Şimdi çıkıp siyaset yaparsınız...


Bahadır Sügür

Bahadır Sügür

18 Mayıs 2017, 07:29

Manisa Bayırı... 2016 Ağustos Ayı... Vatandaşlar bizi çağırıp "Sesimiz olun" demişti de biz ilk manşet haberimizi yapıp, önce Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara'yı harekete geçirmiştik. Başkan Cem Kara ardı ardına bu alanda oturan vatandaşlar ile toplantılar gerçekleştirmişti. 
KİPTAŞ mağdurları demiştik. Hatırlayın... 
Şimdi geçtiğimiz ağustos ayından bu yana neler olmuş hep birlikte şöyle bir hatırlayalım! 
İlk olarak herkesi harekete geçiren haber gazetemizde 2016 yılının ağustos ayında çıkmıştı. Özel haber olarak ismimle yayınlanmıştı. Vatandaşlar "Sahipsiz kaldık" demişti.

Sonra neler yaşandı? 
Öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş "Emlak Daire Başkanlığı Mesken Müdürlüğü" tarafından yapılan sel mağduru vatandaşlar için yapılan daireleri teslim etmek ve anahtarlarını sahiplerine vermek üzere Çatalca Cumhuriyet Meydanı'na gelmişti. Burada vatandaşlara seslenmişti. 
Daha sonra selzedelere yani 69 kişiye evlerinin anahtarlarını teslim etmişti. Tarih 2 Eylül 2016... 
Oradan AK Parti Çatalca İlçe Başkanlığı binasında herkesin olduğu ortamda "Sayın Başkanım KİPTAŞ arazisi içinde kalan 30-40 yıllık gecekondusu olan vatandaşlarımız var. Bu konuyu gündeme getirmiştik. Bu vatandaşlar ne olacak?" diye sorduğumda aldığım cevap; 
"KİPTAŞ ile bu konuda görüşüp onlara da ev yaparız" olmuştu. 
Ama tabi bu süre zarfında ortalık iyice karışmış, herkes bir şeyler söylemeye başlamıştı. '2 Eylül 2016 tarihi itibari ile İBB Emlak Daire Başkanlığı-Mesken Müdürlüğü çalışmalarını sürdürüyordu. 
Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara iki ayrı cümlesi ile bana göre gündeme damgasını vurmuştu. Belki bir şeyler yapmaya çalışıyordu ama açıkçası kendi söylediklerine, daha sonrasında kendisi muhalefet ediyordu. İşte o iki ayrı mekanda kurulan iki ayrı cümle ve kendi belediye internet sitesi de dahil birçok haber sitesinde çıkan iki ayrı cümle... 
Çatalca Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu'nda Manisa Bayırı KİPTAŞ Arazisi içinde kalan gecekondu sahipleri, AK Parti İlçe Başkanı Selim Güçbilmez ve Büyükşehir Belediyesi Mesken Müdürü Abdulkadir Yılmaz'ın yanında, sahnede konuşan Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara'nın sözleri; “Büyükşehir Belediye Başkanımıza anlatırız, kendisi de anlayış gösterecektir. Büyükşehir’e gittiğimizde bu sorunun kesinlikle çözüleceğine inanıyorum Sayın Kadir Topbaş Başkan bana derse ki, sende orada bunlarla ilgili olarak; şunu yap, şurada arsan var bize devret, derse bende gereğini yapacağım söz veriyorum. Belediyenin orada ne kadar mülkiyeti varsa eğer bu vatandaşlarımızın sorununa çözüm olacaksa hepsini Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na devir edeceğim bu da benim sözümdür.”

Herkesin içinde söz veriyordu
Aradan bir kaç gün daha geçmişken Çatalca Belediye Meclisi 2017 yılı Ocak ayı toplantısında başkanlık koltuğunda konuşan Cem Kara ise Çatalca Belediyesi’nden vatandaşlara ev parası verilmesi beklentisinin yanlış olduğunu vurgulayor ve şu sözleri söylüyordu; 
“Çatalca Belediyesi vatandaşa para versin derseniz ben Çatalca’da yaşayan 70 bin insanın vergisinden elde ettiğim parayı götürüp hiç bir kişiye siz bununla konut alın diyemem, siz de diyemezsiniz. Çünkü Sayıştay denetimi var. Siz siyaset yapıp bu konutları vatandaşlara yapıyoruz, 140 ay vadeyle vereceğiz, faiz almayacağız, yıkım bedeli alacağız,  buna karşılık sizde bir şey yapın diyorsunuz. Yer kimin? Yer benim değil, yeri ben vermemişim." 
Bu da ikinci cümleleri...

Neyse ne oldu sonra? 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş sözünü tutarak buradaki mağdurlara verilmek üzere 5 blok olarak tam 60 dairenin KİPTAŞ'tan alınarak Mesken Müdürlüğü bünyesine verilip, bu dairelerin orada 59 olarak rakam verilen ve gerçekten mağdur olan vatandaşlara verilmek üzere Meclis Kararı ile tahsisinin sağlanmasını gündeme getirdi. 
Daha sonra bu daireler İBB Meclisinde oy birliği ile karara bağlandı. 
Bu süreçten sonra ise hızlı bir işleyiş başladı. Çünkü KİPTAŞ hızlı gidiyordu. Şimdi bu noktada Çatalca Belediye Meclisinde AK Partili İBB ve Çatalca Belediye Meclis Üyesi Mesut Üner meydana çıktı. Şimdi burasını çok büyük harfler ile yazacağım. Bakın ne dedi Üner "BİZ BU EVLERİ VATANDAŞLARIMIZA İBB OLARAK ÜCRETSİZ VERECEĞİZ" 
Buralarda oturan ve "Başımızı nereye, nasıl sokacağız" diye düşünen vatandaşlar o kadar çok sevinmişti ki bana gelen telefonların haddi hesabı yoktu. 
Açıkçası Mesut Üner'in bu sözlerine orada yaşayan vatandaşlarımız namına bende çok sevinmiştim. 

Sonra ne oldu? 
Mesut Üner'in bu açıklamasının ardından birkaç ay geçmeden yine İBB Meclis Üyesi olan Hüseyin Kahya meclis toplantısında söz aldı ve "149 bin lira, enkaz bedelleri de düştükten sonra 20 yıl vadeli vatandaşlara bu evler verilecek" demişti. 
İşte bu süreçten sonra Büyükşehir Belediyesi Emlak Yönetimi Daire Başkanlığı Mesken Müdürü Abdulkadir Yılmaz beyle sık sık görüşmeler yapma fırsatı bulmuştum. Hala da görüşüyoruz. 
O dönemde AK Parti Çatalca İlçe Başkanı Selim Güçbilmez'in 149 bin lira gibi bir rakamın çok olduğu ve bunun düşürülmesi talebini de yakından takip ettim. 
Bu süreçte de rakamlar 125 Bin TL'ye indirilmiş. Taksit sayısı ise 20 yıla denk gelen 240 aya çıkartılmıştı. Devletin mecburi faizleri de uygulanacaktı. 
Şimdi 125 Bin TL olan fiyatlardan enkaz bedelleri düşüldükten sonra 30 küsür bin TL'ye denk gelen peşinat vatandaş tarafından tamamlanır ise isimlerine çıkan dairelere hemen taşınabileceklerdi.
Bundan tam 15 gün önce Büyükşehir Belediyesi Mesken Müdürlüğü'ne vatandaşlarımız ile birlikte gittiğimizde 18 kişinin üzerine mal varlığı olduğu, yada bu gecekondularda oturmadığı tespit edildiğinden dolayı denilerek daire çıkmadığı, sadece enkaz bedellerini alıp gidecekleri ifade edildi.

ibb

Bakın bu süreçten sonra neler yaşandı? 
İlçemizde ki siyasiler... Hatta şöyle diyeyim, Belediye Başkanı Cem Kara ve AK Parti Çatalca İlçe Başkanı Selim Güçbilmez bu vatandaşlar için neler yaptılar bunları, bu yazı çok uzun olduğu için ikincisinde sizler ile paylaşacağım. Ama şu kadarını bilin ki bugün sadece 8 aile daire hakkını alamadı... Peki onlar ne olacak? Hepsi bu yazının ikinci kısmında... He meclis üyelerinin de aslında bu ilçe ile ilgili tek bir şey dahi bilmediklerini, kimse ile bir görüş ve bilgi alışverişi yapamadıklarını da tek tek sizlere aktaracağım. Tapular ne zaman verilecek? Peşinatını tamamlayamayana nasıl bir yöntem bulundu? Dedim ya ikinci yazıda... 

Bu köşe yazısı 18 Mayıs 2017, 07:29 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.