor. O köylü burada sızlanacak, tarım arazilerini koruma pahasına bedel ödeyecek, o bedeli gelip birisi cebine rant olarak koyacak. Biz İstanbul’u mahfeden bu anlayışı, gökyüzünü göremeyen betonlaşma anlayışını, ölülerini gömecek mezar yeri bırakmayan anlayışı biz buralara sokmayacağız. Buradaki rant yıllardır koruyup kollayanlara kalacak. Çekirge sürüsü gibi gelip buranın rantını, buranın zenginliğini bir kişinin eline asla ve asla vermeyeceğiz. Biz bunlara direneceğiz. Biz bunlara ilçemizin geleceği için direneceğiz” açıklamasını yaptı. 

Tuttukları yer bile kaçak
İstanbul Finans A.Ş’nin ve Maskoop Kooperatif Başkanının yaptığı açıklamaya da değinen Özcan Işıklar, “8 aydır buradayız, belediye nerede demiş. 8 aydır burada olan bir işletmeyi vergi dairesine gitmiş, kayıt yaptırmış ve inşaat yapmak anlayışıyla bir yer tutmuş. O tuttuğu yer de maalesef mühürlü. İnşaata açık değil, yani kullanıma bile kapalı. Tuttuğu yerin iskânı bile yok. Bizimle görüştü dediği beyefendinin ki ben kendisini de tanımıyorum. Açıklama yaptıkları sırada videoda gördüm kendilerini.  Bu yerle ilgili Başkan Yardımcımız Ayhan beyle telefon da görüştüklerinde, bu yeri kiralamak istediklerini, işyeri olarak kullanacaklarını söylemişler. Ayhan Bey de orasının kullanılamaz olduğunu kendilerine söylemiş” dedi. FATMA SARIBIYIK YILDIRIM

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.