ElInde olsa meclIsI kapatır

Şişli Belediye meclisinde gergin dakikalar yaşandı. AK Partili Fermani Özgür Altun “Bizler biliyoruz ki belediye başkanı kanunda küçük bir boşluk bulsa meclisi kapatır” dedi. Başkan Hayri İnönü'yse “Meclisi kapatmak gibi bir niyetim yok” şeklinde cevap verdi. Altun ayrıca İnönü'yü sürekli belediye çalışanlarını kovmakla suçladı

ElInde olsa meclIsI kapatır

Haber: Ufuk ÇOBAN

Şişli Belediye Meclisi Nisan Ayı 2. Birleşimi Şişli Belediye Başkanvekili Bayram Özata başkanlığında gerçekleştirildi. Birleşimde ilk olarak başkanlığın 2015 yılına ait faaliyet raporu ile Meclis İhtisas Komisyonları'ndan gelen rapor görüşüldü. Meclis'te bulunmayanlar oybirliği ile izinli sayıldı. Ardından İmar Komisyonu Raporu'nun görüşülmesine geçildi.  Meclis'te ilk sözü CHP Şişli Belediye Meclis Üyesi Muharrem Çatalkaya aldı. Çatalkaya, "Bugün yine şehit haberleri var. Şehit haberlerini duymaktan ve buradan söylemekten artık yorulduk. Nusaybin'de şehit olan emniyet mensuplarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Ulusumuzun başı sağolsun" dedi. Çatalkaya Faaliyet Raporları'nın görüşülmesi ile ilgili olarak gruplara 15'er dakika bireysel konuşmalarında 5'er dakika ile sınırlandırılmasını talep etti. Talep oybirliği ile kabul edildi.

'Önüne yatma' tartışması
Daha sonra AK Parti Meclis Üyesi Fatma Özden Ay gündem dışı söz alan isim oldu. "İçerisinde bulunduğumuz bu günlerde üç ayların başlangıcı olarak telakki ettiğimiz ve idrak ettiğimiz günler. Ayrıca Kutlu Doğum Haftası'nda da Peygamber efendimizi anmak istiyorum. Dün akşam idrak ettiğimiz Regaip Kandili'ni bütün arkadaşlarımız adına tekrar tebrik ediyorum. Burada AK Parti Teşkilatı kadınları olarak ve tüm kadınlar adına da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımıza yapılan edep dışı..." Diyerek sözlerini sürdürürken CHP'liler sıralara vurarak bakanla ilgili sözlere tepki gösterdi. Bunun üzerine Ay bu tepkiyi bekliyordum. Bu hakaret sizin eşinize ve kızınıza da yapılabilirdi deyince  CHP'liler demagoji yapıyorsunuz tepkisinde bulundu. Ay, "Şu anda en azından çirkin siyaset değil demagoji yapıyorum" cevabını verdi. CHP'li Ahmet yazıcı ise, "Genel başkanımızın söylediği laf o şekilde değil. Mesela insan sevdiği adamın önüne yatar. Mesela sizin bakanınız" dedi.

Bakanın cinsiyeti olmaz
Ardından söz alan Muharrem Çatalkaya ise polemik yaratmayacağını ifade ederek şunları söyledi: "Cümlenin asıl sahibi sayın Kemal Kılıçdaroğlu değil AK Partili bakandır. O cümle Rıza Sarraf için söylenmiş. Kimse sana birşey yapamaz ben senin önüne yatarım denmiştir. Ayrıca bir bakana kadın veya erkek diye bakmak yanlıştır. Bakan bakandır. O koltuğa oturuyorsa onun kimliği, cinsiyeti önemli değildir. Kaldı ki bu eleştiride sayın henel başkanımız Kılıçdaroğlu bu eleştiride sonuna kadar haklıdır. Çocuklara tecavüz edilecek, bir Aile Bakanı da 'Bir sefer oldu diye olayın üzerine mi gidilir' diye bir garip cümle kullanacak. Kendisi bu cümleyi kullanırken sıkılıp utandı mı acaba" diye sordu. Mağdur edebiyatı yapmaya çalışıyorsunuz, ama biz sözlerimizin arkasındayız. O vakıf yurt açma yetkisine sahip değil mi? Bakan önce bunun cevabını vermelidir" diye konuştu. AK Partililer ise “Bu konuşmanın neresi yapıcı” tepkisi verdi.

Sürekli görevden alıyor
Meclis'te daha sonra İmar Komisyonu Raporu okundu. Daha sonra Faaliyet Raporu ile ilgili AK Partili Fermani Özgür Altun söz aldı. Altun, "Faaliyetlerin bütçe boyutu dışında bir de halk nezdinde karşılığı vardır. Halkımız rakamlarla değil faaliyetlerle ilgilenir. 2014 ve 2015 yıllarında halkımızın gördüğü tek faaliyet belediyemizin bürokratlarının sürekli görevden alınmasıdır. Göreve yeni getirilen bürokratların kısa bir süre sonra yeniden görevden alınmasıdır. Belediyemize başvuran bir vatandaş işlerini tamamlayamadan o işleme başlayan memur, şef ve Başkan Yardımcısı görevden alınmış oluyor. Bu durum belediyemizin ne denli istikrarsız yönetildiğinin bir göstergesidir. Bizler Meclis üyeleri olarak biliyoruz ki belediye başkanımızın kanunla verilmiş bir yetkisi olsa ya da kanunda zerre kadar boşluk bulsa belediye meclisimizi de feshedecektir" dedi.

Tasarrufa gittik
Bu sözler üzerine Muharrem Çatalkaya ise şunları söyledi: "Ferman bey dikkat edildiğinde birçok yerde tasarrufa gidildiği görülecektir. Sağlık bütçesi düşük çünkü bir çoğu poliklinik Sağlık Bakanlığı'na geçti. AK Partili Abdülhamit beyin müdürlüklerde sürekli değişim yaşandığı ile ilgili görüşüne katılmıyorum. Bu İBB'de böyle. Bu daha iyi hizmet verebilmek için yapılan bir işlem. Ağustos ayından bu yana evde bakım hizmeti veriyoruz. Ulaşım atölye ürünleri konusunda hizmet veriyoruz. Kaynakların tasarruflu kullanarak daha az harcadık. Uluslararası platformlarda projeleri Şişli'ye kazandırmak için çalışıyoruz. Biz tasarrufa giderek Kaynakları verimli kullanıyoruz."

Kapatmak gibi niyetim yok
AK Partililerin söylediği “Elinde olsa burayı da kapar” sözlerine ithafen konuşan Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, "2014 yılı Şişlili yurttaşlarımızın takdiri ile göreve geldiğimiz günden beri hedefimiz şeffaf  hesap verebilir, insan odaklı bir belediye olarak hizmet vermektir. Temiz ve yaşanabilir bir çevrede kolay erişilebilir kültür ve sanat hizmetleri, eğitime destek ve sosyal yardımlar ile ilgili yurttaşlarımızın refah seviyelerini artırmaya çalışıyoruz. Refah seviyeleri ile sosyal yardım işlerimizin yönetiminde etüt merkezlerimizde öğrencilerimize eşit eğitim imkânı sunuyoruz. 2016 yılında daha mutlu bir Şişli için hizmetlerimizi devam ettireceğiz. Burayı kapatmak gibi bir niyetim yok, elimde değil ayrıca" dedi. Ardından Faaliyet Raporu oy çokluğu ile kabul edildi. Bunun üzerine tekrar söz alan İnönü, "Oy vermeyen arkadaşlarıma da çok teşekkür ederim" dedi. Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.