Sırça kulelerden indik yola çıktık!

Mesut Dündar

Mesut DündarRÖPORTAJ: Ufuk Çoban 18 Aralık 2015, 08:07

Sosyal Akıl Derneği Başkanı Mesut Dündar'la, derneğin çalışmalarına dair bir söyleşi yaptık. Derneğin çıkış noktasını anlatan Dündar, «Uyuşturucu bağımlılığına karşı proje yazacaktım. Bu projeyi sırça kulelerden yazmak yerine sahaya çıkıp yazmak daha faydalı olur diye düşündüm. Sahada insanlarımızın geleceği için örnekler gördük ve buradan yola çıkarak derneğimizi kurduk» dedi.

Gazetem İstanbul'un söyleşi kuşağında bu sefer  Sosyal Akıl Derneği'nin konuğu oluyoruz. Sosyal Akıl Derneği yeni kurulan derneklerden bir tanesi ama şimdiden etkili dernekler arasında yer almayı başarmış bir dernek olarak karşımıza çıkıyor. Dernek aslında basit ama etkili denilebilecek örneklerden yola çıkarak geniş kitlelere ulaşmayı amaçlıyor. Örneğin Fatma Bilezikçi isimli bir kadın, 3 yıldır pazartesi ve perşembe günleri Ankara’nın Yeşilöz mahallesinde 100 kişilik yemek organize ederek yetim, dul, engelli ve yaşlı insanların evlerine ulaştırıyor. Bir başka örnek ise Rasim Uyar adlı bir berber. Uyar ise berberlerin kullandığı jiletlerin çöplerde köpeklerin dilini kestiğine şahit olduğu için, çöp toplayanların ellerinin kesildiğine şahit olduğu için basit bir jilet atığı toplama kutusu yapmış ve bunu başka meslektaşlarına da ulaştırmış. Başka bir isim ise uyuşturucu bağımlısı gençleri tedaviye ikna etmek için yola çıkmış bunda da çok başarılı olmuş. İşte dernekte bu hareketi 'İyilik Hareketi' olarak tanımlıyor ve daha fazla sosyal gelişime geçecek insanları bir araya topluyor. Biz de bu topluma yönelik iyilik hareketini Sosyal Akıl Derneği Başkanı Mesut Dündar'a sorduk.

Sosyal Akıl Derneği'ni bize anlatmadan önce bizlere kendinizi tanıtırmısnız?
1979 yılı Mayıs ayında Malatya ili Darende İlçesi Ilıca Köyünde dünyaya geldim. İlkokulu köyümde, ortaokulu Malatya Atatürk Ortaokulu, Liseyi Malatya Hacı Ahmet Akıncı Lisesi’nde okudum. Anadolu insanı olduğumuz için olsa gerek öğretmenliği seçtim. 1997 Yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümünü başladım ve 2001 yılında mezun oldum. 2007 yılına kadar çeşitli kurumlarda çalıştım. 2007 yılında Kamu’da memurluğa başladım. Halen Kamu Kurumunda memur olarak çalışmaktayım. Evli ve iki erkek evlat babasıyım. İçişleri Bakanlığı, Esenler Belediyesi, Sivil Toplum Geliştirme Merkezi, İçişleri Bakanlığı, AB Proje Eşgüdüm Merkezi, Strateji Geliştirme Müdürlüğü'nde de görev aldım.

Sosyal proje uzmanıyım!
Yaptığınız çalışmalardan yola çıkarak size Sosyal Proje Uzmanı diyebilir miyiz? Siz kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz. Ayrıca Sosyal Akıl Derneği projesi nasıl ortaya çıktı?  
Şu anda Esenler Belediyesi'nde memur olarak çalışıyorum. Burada yaptığım işi ise şöyle anlatabilirim; fikir üretip, projeye dökmek daha sonra onu kurumsal fonlara müracaat edip hem kendi kurumum için hem de Sosyal Akıl Derneği için ikisini birbirine entegre ederek projeler yaratmak. Ben kendimi Sosyal Proje Uzmanı olarak adlandırıyorum. Sosyal Akıl Derneği'ne gelince biz derneği 2014 yılının Eylül ayında kurduk. İnsanlara hizmet etmeyi çok seviyorum ve insanlara en yakın birim olarak belediyeyi gördüğüm için belediyeyi tercih ettim. Fakat yıllar içerisinde şunu gördüm ki insanlara en yakın birimin Sivil Toplum Örgütleri olduğu inancı bende hasıl oldu. Onun üzerine bu derneği kurmaya karar verdim. Bu derneği kurmamızın hikayesi şöyle başladı. Uyuşturucunun insanlarımıza ne derece kötü sonuçlar verdiğine dair bir proje yazacaktım, bu projeyi sırça kulelerden yazmak yerine sahadan birilerine ulaşıp yazmak daha faydalı olur diye düşündüm. Sahada insanlarımızın geleceği için çok önemli örnekler gördük ve buradan yola çıkarak derneğimizi kurduk.

İmam örnek oldu
Sahada nasıl hareket ettiniz? Bununla ilgili olarak kimlerle görüştünüz. İnsanlar sosyal projelere karşı duyarlı mı?
Esenler'de Ömer Faruk Yazar adlı bir imamın 200'den fazla gencin zararlı alışkanlıklardan, bağımlılıktan kurtulmasına vesile olduğunu duyduğumuzda çok etkilendik. Zaten derneğin kurulmasının altında yatan etkenlerden bir taneside bu oldu. Ömer Faruk hoca uyuşturucu batağına saplanmış gençlerle bir araya geliyor ve bu gençleri zorlamak yerine hayatın güzelliklerini göstererek onları tedaviye etki ikna ediyor. Bu insan bir iyilik yapıyor, bunu gördük ve bundan yola çıkarak biz yapılan iyilikleri yaymak ve topluma faydalı işler üretmek için bu derneği kurduk. Bu insanın yaptığı batıda sosyal sorumluluk olarak algılanıyor. Bizdeki karşılığı ise aslında görev. STK'ların asıl anlamı sosyal hayata karşı görevimizi yerine getirmek.

Projenize kimler destek veriyor? Sosyal Akıl Derneği'nin projesine bundan sonra nasıl bir yol izlemeyi planlıyorsunuz?
Sosyal girişimci Dernekler de var sosyal girişimci bireysel çalışmalar da var. Bunun karşılığı Türkiye'de ise Sivil tolplum Kuruluşları (STK) olarak görülüyor. Avrupa'da bir gelir elde ederek sürdürülebirliği devam ettirmeye çalışıyorlar. Bizde ise karşılıksız beklemeden yardım etme kültürü var. STK bir nevi sosyal girişimcilik. Biz bunun için ne yapabiliriz diye düşündük. İçişleri Bakanlığı'da bunu kabul etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Millli Eğitim Müdürlüğü, Esenler Belediyesi, Üniversite Öğretim Elemanları Dayanışma Derneği gibi kurumlar bize maddi ve ayni yardımlar yaparak bu projemize ortak oldular. Şu anda projemizi ilan ettik bu proje için başvuran 'Sosyal Girişimci' adaylarına eğitimler verceğiz. Daha sonra bu eğitimlerin ardından 'Sosyal Grişimcilik ile ilgili üç tane çalıştay yapacağız. Çalıştay bittikten sonra bununla ilgili bir seminer planmız var. Seminerin ardından bir Sivil Toplum Fuarı yapmayı düşünüyoruz.

Potansiyelini fark et!
Projelerinize yeni ortaklar katacak mısınız? Bir de sıradışı hikayeler var yola çıkarken örnek aldığınız bunları anlatır mısınız?
Türkiye'de sosyal girişimcilik var ama bunun fazla organize olmadığını fark ettik. Türkiye'de organize olan gruplarda var. Fakat onlarda parçalı. Acaba ileride beraber hareket etme imkanımız olur mu diye düşünüyoruz. Katılımlar başladı proje ortaklarımız bu eğitime katılacak. Öğrencilere bu projenin ders olarak verilmesini de istiyoruz. Yani balık vermek yerine balık tutmayı öğreteceğiz. Sosyal projeleri üretebileceğiniz alanlardan bir tanesi belediyeler. Biz birini yetiştirdiğimizde bu üniversiteli başka ile gidebiliyor. Rasim uyan bir berber ama sıradışı bir berber. Bir jilet kutusu yapıyor berberlere bunu dağıtıyor. Kendisi şöyle birşey görüyor çöplere atılan jiletler köpeklerin dilini kesiyor, temizlik işinde çalışanların elleri kesilebiliyor. Mavi kapak toplamış. Mesela bir günlük mesaiden kazandığı parasını Kızılay'a bağışlayacağını, Yeşilay'a bağışlayacağını söylüyor. Ankara'da Fatma Bilezikçi adında bir kadın 20 yıldır fırınlardan topladığı bayat poğaçaları fırında ısıtarak fakir insanlara dağtıyor. Kendi mutfağında bahçesinde 300 kişilik yemek ikramı yapıyor. Özellikle bunu Suriyeli kardeşlerimize dağıtıyor. Bunun gibi sıradışı insanlar biz bunu yeni nesillere aktarmayı planlıyoruz. Zaten sloganmımızda potansiyelini fark et.

Projelerinizle ilgili farklı olarak neler yapmayı planlıyorsunuz? Derneğinizi tanıtmak için farklı yöntemleri de kullanacak mısınız? Bir de sosyal girişimciliği engelleyen faktörler nelerdir?
Potansiyelin sözünü vurgulayıcı olarak çeşitli video ve görsellerle insanlara aktaracağız. Mesela, Rasim Uyan potansiyelinin farkında siz farkında mısınız? gibi tanıtım videolar hazırlanacak. İlerleyen zamanlarda video ile de projelerin tanıtımı yapılacak. Projeye destek verenler video da projeye katılanlar ben normalim diyerek siz normal misiniz diye soracaklar. İnsanların kafasında şunu oluşturmak istiyoruz. Aslında bu yapılanlar normal siz norma misiniz? Bu toplum için ne üretiyorsunuz diye düşündüreceğiz videomuzda. Biz Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) ile Yaratıcı Endüstriyel Uygulama Araştırma Merkezi kurduk. Şu an projemiz devam ediyor. YTÜ müzik, resim, gravür, film atölyesi gibi atölyeler kurarak özellikle Esenler, Bahçelievler, Küçükçekmece gibi bölgelerde gençleri alarak eğitimler verecek bu atölyelerde. Onları Sanat ve Tasarım Fakültesi sertifikası ile sertifikalandıracak. İstihdam yönünde de çaba harcayacak. Sosyal girişimin önünde sosyal girişimcilik topluma değer katan olarak görülmüyor. Bu algının kalkmasını istiyoruz. Onun dışında maddi olarakta desteklenmesi noktasında bu insanlara daha fazla destek olunulabilir. Farklı insanların, farklı grupların insanlık için yaptığı ve yapacağı tüm çalışmalarda birlikte olmak onlara destek olmak ve destek almak için kapımız herkese açık.

İyiliği yayma hedefi
Toplumda “yeni bir iyilik hareketi” olarak adından sıkça söz ettiren ve mücadelesini “iyiliği yaymak” olarak tanımlayan Sosyal Akıl Derneği, hayata geçirdiği yeni bir proje ile sosyal girişimcilik alanında da çalışmalarına başladı. “Yeni İşim Sosyal Girişim” adıyla başlayan ve “İnsanlığı Yaşatma Sanatı: Sosyal Girişimcilik” sloganıyla yola çıktığımız bu proje, geleceğin sivil toplumlarını da etkileyecek etkin bir içerik sunuyor. Bu yeni proje, sosyal girişimci liderlerin yetişmesini ve bu alanda çalışmasını sağlayacak. Proje; eğitimler, atölyeler, çalıştaylar, seminerler ve fuarlarla zenginleştirilmiş bir içerikle,geniş bir faaliyet ve etkinliği kapsıyor.

Sosyal liderler yetişecek
SOSYAL Akıl Derneği tarafından hazırlanan “Sosyal Lider Projesi”, İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından finanse edilmekte ayrıca İBB, Esenler Belediyesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Esenler Kaymakamlığı, Öğretim Elemanları Dayanışma Derneği de ayni ve maddi katkıları ile destek vermekte. Projeyle toplumsal sorunlara ilgi duyan herkese sosyal girişimcilik kapsamında farkındalık ve uzmanlaşmaya taşıyacak eğitimler verilecek. Sivil toplum üyeleri ve gönüllüleri, üniversite öğrencive çalışanları, kamu kurumu çalışanları ve yeni Türkiye’
nin inşasında hayalleri olan herkes projeye katılabilecek.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.