Siyasilerin tahribatı


Mehmet Ekmen

Mehmet Ekmen

13 Eylül 2017, 07:29

Siyasilerin bu ülkeye verdikleri zarar, ziyan ve tahribatı hiç bir şey ve hiç kimse vermemiştir veremez de. Neden mi? Kullandıkları dil ahenkli, yapıcı, onarıcı siyasi bir dil değil. Adeta savaş dili; kin dolu, argo dolu ve ayıştıran kamplaştıran nefret dolu bir dil. Haliyle seçmen kitlesine ve taraftarlarına da yansıyor. Böyle olunca beyinlere ekilen o nefret söylemleri meyvesini vererek insanlarımız arasında bölünmelere yol açıyor. Televizyon kanallarına siyasiler çıkıp demeçlerini verirken adeta küfür dolu ve hiç de hoş olmayan negatif dolu insanları çileden çıkartan bir dil kullanıyorlar rakibine ağza alınmaz söylemler kullanıyorlar. Aynı siyasilerin yalakaları ve taraftarları onları alkışlıyorlar adeta motive ediyorlar ödül verir gibi.
Peki böyle mi olmalıydı? Şüphesiz ki olmamalıydı. Zaten zarar ziyan vermekten de başka bir işe yaramıyorlar. Ne oluyor? Seçmen kitlesi bunun için mi onlara oy verdi, anlamak mümkün değil. Gel de o seviyesiz küfürbaz siyasilere anlat bakalım anlarlarsa.
Anlamazlar, anlamak da istemezler zaten anlayacak kadar duygulu ve insan olabilseydiler o dili kullanırlar mıydılar?
Bu işin siyasi baz da söylemler demeçler ve kullandıkları kirli bir dil hikayesi.
Bir de adaletsizliklerle dolu yönetim politikaları var ki bu konuya hakkıyla girmeye kalksam sanırım ansiklopediler dolusu yazmam gerekecek. Lütfen hafızalarınızı tazeleyin ve yoklayın iktidar olmaları halinde vaad ettikleri vaadlerini hatırlayın ve seçim sonrası iktidar olduktan sonraki icraatlarını karşılaştırın analiz edin, yakın takibe alın, yaptıklarına odaklanın ve aradaki çelişkileri farklılıkları zıtlıkları görün. İnanıyorum ki yansıma özelliğince bu kez aynı dili sizler kullanmaya başlarsınız. Ancak siz mi onlara başlarsınız onlar mı icraatlarıyla sizleri kendilerine başlatırlar? Yorum ve karar sizindir. 
Evet ne çekiyorsak ne tür zorluklara ve çıkmazlara maruz kalıyorsak ayırım yapmaksızın bu insan görünümlü siyasilerin yüzünden çekiyoruz. Gerek birey olarak ve gerekse millet olarak bu siyasilerden çektiğimiz kadar hiç kimselerden ve hiçbir şeyden çekmedik diye düşünüyorum. Peki ne olacak sonsuza dek biz bunları ve bizde yaptıkları tahribatları zarar ziyanları her açıdan çekmek zorundamıyız?
Şüphesiz ki hayır ve asla biz bunları çekmek zorunda değiliz çekmemeliyiz de yeterki vatandaşların da bir ajandası olsun ve adam akıllı notlar alabilsin zamanı gelince o notlar ajandasına şöyle adam akıllı bir göz atsınlar.
Cumhuriyet tarihinde onlarca iktidar ve yine onlarca yönetim ile yüzlerce siyasi geldi geçti bu hayat köprüsünden. Hangileri görevlerini adam akıllı yaptılar yapabildiler şöyle bir filtrize ederseniz karşılaştırırsanız karşınıza neler çıkar neler inanıyorum ki fazlasıyla şaşıracaksınız. Gördüklerinize inanamayacaksınız. Belki de bu kez aynı dili siz kallanmaya başlayacaksınız yeddi cedlerine başlarsanız, zira açtıkları tahribat zarar ve ziyanı halen yaşıyoruz belki de yaşamaya devam edeceğiz. Peki neden? Suçumuz onlara inanıp oy vererek iktidara getirmek mi? Bizler vatandaşlık görevimizi yaptığımız için mi bunlara katlanıyoruz, katlanmak zorunda kalıyoruz.
İşin bir de ekonomi boyutu var, eğitim boyutu var, dış politikası var... Başaramadıkları başaramayacakları onca varlar var ki dedim ya üniversiteler de doktora konusu olur, tez olur, ciltlerce kitap olur. Yapmaları gereken fakat yapmadıkları yapamayacakları olmazsa olmazlar var.
İşte benim bir basın mensubu olarak ajandamı açıp okuduğumda analiz ettiğimde bu siyasiler bizleri hep kandırdılar aldattılar ve yanılttılar. Önümüze gelecek her tür seçimlerde onları ters köşe yatırarak bu kez penaltıları adam akıllı kullanma sırası bizlerde mi değil mi? Yine karar yorum ve takdir sizlerin olsun diyorum.

Bu köşe yazısı 13 Eylül 2017, 07:29 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.