Tarımdan başka geleceğimiz yok

Silivri Tarım Çalıştayı’nda, Silivri Tarımında İnovasyon başlığı altında değerlendirmeler yapan çalışma grupları yaşanan sorunları ve çözüm yollarını analiz etti. Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, «Bizim tarımdan başka bir geleceğimiz yok. Bu topraklar bizim şerefimiz, namusumuz, onurumuz» diye konuştu.

Tarımdan başka geleceğimiz yok

Silivri Tarım Çalıştayı 8-9 Eylül tarihlerinde gerçekleşti. Çalıştayda gruplar, Silivri Tarımında İnovasyon, Bitkisel ve Hayvansal Üretim, Gıda Güvenliği ile Balıkçılık ve Su Ürünleri konularını ele aldı. Moderatörler eşliğinde ilçe tarımındaki çiftçilerin sorunları ve bunların çözüme kavuşması için görüşlerin değerlendirildiği çalıştayda, swot analizi yöntemiyle bölgenin tarım konusunda güçlü olduğu taraflar ve yaşanan sorunlara çözüm bulunabilecek öneriler paylaşıldı. Silivri Kaymakamı Faruk Bekarlar ve Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, çalıştay sonunda değerlendirmeler yaparak, çalışma gruplarına sertifikalarını takdim etti.

Buradan mucize beklemek doğru değil
Çalıştayın sonunda değerlendirme yapan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, "Türk milleti yaratıcı ve zeki ama biz yazmayı çizmeyi pek sevmiyoruz. Yazıp, okumayı bir arşiv olarak kenara koymayı gerçekleştirememişiz. Bilim, aydınlanma, çağdaş düşünme, sorgulama, araştırma, değiştirme ve dönüştürme akılla olur. Çalışma ve ortak aklı bulma konusunda çabalama..! Bu çalıştayın en önemli kısmının bu olduğunu düşünüyorum. Buradan bir mucize beklemek tabi ki doğru değil. İstanbul’un ilçesinde tarım yapmak, Konya Ovası’nda tarım yapmakla aynı değil. Burada daha zor, tarım çok daha önem taşıyor. Tarım Dünya’nın geleceği" dedi. Göreve başladığı sene masasında tarım dosyası olduğunu vurgulayan Işıklar, "Başladığımda 2 yıl selin hasarı ile uğraştım. Topraklarımızı denize paralel sürmeyi hala beceremedik. Bu bile tarımı geliştirme gereği! Bizim tarımdan başka bir geleceğimiz yok. Bu topraklar bizim şerefimiz, namusumuz, onurumuz” ifadelerini kullandı. Silivri’de Hayvan Borsası kurmak için önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Işıklar, "En sonunda Eskişehir’deki özel bir mezbahayı Silivri’ye getireceğiz ve büyük bir Hayvan Borsası’na dönüştüreceğiz. Trakya Hayvan Borsası Silivri’de olsun istedik" dedi.  Işıklar, "Yaptığımız swot analizinde vergi, harç derken çiftçi o işten kaçar. Silivri’de tarımın bu noktaya gelmesinden, daha iyi olması için tartışılıyor olmasından çok mutluyum" diye konuştu.

Yol haritası ortaya konuldu
Çalıştayda Silivri tarımına yönelik bir yol haritasının belirlendiğini belirten Silivri Kaymakamı Faruk Bekârlar; "Hiç birimiz bir mucizeyi beklemiyoruz ama ortak aklı ortaya koyabilmek için bu tür çalışmalar var. Belki bizim bilmediğimiz ilçemizle ilgili daha birçok sektör var bu çalışmaları yapmamız gereken. Birçok iş yapan insan var birbirini tanımıyor, birçok hizmet veren sektör var ama sağındakinin sorunu ne bilmiyor. Bu maksatla bir yol haritası ortaya konuldu. Bugünden sonra burada çıkan çalışmayı broşür olarak verecekler. Bu yapılırken hangi kuruma ne görev düşüyorsa bunlar da belirtilecek. Artık tarım danışmanları ne yapıyor denildiğinde, yapılan analizler sonucunda çıkan eğitime dönük, bilgilendirmeye dönük konular sıralanmış olacak" dedi.

Düğümü çözecek olan çiftçimizdir
Bekârlar, "Biz bilimsel çalışmayı en güzel şekilde yapsak da sonuçta iş geliyor, üretici dediğimiz sınıfta düğümleniyor. Bu düğümü çözecek olan çiftçimizdir. Bizler kamu olarak ancak yol gösterebiliriz. Bütün bu yazılan, çizilenlerin hayata geçmesi çiftçilerimizin gayretine bağlı" dedi. Çalışmaların vatandaşlara ve kırsala doğru aktarıldığı takdirde hedeflere ulaşmanın hayal olmadığını vurgulayan Bekarlar, "Tarım Turizmi diye bir şey var. Küçük küçük hobi bahçeleri yapılıyor ve kiralanıyor. Domates fidesinin altını çapalama hayalini 1000 liraya alacak binlerce insan bulmamız mümkün İstanbul’da. Bunu dahi yapsak o toprağı üretime sokmuş kendimize de fayda sağlamış oluruz. Sulamadan bahsedilmiş çok haklı talepler var. İstanbul’un en büyük tarımsal sulama göleti burası ama maalesef biz bunu kullanamıyoruz. Tek esprisi şu göl manzaralı arazi diye burayı satma aracı olarak görürlerse, Türkiye’deki bütün profesörleri buraya getirsek de hedefe ulaşmamıza hiçbir fayda sağlamaz. Toprağı servet olarak değil, üretim aracı olarak görür, ona iyi davranır, iyi incelersek bu çalışmalar da ışık tutucu bir yol olur” ifadelerini kullandı. 

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.