Mahallemizi ranta kurban etmeyeceğiz

Okmeydanı sakinleri İETT protetosundan sonra bu kez iptal edilen planların aynı şekilde askıya çıkarıldığı gerekçesiyle İBB önünde toplandı. Eylemciler, “Mahallemizin ranta kurban edilmesine izin vermeyeceğiz” tepkisini gösterdi

Mahallemizi ranta kurban etmeyeceğiz

Haber. Emek KARAKAŞ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bir hafta içinde ikinci kez Okmeydanı sakinlerinin eylemine sahne oldu. Önceki gün İETT otobüslerinin belirli bir saatten sonra mahalleye girmemesi nedeniyle eylem yapan Okmeydanı sakinleri dün de yeni çıkan planları protesto etmek için İBB önündeydi. Okmeydanı Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği, Okmeydanı Sosyal Yardımlaşma Derneği ile Okmeydanı Çevre Koruma Derneği üyelerinin katıldığı eylemde polis yine yoğun güvenlik önlemi aldı. Okmeydanı'nın mahkemece iptal edilen 1/5000'lik planının İBB, 1/1000'lik planının da Beyoğlu Belediyesi tarafından tekrar onaylanıp askıya çıkartılması mahalle sakinlerini isyan ettirdi. Büyükşehir Belediyesi önünde bir eylem yapan mahalle sakinleri, “Mahallemizin ranta kurban edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

İki plan da aynı

Okmeydanı Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Sevim Aşkın ve  Okmeydanı Çevre Koruma Derneği Başkanı Rüstem Karakuş tarafından yapılan açıklamada; sorunlar ve öneriler sıralandı. Planlar yapılırken halkın görüşünün alınmadığı iddia edilen açıklamada, “İstanbul Büyükşehir Belediyesince hazırlanan 1/5000'lik ve buna uygun olarak hazırlanan 1/1000'lik planlar daha önce mahkemelerce iptal edilen planlardan farklı olmayıp, biz Okmeydanı halkının beklentilerine yanıt vermemektedir. Yerleşimcilerin geleceğine yönelik birçok konu söz konusu planda belirsiz bırakılmaktadır. Belediyenin planını kabul etmemiz demek, bu belirsiz durumu kabul etmemiz anlamına geleceğinden, geleceğimiz büyük ölçüde müteahhitlerin insafına bırakılmış olacaktır” denildi.

ertuğrul gülsever
Eylemcilere CHP'liler de destek verdi. CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever, CHP olarak planlara itiraz ettiklerini belirterek, “Biz sizin yanınızdayız” ifadesini kullandı.

Görüşümüz alınmadı

“Yeni plan yapma sürecinde Okmeydanı’nın gerçek sahibi olan bizlerin hiçbir suretle görüşü alınmamıştır. İptal edilen önceki plan sırasında iki toplantı yapılmış olmakla birlikte, bu toplantılarda bir kentsel dönüşüm planını yapılacağı söylenmemiştir” denilen açıklamada, “Toplantılarda yerleşimcilerin varlığı adeta dolgu malzemesi olarak kullanılmış; bizlerden temsilcilerin beyan ettiği görüş ve öneriler planlama sürecinde değerlendirmeye alınmamıştır. Toplantılar göstermelik olmaktan öteye gitmemiştir. Sonuç olarak bölgede yaşayan bizlerin ihtiyaçları, kültürü ve beklentileri dikkate alınmadan plan yapılmıştır” ifadesi kullanıldı.

Hukuki garanti vermiyorlar

Böylesi bir planın hayata geçirilmesi durumunda, bu bölgede yaşayanların büyük bir bölümü Okmeydanı’ndan tasfiye edileceğini dile getirlen açıklamada şunlara değinildi; “Beyoğlu Belediyesi “herkesin dairesine daire, dükkanına dükkan verilecektir” sözlerinin yazılı olduğu afiş, pankart ve broşürler dağıtmaktadır. Bizler, Beyoğlu Belediyesi yetkililerine “bunu hukuki bir sözleşmeyle garanti altına alın” dediğimizde kabul edilmemektedir. Velev ki, söylediğini yaparsa bu defa da, uygulamaya sokulan şey mevcut plan değil başka bir plan olacaktır. Zira dava konusu planların öngördüğü nüfus kabulleri yerleşimcilerin tamamı müteahhit payı için yerleşim alanı içermemektedir. Usulsüz uygulamaya gidilip kamu eliyle şehircilik mevzuatındaki kimi boşluklardan da yararlanılarak planın öngördüğünden daha büyük bir emsalle nüfus yoğunluğu getirilmesi durumunda da, söz konusu usulsüz uygulamanın yarattığı yoğunluk semti yaşanamayacak duruma getirecektir. Dolayısıyla müteahhit eliyle yapılaşmayı zorunlu kılan böyle bir plan, uygulandığı taktirde her durumda telafisi mümkün olmayan mağduriyetlere yol açacaktır.”
  Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.