Silivrili muhtarlar iade-i itibar istedi

Silivri Muhtarlar Derneği'ni ziyaret eden MHP İstanbul 3. Bölge Milletvekili Arzu Erdem, muhtarların sorunlarını dinledi. Yetkilerinin kısıtlanmasından dert yanan muhtarlar, "Eski yetkilerimiz yok artık. Fazla da konuşamıyoruz" siteminde bulundu

Silivrili muhtarlar iade-i itibar istedi
06 Eylül 2016 Salı 07:02

MHP Silivri İlçe Başkanı Şenol Türkyılmaz ve İlçe Teşkilatının ev sahipliğinde Muhtarlar Derneği'ni ziyaret eden MHP İstanbul 3. Bölge Milletvekili Arzu Erdem, muhtarların sorunlarını dinledi. Silivri Muhtarlar Derneği Başkanı Ömer Ercan ve tüm muhtarlar, muhtarların yetkilerinin kısıtlanmasından dert yandı. 657’ye tabi olarak yargılandıklarını ama 657 tabi olarak görev ve yetkilerinin olmadığına ve 657’ye tabi haklardan yararlanamadıklarına dikkat çeken muhtarlar; “Siyasilerden beklentilerimizi seçim zamanı söylüyoruz. Seçim bitince bizde kabuğumuza çekiliyoruz. Ondan dolayı fazla konuşamayız. Şimdi konuşacak zamanda değil. Şu anda korkarız konuşmaya. Çünkü ortam farklı. Tabi ki desteğimizi sürdüreceğiz. Ama eski yetkilerimiz yok artık. Fazla da konuşamıyoruz. Muhtarlık yetkilerinin bir çoğu alındı. Köyler mahalle oldu. Beldeler mahalle oldu. Sadece bir silahımız bir de mühürümüz kaldı. Bir muhtar arkadaş bir hata yapar, mühür de gider silah da gider. 657’ye göre yargılanıyoruz ama 657’nin hiçbir hakkından yararlanamıyoruz” diyerek, yetkilerinin ve itibarlarının geri verilmesini gerektiğini dile getirdi.

İtibar neyle ölçülür? 
Silivri’li muhtarların sorunlarını dinleyen MHP İstanbul 3. Bölge Milletvekili Arzu Erdem, muhtarların yetkilerinin ve itibarlarının geri verilmesi için meclise bir kanun teklifi vereceğini ifade ederek, muhtarlardan da bu konuda bir dosya hazırlamalarını istedi. Erdem; “Özellikle muhtar dendiğinde benim çocukluğumda hatırladığımdan mahallede karı koca arasında kavga olduğu zaman muhtar bilirdi ve müdahale ederdi. Çocuklarına, fakir fukarasına sahip çıkardı. Muhtarın prestiji aynı öğretmenler gibi çok önemliydi. Ama zaman içerisinde maalesef özellikle bu hükümetle beraber muhtarlarımızın hem itibarı hem genel anlamda gerçekten yetkilerinin azaldığını görüyoruz. İtibar nedir, itibar neyle ölçülür? İtibar o kuruma verdiğiniz değerle ölçülür. O kuruma verdiğiniz yetkiyle ölçülür. Yetkiyi kısıtladığınız an itibariyle ne oluyor, demek ki o kurumu itibarsız hale getirmeye çalışıyorsunuz. Maalesef bunlar yaşandı. İşte biz de özellikle Silivri bölgesindeki yetkileri tamamen zayıflatılmış olan muhtarlarımızla ilgili bu konuda seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi olarak vaatlerimiz vardı. Eğer Milliyetçi Hareket Partisi iktidar olmuş olsaydı bunların tamamı da yapılırdı” dedi.

1 Ekim itibariyle Türkiye Büyük Millet Meclisi yasama faaliyetlerine tekrar başlayacağını söyleyen Erdem; “1 Ekimde Silivri özelinde ama muhtarlar genelin de biz bu konuyla ilgili kanun teklifimizi verelim. Sizinde değerli görüşlerini alalım. Özellikle hangi yetkilerinizin mutlaka iade edilmesi gerekiyor, itibarın iadesi noktasın da ne yapılması gerekiyor şeklinde birlikte bir dosya hazırlayıp meclise sunalım. Ben daha önce bu konuyla ilgili bir araştırma önergesi verdim. Araştırma önergesinde özellikle şuna değindik. Dedik ki, bir araştırma komisyonu kurulsun ve o araştırma komisyonu gitsin muhtarlarla bir bir konuşsun. Bu çok zor bir şey değil. Her konu da araştırma komisyonu kuruluyorken, bizim temel taşlarımızı oluşturan muhtarlarımızla ilgili de bir komisyon kurulmalı ve konuşulmalı. Biz bu konuda bir kanun teklifi verelim. 1 Ekimden sonra muhtarlarımızın hem yetkilerinin geri verilmesi hem de itibarlarının iadesi yönünde bir kanun teklifi verelim. Bu çalışmayı biz Milliyetçi Hareket Partisi ben yapayım. Buna AK Parti’de, CHP’de itiraz edemez. Ama itiraz eden varsa bunda o zaman art niyet var. Muhtarların yetkileri ve itibarlarının iadesi noktasında bir itiraz varsa o zaman siz muhtarlara karşı bir kasıt var demektir. O manada biz çalışmamamızı yapalım" diye konuştu.

15 Temmuz milletin zaferi
15 Temmuz akşamında yaşanan darbe girimine de değinen Arzu Erdem; “15 Temmuz akşamı ülkemiz bir yok oluşla karşı karşıya kaldı. Bu yok oluş nasıl hatırlanacak bundan sonrası için? Ben  15 Temmuz akşamını bir darbe olarak hatırlamayacağız diye düşünüyorum. Türk Milletinin bir zaferi olarak hatırlayacağız diye düşünüyorum. Darbe girişimini ağzıma bile almak istemiyorum. Bu hainlerin ülkemize kast etmiş olmasını telaffuz bile etmememiz gerektiğini düşünüyorum. Nedir 15 Temmuz gecesi? 15 Temmuz gecesi Türk Milletinin iradesini ortaya koyduğu, demokrasiye sahip çıktığı bir zaferdir. Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli aynı akşam ilk açıklamayı yapmak suretiyle şunu söyledi; biz darbeye karşıyız, hükümetin yanındayız dedi. Bunu söyleyerek aslında darbeye çok önemli bir seyir verdi. Neden? Çünkü aynı akşam bunun üzerine Milliyetçi Ülkücü camianın çok kıymetli fertleri, Türk milletinin bireyleri sokaklardaydı ve darbeye karşı gerçekten tankların önüne geçmek suretiyle bir irade gösterdiler" açıklamasını yaptı.  Fatma S. Yıldırım


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.