Güneş balçıkla sıvanmaz

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın ‘işçiler arasında adaleti sağlamak’ gerekçesiyle işten çıkardığı 3 işçiye DİSK Genel İş Sendikası sahip çıktı.

Güneş balçıkla sıvanmaz

Silivri Belediyesi önünde eylem yapan işçilere destek veren DİSK Genel İş Sendikası Avrupa Yakası 2 Nolu Şube Başkanı Adil Çiftçi ve sendika üyeleri, «Haksızlığınızı, hukuksuzluğunu, vicdansızlığınızı yalanlarla ötmeye çabalıyorsunuz. Daha basite indirgesek güneşi balçıkla sıvamaya çabalıyorsunuz» dedi.

Eyleme CHP Silivri eski İlçe Başkanlarından Selami Değirmenci, Hüseyin Şahin, Silivri Belediyesi CHP Meclis Üyesi Süheyl Kırkıcı, STK’ temsilcileri ve bazı CHP Üyeleri de destek verenler arasındaydı. İşten atılan üç işçinin geri alınması için imza atan vatandaşlar, eyleme de katılarak işçilere destek vermeye devam ediyor. Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın ‘3 işçinin işten çıkartılmasına’ yönelik yaptığı açıklamaya karşılık, Disk Genel İş Sendika üyeleri de belediye önünde bir basın açıklamasında bulundu. Başkan Işıklar’ın açıklamasının doğru olmadığını ifade eden sendika üyeleri, ‘Haksızlığı, hukuksuzluğu yalanlarla örtmeye çalışıyorsun. Güneşi balçıkla sıvayamazsın” diyerek tepki gösterdiler.

Alın terimiz var
Yapılan basın açıklaması şu şekilde; "Silivri Belediyesi’nde çalışan üyelerimiz yıllardır soluksuz bir şekilde Silivri halkına hizmet verip, her gün çöp toplayıp, sokak ve caddeleri süpürerek, park ve bahçelerin yeşil ve rengarenk kalması için emek vermektedir. Yani doğumdan ölüme kadar halkın aldığı pek çok hizmet belediye işçilerinin omuzlarındadır. Bizler yazın kavurucu sıcağında kışın dondurucu soğuğunda yağmur demeden çamur demeden kar demeden kış demeden çalıştık hizmet verdik. Yani Silivri’nin bütün sokaklarının her metre karesinde emeğimiz ve alın terimiz var."

İşçi kıyımı
İki dönemdir aynı partinin üst üste seçimi kazandığı hatırlatılan açıklamada; "Bu demektir ki çalışanlar görevini layıkıyla yapıyor. Bugün bunu hizmetleri görmezden gelip, işçi kıyımı yapmak, kör kuyuya taş atıp arkasından bakmaktır. Kurban bayramının yaklaştığı, okulların açıldığı, ülke siyasetinin ve ekonomisinin belirsizliğinin yarattığı tedirginliğe işçi kıyımı yapmak, bindiği dalı kesmeye benzer" denilerek Başkan Işıklar, emeğe ve alın terine saygılı olmaya davet edildi. "Dünya görüşlerinizle parti siyasi düşüncelerinizle çelişmeyiniz" dinelin açıklamada, "Partinizin görüşü ve programı toplumsal örgütlenmen ve sendikal örgütlenmeden, işsizliğin soma ermesinden, taşeronun kaldırılmasından yana söylemler öne çıkmaktadır. Sizler yerel yönetimler de yöneticisiniz. İşveren mantığıyla hareket edemezsiniz" ifadeleri yer aldı.

Belediyeler çiftlik değil
Disk Genel İş Sendikası Avrupa Yakası 2 Nolu Şube Başkanı Adil Çiftçi ve sendika üyeleri yaptıkları açıklamada, belediyelerin kamu alanları olduğunu belirterek, "Belediyeler hiç kimsenin babasının çiftliği değildir. Hiçbir suçu olmadan, hiçbir gerekçe göstermeden insanları kapının önüne koyamaz, işten çıkaramazsınız. İşten çıkmalar, hukuksuzdur, keyfidir, insan haklarına aykırıdır. Bunun için atılan işçiler derhal geri alınmalıdır" dendi.

Güneşi balçıkla sıvıyor
Belediye Başkanı Işıklar'ın işçilerin 8 Bin TL maaş ve yıllık 270 saati aşan mesai ücreti aldığı açıklamaları hatırlatılan açıklamada, "Tamamen yalanlardan ibarettir. Sendikamızla imzalanan toplu iş sözleşmemiz kamuoyunun bilgisi dahilindedir. İşçiler 2 bin 200 TL maaş almaktadırlar. Ayrıca gerek sözleşmemizin gerekse 4857 sayılı iş yasanın ilgili maddeleri 'yıllık fazla mesai 270 saati aşamaz' yer almaktadır. Eğer fazla veriyorsanız suçu siz işliyorsunuz. Ama yalan söylüyorsunuz. Haksızlığınızı, hukuksuzluğunu, vicdansızlığınızı yalanlarla ötmeye çabalıyorsunuz. Daha basite indirgesek güneşi balçıkla sıvamaya çabalıyorsunuz."

FATMA SARIBIYIK YILDIRIM 
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.