Akgün Duru ile Silivrispor üzerine

Silivrispor’un buralara gelmesinde pay sahibi olanlar arasında bir adım dahi atma nezaketi gösteren, kulübe verdiği destekle Silivrililerin gönlünü almayı başaran Silivrispor’un eski Kulüp Başkanlarından Akgün Duru, düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalar yaptı.

Akgün Duru ile Silivrispor üzerine

 Akgün Duru, Silivrispor’a katkı sunmanın asli görevlerinden biri olduğunu her zaman bu büyük camianın yanında olup kulübün iyi yerlere gelmesi için gerekeni yapmaya hazır olduğunu ifade etti. Eski Başkan Duru, Silivrispor’u çok sevdiğini, bunu her platformda açık yüreklilikle anlatarak, kişilik bağlarını Silivri halkı ile daha güçlü hale geçtirmeyi başardı.

 

Başarıyla giden kapısını açan kişi oldu

Silivrispor Kulübündeki başkanlığından öncesinde ve sonrasında kulübe yaptığı desteklerle gündemdeki yerini koruyan ve bu camiaya hizmetin ibadet olduğunu söyleyen Silivrispor’un 2004-2005 ve 2005-2006 Futbol Sezonundaki başarılı Kulüp Başkanı olarak hafızalarda yer bırakan Akgün Duru, ile Silivrispor üzerine yaptığımız söyleşide şu sözlerine yer verdi: “Silivrispor için maddi olmasa bile manevi desteğimizi yapmamız sadece Akgün Duru olarak değil tüm Silivrililer olarak şarttır. Bu zorunluluk hepimizin birer birey ve aile sahibi olmamızdan kaynaklanmaktadır. Böylelikle ilçemizin lokomotif bir takımı olan Silivrispor’a yapılan ve yapılması planlanan her türlü desteğin birer vatandaşlık görevi gibi algılamakla birlikte aynı zamanda vatandaşlık bilincine ortak olduğumuzun kanıtıdır”

 

Sporda yöneticilik göreve çok zor

Silivrispor’un başarı çıtasının yükselmesi adına tüm mesaisini harcayan ve kulübün Birinci Amatör Kümeden üst liglerde yer almasında en büyük pay sahibi olan isimlerinden Akgün Duru Silivrispor’un son zamanlardaki çalkantılı günlerinden kurtulması için aleni destekçi olduğunu belirtti. Silivrispor aşığı eski Kulüp Başkanı Akgün Duru şu ifadelere yer verdi: “Spor kulübü yöneticiliği oldukça zor ve meşakkatli bir iştir. Bir spor kulübünde yönetici veya başkan olan isim daima ailesinden, şahsi ekonomisinden, özel yaşamından ve en önemlisi de hayatında kaçırdıklarından ödün vermek zorundadır. Tabii tüm bunlardan feragat ederken de birçok kesime de yaranamayacaksındır. Maalesef spor camiası işte böyle bir camiadır. İş spor olunca sizden beklenen ne kadar çok gence spor yaptırdığınız değil de aldığınız skorlarla sizlerin eleştirilmesidir. Genelde günümüz insanı spor kulüplerinin gerçekte var oluş nedenlerini atlayarak lokomotif olan futbolda alınan sonuçlara göre çok ama çok kolay yorum yapıp sizleri kolayca eleştirip yargılayabiliyor. Bu türden yargısız infazları çok sık görmekteyiz, bunu bilen ve bu uğurda mücadele edenler bunları kaile almamalıdır.”

 

Silivrispor, örnek bir kulüp

“Asıl olan örnek bir spor kulübü modeli oluşturarak ne kadar fazla gencimize spor yaptırıp zararlı alışkanlıklardan kurtarmak olmalı” diyen Duru, “Bunları yaparken de yönetimsel alanda sağlam temellere tesislerimizi kurmak zorundayız. Bu paralelde şu anki ve geçmiş dönemlerdeki öyle ya da böyle yöneticilik yapmış bu kulübe destek olmuş herkese teşekkür etmek lazım” diye konuştu.

 

Başarı skor anlamına eş değer olmamalı

Duru, “Bu günkü Silivrispor yönetimini değerlendirdiğimde ben herkesin baktığı pencereden bakmak istemiyorum” dedi. Silivri'nin ve Silivrispor'un kendisi için öneminden bahseden Duru, “Maalesef sadece sporsal sonuçlarla ilgileniyoruz. Bu da bizi her geçen gün daha geriye götürüyor, aslolan başarı skor değil, kalıcı hizmettir” ifadelerini kullandı.

 

Bu kulüpten hiç kimsenin alacağı kalmaz

Ödemeler konusunda zaman zaman tıkanıklık yaşandığını belirten Akgün Duru, buna rağmen  hiçbir sporcunun alacağının kalmadığını söyledi. Duru konuşmasına şöyle devam etti: “Bu yönetim değil miydi geçen senelerde sezon bittiği zaman tüm oyuncularına toplayıp ödemelerini yapan. Her işletmede olduğu gibi spor kulüplerinde de bir takım ekonomik tıkanıklıklar olur, önemli olansa o yönetimin gerçek niyetidir.”

 

Maalesef ceplerde akrep var

“Tüm bunlar yaşanırken sizler biliyor musunuz acaba Silivrispor yönetimindeki arkadaşlarımız kişisel kredilerini hatta yakınlarının kredilerini bu kulüp için kullanmaktalar” diyen Duru, “Şimdi şunu da diyenleriniz olacaktır, 'Yönetim parayı bulur veya verir' zamanında bu ve bunun gibi söylemlerde bulunanların kaçta kaçı elini cebine atmıştır? Unutulmamalıdır ki Silivrispor şimdiki mevcut yönetimin kulübü değil tüm Silivri’nin kulübüdür. Cepteki Akrepleri öldürün” diye konuştu.

 

Bu kulübün başarısını istemeyenler var

Mustafa Saral döneminde yerel yönetimin binbir katkılarıyla profesyonel lige çıkmayı başardıklarını aktaran Akgün Duru, hiçbir evin camında Silivrispor bayrağının asılmadığını söyledi. “Dün Silivrispor’un başarısında sevinmeyenler bugün başarısızlığından mutlu olmakla birlikte gerçek anlamda başarısızlık beklemektedir. Bu da üzücü bir durumdur” diyen Duru, “Sokağa çıkınca 1 TL harcamayanlar, 1.000 TL’lik konuşuyor ben ona çok üzülüyorum. Silivrispor başarısız olunca ne kazanacaklar onu da merak etmiyor değilim” dedi.

 

Destek konusunda çok zayıfız

Geçtiğimiz yıl kulübün takvim bastırdığını ve 150 bin nüfuslu ilçede sadece 15 adet takvimin satıldığını belirten Duru, “Yine 150 bin nüfuslu bir ilçede yine kulübe destek amaçlı bir mesaj sistemi geliştirildi. Peki, bu mesaj sistemi ile kulübe katkı sağlayanların adedini kaç kişi biliyor. Ben üşenmedim sordum ve bu rakamın 90 kişi ile sınırlı kaldığını öğrendim. İşte tüm bunları hatırlatmamdaki amacım damdan düşen biriyim ve görev sorumluluğumu biliyorum da ondan” diye konuştu.

 

Bu kulüp misyonunun farkında

“Hepimiz aile bireyleriyiz ne kadar katkı verirsek o kadar gencimiz kötü alışkanlıklardan uzaklaşıp spor gibi iyi alışkanlıklar kazanacaktır” ifadelerini kullanan Duru, “Lütfen bu bir çağrıdır, ülkemizde gençlerin düştüğü durumları ana haber bültenlerinde üzülerek izlemekteyiz. Kaldı ki ilçemizde de yaşanan olayları biliyoruz. İşte bu kötü haberleri ilçemizde duymak istemiyorsak gelin hep birlikte farkındalık yaratalım ve kulüplerimize destek olalım” sözleriyle destek çağrısında bulundu.

 

Silivrispor’un geleceği garanti altında

Akgün Duru Silivrispor'da bulunan sporcuları ise şöyle sıraladı: “Bayan voleybolunda lisanslı olarak 62 sporcumuz, erkek basketbolunda lisanslı olarak 60 sporcumuz, güreş branşında lisanslı 15 sporcumuz, tenis kategorisinde 3 lisanslı sporcumuz, bisiklet branşında lisanslı 3 sporcumuz, futbol kategorisinde lisanslı 200 sporcumuz, futbol okullarında 150 sporcumuz, voleybolda lisansı olmayan sporcumuz ise 100 gencimizdir.” Duru ayrıca ilçedeki diğer kulüplerinde sporcularını katınca bu sayının on binlerle ifade edildiğini aktardı.

 

Eleştiriyi gazeteciler yapar

Akgün Duru takıma odaklanılması gerektiğinin altını şu ifadelerle çizdi: “İşte asıl bilinmesi ve konuşulması gerekenler bunlardır. Yok, efendim maç biletleri 1 TL olsunmuş, yok efendim Ahmet girsin, Mehmet çıksın mış, yok biz bu sezon üst lige çıkacakmıymışız, aman efendim o protokole girmiş, ben niye girmemişim. Bırakınız efendim bunları. Takımın nasıl oynadığı, kimin ne haltlar yediğini spor muhabirlerine bırakalım biz asıl kulübümüz ne yapabiliriz onu tartışalım, eleştirmek gazetecilerin işidir sizin değil.”

 

Silivrispor’un da dikili bir ağacı var

Silivrispor için yeni bir tesis yapımına başlandığını anlatan Akgün Duru, tesisin kim tarafından yaptırıldığı üzerinde fazlaca durulduğundan yakındı. Duru, “Asıl unutulan konu, bu tesisin kime yapıldığı önemli kimin yaptırdığından ziyade. Şahsım adına bu tesisin yaptırılması için kimin emeği, alın teri varsa teşekkür ederim. Artık Silivrispor’un bir dikili ağacı olacak ya ne mutlu bizlere. En başta şu anki yönetime teşekkür edilmeli, ben kimlerin Ankara’da üç gün boyunca otel odalarında yattığını biliyorum. Kimin tesisin olmaması yönünde taş koyduğunu da biliyorum” diye konuştu.

 

Borç Atun’un değil, Silivrispor’undur

Kulüp yönetiminin üzerinde bir vergi borcu bulunduğunu anlatan Akgün Duru önemli bir noktaya dikkat çekti. “Bu borç aslında bu yönetimin değil, tüm Silivrili olarak hepimizin borcudur” diyen Duru, “Yapılan yapılandırmalarla belki bu borç öteleniyor. Aslında hepsini bir anda ödeyebilsek geleceğe daha umutla bakabileceğiz. Herkes elini cebine atsa ve kulübümüz rahat bir nefes alsa mükemmel olurdu. İnanıyorum ki bu sıkıntıda en kısa sürede ortadan kalkacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Destek olmuyorsanız köstek olmayın

Akgün Duru Silivrispor’da başkan olduğu yıllarda yaşadığı bir olayı şu sözlerle paylaştı: “Şimdiki yönetimin aynısını o zaman ben de yaşadım. O zamanlar spor bakanımızdan stadımızın çimlenmesi için söz almıştım. Başbakanımızın Silivri’ye geleceğini öğrendiğimde ben yönetim kurulundaki arkadaşlarım verilen bu sözü hızlandırmak adına pankartlar hazırlattık. Başbakanımız da geldiğimde bu pankartları miting yaptığında adeta gözünün içine soktuk ve başbakandan da sözümüzü almıştık o dönem. O zamanlar kendi isminin önünde Silivrispor olan bir abimiz bize 'Bu kadar yağdanlık yapmayın' demişti. Lakin daha sonra aynı abimiz bizlerden fazla o sahayı protokolde seyretti.”

 

Protokol, düzenli hale getirilmeli

Şimdiki Silivrispor yönetimine de seslenen Akgün Duru, “Silivri’de, Silivrispor yönetici kimliği almış insanların görev sorumluluğundan doğan davranış şekillerine, Silivrispor kimliğini unutmadan dikkat etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Bir de protokol tribününün düzenlenmesinde biraz daha hassasiyet gösterilmesinde önem arz ediyorum” ifadelerini kullandı. Duru ayrıca “Şu anki yönetimde var olan başkan ve arkadaşlarına ne denli zor şartlarda çalıştıklarının bilincinde olan bir birey olarak çalışmalarında başarılar diliyorum. Ayrıca geçtiğimiz sezondan bu sezona kadar geçen süreçte malzemecisinden-oyuncusuna, teknik patronundan, kaleci hocasına kadar kimin emeği geçtiyse onlara da teşekkür ederim” sözleriyle Silivrispor yönetimine teşekkürlerini iletti ve “İlçemizdeki spor kulüplerine yapacağımız her türlü yardım ve destekte kendi öz değerlerimizin geleceğine yatırım yaptığımızı unutmayalım” diyerek sözlerini noktaladı.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.