Tren kaçmak üzere

1 Kasım sonuçlarını değerlendiren Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, “Şunu da görmek gerekiyor ki; bu tren kaçmak üzere. Yani CHP yüzde 25 ise öbür taraf yüzde 75'e çıkmış. Bizim karşı tarafı ‘karşı’ gibi görmek yerine uzlaşacak bir zemin bulunmalı” ifadesini kullandı.

Tren kaçmak üzere

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, 1 Kasım seçimlerinin sonuçları ve kurultay sürecine giren CHP'nin bundan sonra atacağı adımlarla ilgili gazetemize çarpıcı açıklamalarda bulundu. CHP'nin Silivri'de 1977'de alınan yüzde 41'lik başarı oranını geçtiğini söyleyen Işıklar, “O zaman Ecevit rüzgarı vardı. Şimdi farklı bir rüzgar önümüzde olmasına rağmen başarıyı yakaladık” dedi. CHP'nin vizyonunda değişiklik yapması gerektiğini ifade eden Işıklar, “CHP aslında çok doğru şeyler düşündü, kampanya yaptı ama halka yeterince anlatamadı. Bazı şeyler zamanla olur. Ama şunu da görmek gerekiyor ki; bu trende kaçmak üzere. Yani CHP yüzde 25 ise öbür taraf yüzde 75'e çıkmış” diye konuştu.

Çaresiz bırakıp teslim aldılar
AK Parti'nin seçimlerdeki başarısının arkasındaki en temel gerçekliğin korku ve yıldırma politikaları olduğunu belirten Işıklar, ABD'deki 11 Eylül saldırılarını ve ardından Bush'a verilen desteği hatırlattı. Işıklar, "Bunun nedenleri çok farklı bakış açısıyla açıklanabilir. Ama bu konuda doğru tespit yapmak için şunu görmek lazım; AKP 2011'de ve 2015'te yüzde 49 aldı. Ama 2011'deki 49 ile şimdi alınan 49 aynı değim. 2011'de AKP sorunları çözsün diye düşünülerek oy verildi. 2015'te insanları baskı altına alarak, korkarak, sindirerek, öğretilmiş bir çaresizliğin içine atılarak teslim alındı. Bir alternatifsizlik de oluşunca doğal olarak bir teslim olma kolaylaştı. Bunun örnekleri dünyada görülmüştür. Örneğin Amerika'da 11 Eylül saldırısının ardından Bush'a destek oranı yüzde 80'lere vurmuştu. Ancak bu sonuçları da tamanen baskı ya da korkudan dolayı okumak da doğru değil. Tamam korkutuldu, bastırıldı ama muhalefet yani ona alternatif olan ne yaptı? Bunu da sorgulamak lazım" ifadelerini kullandı.

Muhalefet yeni yol açmalı
Türkiye'deki muhalefet partilerinin yeni bir yol izlemesi gerektiğini de anlatan Işıklar, acilen bir sosyal proje geliştirilmesi gerektiğine değindi. Işıklar, "Gerçekten Türkiye'yi geliştirmek, dönüştürmek fikrini kendi fikrin haline getirebilmek bir beceridir. Mecra açmak, yol açmak, yöntem geliştirmek, çare bulmak, söz önermek lazım. Bunları yaparken de toplumu iyi okuyarak, öğrenerek, sorunları ütopik değil gerçekçi olarak; insanları oyalamadan, suistimal, istismar etmeden sorunları çözmek lazım. Bunlar nasıl olur, halkın günübirlik ihtiyaçlarından tutun da geleceğe dönük umutlarına kadar merkezine insanı koyacak sosyal proje ile mümkün olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

İlla 6 ok demeyelim
CHP'nin 7 Haziran ve 1 Kasım'daki seçim vaatlerinin, olumlu bir etki yapıp yapmadığı yönündeki sorumuzu da yanıtsız bırakmayan Işıklar, CHP'nin halka birçok şeyi yeterince anlatamadığından yakındı. Işıklar, "CHP aslında çok doğru şeyler düşündü ama halka yeterince anlatamadı. Tabiki kolay değil; Türkiye'de 1980'den beri 3 nesil tedrisattan geçmiş, büyük bir fundamentalist (köktendinci) baskı altında almışlar. İnsanların kolay değişmesini beklememek lazım. Ama şunu da görmek gerekiyor ki; bu trende kaçmak üzere. Yani CHP yüzde 25 ise öbür taraf yüzde 75'e çıkmış. Bizim bu refleksi, bu çabayı göstermemiz gerektiğine inanıyorum. Karşı tarafı 'karşı' gibi görmek yerine uzlaşacak bir zemin bulunmalı. İlla bizim dediğimizi kabul et, illa altı ok, illa 10. Yıl Marşı, illa kırmızı renk demekten vazgeçelim. Onları içimize koyalım; onlar bizim vazgeçilmez, çizgilerimiz olsun ama ortak yaşam sevinçlerini, yaşam değerlerini, üretimi, emeği, geleceği oluşturmanın yollarını bulmamız lazım" dedi.

Işıklar’dan özeleştiri
CHP'nin izleyeceği yol haritasıyla ilgili İngiltere'deki İşçi Partisi örneğini de veren Özcan Işıklar, özleleştiride de bulundu. CHP'nin vatandaşa yeni bir hayal veremediğini savunan Işıklar, "İngiltere'de Tony Blair'in başında olduğu İşçi Partisi tarihi bir yenilgi alıyor. Parti hazırlığı 3 ay süren 1 haftalık bir kongre yapıyor ve neyi tartışıyorlar biliyor musunuz? İktidar olursak hafta sonu anaokullarında çocuklara ev ödevi verelim mi vermeyellim mi... Bu kadar detaya iniyorlar. Yani bu öyle çala kalem iki maaş verelimle olmuyor. İki maaşı arife günü koydu cebine, üçüncü gün para bitti. Bundan sonrası için bir hikayen var mı? Adam 2023'te Türk İslam cumhuriyeti kuracağım diyor, bir hayal veriyor... Biz ne verdik ne verdik iki maaş ve bitti!" dedi.

Genel Başkan çözüm değil 
Genel Başkan değişikliğinin CHP için çözüm olup, olmayacağı yönündeki sorumuzu da yanıtlayan Işıklar, "Vallahi genel başkan çözüm değil. Bu partinin üst yönetiminin kimin olduğu değil ne yaptığı ile ilgilenmek lazım. Toplumun gerçekleriyle örtüşen bir yapı olmalı. Kimi zaman efelenen, kimi zaman özür dileyen, gelgitleri, duyguları olan ve daha hareketli bir toplumuz biz. İnsanlar belki böyle bir arayış içindedir, bilmiyorum. Lider tabi ki önemli ama lider kurultaylardan çıkmaz. Lider sokaktan çıkar. Kurultayın seçtiği bana göre başkandır, lideri halk kendi oluşturur. Onun için toplumun önünü açamız gerekir" diye konuştu.

Her sene 3 kurultay
CHP'nin her sene 3 kurultay yapmasını istediğini de anlatan Işıklar, her şeyin detaylı olarak masaya yatırılmasını ve tartışılması gerektiğini de belirtti. CHP'deki olağanüstü kurultay tartışmalarının niçin haklı olduğunu da anlatan, Işıklar, "Değil... Ama olağanüstü kurultay şu anlamda gerekli. Seçimlerin üzerenden 9 -10 gün geçmiş, kimse kimseyle konuşmuyor. Burada seçim sonuçlarını konuşacağımız bir ortam hazırlayan İBB Meclis Grup Başkanlığı'nı tebrik ediyorum. Bu neden Parlamento'da, Genel Merkez'de yapılmıyor. İstediğimz olağanüstü kurultay yapılsın, herkes konuşsun. Bunda sıkıntı olmaz, olağanüstü kurultaydan çekinecek, korkulacak bir durum yok. Keşke senede üç kurultay yapsak ama seçimi değil farklı konuları konuşsak. Tarımı konuşsak, üç denize kıyımız var ama balıkçılığımız ne durumdayı tartışsak, hayvancılık ne durumda desek" şeklinde konuştu.

CHP İlk defa 41'ı geçti
Cumhuriyet Halk Partisi'nin Silivri'de ilk defa yüzde 41 oranındaki oy oranını geçtiğini ve yüzde 41,5'lik bir oran yakaladığını da anlatan Işıklar, Ecevit dönemini anımsattı. "Silivri'de birinci parti olduk ve ilk defa yüzde 41,5 oy aldık" diyen Başkan Işıklar, "CHP Silivri'de 1977 yılından beri aldığı en yüksek oyu aldı. Ecevit zamanında onun rüzgarıyla yüzde 41 oy alınmıştı, şimdi o rüzgar öndeyken 41.5 oldu. AK Parti yüzde 39" şeklinde konuştu.

Belediyeler siyaset üretmez
2019 yılında yapılacak genel, yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerini anımsattığımız Işıklar, "2019'a kadar belediye ne yapmak istiyosa, ne hizmet yapıyosa onu yapacak" diyerek belediyelerin işinin siyaset yapmak olmadığını savundu. İnsanları oy veren, vermeyen olarak ayırıp, hizmet götürmenin doğru olmayacağını anlatan Işıklar, "Siz belediyenin kapısını açtığınız zaman kime oy verdi kim vermedi, kim ne düşünüyor, neye inanıyor; buna bakmadan hizmet etmek zorundasınız. Öyle bir vicdani ahlaki sorumluluğunuz var. Bunun öbür türlüsü gerçekten ahlaksızlık olur. Bana oy vermedin senin yolunu yapmıyorum, seni hizmettten mahrum ediyorum... Bu maalesef partileşmiş devletlerde bu oluyor. O parti devleti ele geçirirse sadece o partiden olana hizmet verilen,  ayrıştırılan, ötekileştirilen bir yapı haline geliyor. Biz belediye olarak bir kere bu ayrışmanın, ötekileşmenin, düşmanlaşmanın önüne geçmek için uğrasıyoruz" dedi.

EMEK KARAKAŞ
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.