Demir İnşaat Büyükçekmece: 72-68 :Karşıyaka

Spor Toto Basketbol Ligi'nin 13. hafta mücadelesinde Demir İnşaat Büyükçekmece Basketbol, Gazanfer Bilge Spor Salonu'nda konuk ettiği Karşıyaka'yı 72-68 mağlup etti ve 2016'yı galibiyetle tamamladı.

Demir İnşaat Büyükçekmece: 72-68 :Karşıyaka

Geçtiğimiz hafta Giresun'dan adeta bozguna uğrayarak dönen Demir İnşaat Büyükçekmece, ligin güçlü ekiplerinden olan ve play-off iddiasını sürdürmek isteyen Pınar Karşıyaka'yı mağlup ederek puanını 19'a yükseltti.

1. Çeyrek: Karşıyaka karşılaşmaya Pontika'nın iki pota altı basketiyle 4-2 önde başladı ve ardından Owens'ın sayısıyla fark 4'e çıktı. Hayes ile ilk üçlüğünden yararlanamayan Demir İnşaat Büyükçekmece, aynı oyuncunun aldığı basket faul sonrası 7 dakika kala farkı bire indirdi. İzmir ekibi pota altında yaptığı kritik pas hataları ile sayı üretmekte zorlandı. Kahiem Seawright ile 7-6 öne geçen ev sahibi, gelen üçlükle geriye düştü ve Owens'ın da smacıyla fark dörde yükseldi. Owens'ın smacıyla son üç dakikaya 15-10 önde giren konuk takımda Summars Markovic ile ufak bir tartışma yaşadı. Kenny Hayes'in iki önemli sayısı ile skoru 15-14'e taşıyan Demir İnşaat Büyükçekmece Basketbol, Karşıyaka'nın iki sayısına engel olamayınca fark yeniden beşe çıktı ama Eldridge'nin üç sayılık isabeti ev sahibini yeniden maçın içinde tuttu. İlk çeyrek 19-17 Karşıyaka üstünlüğü ile geçildi.

2. Çeyrek: İkinci çeyrek karşılıklı sayılarla başladı. Stipanovic ve Bwown'un sayıları ile geçilen iki dakikadanın ardından Eldridge ev sahibi ekibi 24-23 öne geçirdi. İkinci çeyrek karşılıklı sayılarla başladı. Stipanovic ve Bwown'un sayıları ile geçilen iki dakikadanın ardından Eldridge ev sahibi ekibi 24-23 öne geçirdi. Muhammed'in üç sayılık isabetine karşılık veren Tayfun Erülkü, skorun açılmasına izin vermedi. Andrija Stipanovic iki serbest atışından birini kaçırsa da skoru dengeledi ve 28-28'e getirdi. Burak Can Yıldızlı'nın faul çizgisinden bulduğu tek isabetle 29-28 öne geçen mavi beyazlılar Andrija Stipanovic ile skoru 31-30'a taşıdı. Tayfun Erülkü'nün sayısı ile farkı 3'e çıkaran Büyükçekmece Basketbol, en farklı skoru yakalarken Kahiem Seawright skoru bitime iki dakika kala 35-30'a getirdi. Tayfun yüksek performansını sürdürürken Kahiem Seawright'a yaptığı asistle fark 7'ye yükseldi. Karşıyaka bulduğu üç sayı ile farkı 4'e yükseltse de devre 39-34 sona erdi.

3. Çeyrek: Maçın ikinci yarısında Karşıyaka üst üste bulduğu beş sayı ile farkı eritti ve skoru 39-39 yaptı ancak Eldridge'in cevabı ile maç 42-39'a taşındı. Green'in ikisi serbest atıştan olmak üzere attığı beş sayı sonrası skor 44-42'ye geldi ve konuk ekip uzun bir süre sonra öne geçti. Ardından Pontika'nın üçlüğünden sonra Karşıyaka skoru 47-42 yaptı. Stipanovic ile iki serbest atış isabeti sağlayan ev sahibi farkı 3'e indirdi.Üçüncü çeyreğin tamamlanmasına 5 dakika kala iki serbest atış kullanan Hayes ise farkı bire düşüren iki bşarılı atış yaptı. Oyuna tekrar dahil olan Tayfun Erülkü ile başlayan hızlı hücum Caloiaro'nun sayısı ie tamamlandı ve Büyükçekmece Basketbol 48-47 öne geçti. İki takım da ilerleyen bölümlerde istikrarsız atışlarda bulundu. Bitime 45 saniye kala 53-52 öne geçen Karşıyaka, yaptığı top kaybı ile periyoddaki son hücum şansını da  rakibine verdi. Hücumdan boş dönen ev sahibi skoru değiştiremedi ve son periyoda 53-52 Karşıyaka üstünlüğü ile girildi.

demir inşaat büyükçekmece - karşıyaka

4. Çeyrek: Son çeyrekte perde Hayes'in iki sayılık atışı ile açıldı ve Ameirkalı oyuncu hem skoru 55-53'e getirdi hem de takımını bir kez daha öne geçirdi. Üst üste ataklardan boş dönen deplasman ekibinin cömertliğine cezayı kesen Hayes, skoru 57-53'e taşıdı ve 15. sayısını kaydetti.Taraftarının da desteğini alan mavi beyazlılar üstünlüğünü maçın bitimine 7 dakika kala sürdürdü. Kahiem Seawright'ın basketiyle skor 59-55'e taşındı. Yeşil kırmızılılar karşılaşmanın son beş dakikasında bulduğu iki sayı ile yeniden eşitliği sağladı ve skor 59-59 oldu. Arka arkaya gelen başarısız atışlar ve Büyükçekemce Basketbol'un top kaybı, Karşıyaka'ya büyük avantaj sağladı ancak İzmir ekibi bu şansı kullanamadı. Son 3 dakika 30 saniye kala Eldridge'in sayısı ile farkı üçe çıkaran ev sahibine karşılık olarak Green sahneye çıktı ve isabetli sayısı ile skoru 62-61 yaptı. Caloiaro'nun turnikesi ile bir kez daha üç sayılık farkı yakalayan mavi beyazlılar son iki dakikaya 64-61 önde girdi. Bitime 45 saniye kala Brown'un iki başarılı atışı skoru 66-64 yaptı ancak Hayes 68-64'e getirdi. Deplasman ekibi farkı bir kez daha ikiye indirdi ve 68-66'a taşıdı. Johnson son 13 saniyede geldiği serbest atış çizgisinde ikide iki isabet sağladı ve fark bir kez daha dört oldu. Pes etmeyen Karşıyaka, durumu 70-68'e getirdi. Bu sefer atış çizgisine gelen isim ise Hayes'ti ve o da iki de iki yaptı. Bitime beş saniye kala son hücumunu kullanan Karşıyaka ataktan boş döndü ve karşılaşma 72-68 sona erdi.

Maçtan Notlar

En Büyük Fark: 7 sayı, Demir İnşaat Büyükçekmece lehine (37-30)

Üstünlük değişimi: 13 kez üstünlük el değiştirirken, 4 kez de beraberlik oluştu.

Kırılma Anı: İki takımın da maç boyunca skor üstünlüğü el değiştirdiği bir maç oldu ve fark 7 sayının üzerine hiç çıkmadı. Çekişmeli maçın bitimine 3:30 dakika kaldığında, skorun uzun süre 59-59 devam ettiği mücadelede, eşitliği bozan Eldridge’nin 3 sayılık atışı maçın kırılma noktası oldu.

Maçın Kahramanı: Maç boyunca sessiz kalan Kenny Hayes, 4. periyotta oyuna ağırlığını koyarak maçın fark yaratan oyuncusu oldu. Son periyodun son dakikalarında el yakan toplarda sorumluluğu alan Kenny Hayes maçı 21 Sayı, 3 ribaunt ve 1 asist ile bitirdi ve Demir İnşaat Büyükçekmece adına maçın en skorer oyuncusu ve maçın kahramanı oldu.

İstatistikler Yalan Söylemez: 

Demir İnşaat Büyükçekmece 19/33 (%58)’lik oranda 2 sayılık atışlarda başarı yakalarken Pınar Karşıyaka 19/31 (%61)’lik oranda 2 sayılık atışlarda başarı yakaladı.

Demir İnşaat Büyükçekmece 6/22 (%28)’lik oranda 3 sayılık atış başarısı yakalarken, Pınar Karşıyaka 6/24 (%25)’lik oranda 3 sayılık atış başarısı gösterdi.

Faul atışlarında Demir İnşaat Büyükçekmece 16/24 (67)’lik başarı yakalarken, Pınar Karşıyaka 12/14 (%86)’lık başarı gösterdi.

Demir İnşaat Büyükçekmece 11 hücum 18 savunma olmak üzere toplamda 29 ribaund alırken, Pınar Karşıyaka 6 hücum 19 savunma ribaundu ile toplamda 25 ribaund alma başarısı gösterdi.

Demir İnşaat Büyükçekmece maç sonunda 19 asist yaparken, Pınar Karşıyaka 15 asist yapma başarısı gösterdiler.

Demir İnşaat Büyükçekmece 11 Top Kaybı yaparken, Pınar Karşıyaka 12 Top Kaybı yaptı.

Demir İnşaat Büyükçekmece maç sonunda 5 top çalma ile oynarken, Pınar Karşıyaka 6 top çalma ile maçı tamamladı.

Demir İnşaat Büyükçekmece maç boyunca hiç blok yapamazken, Pınar Karşıyaka maç sonunda 4 blok yapma başarısı gösterdi.

Demir İnşaat Büyükçekmece 18 Faul ile, Pınar Karşıyaka 22 Faul ile maçı tamamladı.

Maçın ardından...

Spor Toto Basketbol Süper Ligi'nin 13. haftasında Pınar Karşıyaka'yı 72-68 yenen Demir İnşaat Büyükçekmece'nin başantrenörü Özhan Çıvgın, savunmada doğru reaksiyon göstererek maçı kazandıklarını söyledi.

Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Çıvgın, kendileri için zor bir haftanın geride kaldığını belirterek, "Geçen hafta Giresun deplasmanında hiç beklemediğimiz bir yenilgi aldık. Bütün hafta sakatlıklar ve hastalıklarla uğraştık. 5'e 5 antrenmanın son bölümünü düne kadar oynayamadık. Gençlerle oynamaya çalıştık. Bizim için reaksiyon maçıydı. Oyuncularım müthiş enerji gösterdi hepsini tebrik ediyorum. Savunmada doğru reaksiyon gösterdik ve kazandık." ifadelerini kullandı.

Demir İnşaat Büyükçekmece oyuncusu Burak Can Yıldızlı ise maçı kazandıkları için mutlu olduklarını aktararak, "Bizim için çok önemli bir maçtı. Geçen hafta beklemediğimiz mağlubiyet almıştık. Önümüzdeki maçı da kazanıp Türkiye Kupası'na kalmak istiyoruz." diye konuştu.

Pınar Karşıyaka Başantrenörü Nenad Markovic, hücumda konsantrasyon problemi yaşadıkları için maçı kaybettiklerini öne sürdü.

Markovic, Demir İnşaat Büyükçekmece'yi galibiyetinden dolayı tebrik ederek, "Hücumda maç boyunca konsantrasyon problemi yaşadık. İstediğimiz gibi oynadığımız bölümlerde öndeydik. Maalesef maçın kritik yerlerinde bomboş atışlar kaçırdık. Onlar da önemli atışlar buldu. Müdafaamız iyiydi ama hücumda çok fazla hata yaptık ve kaybettik." değerlendirmesinde bulundu.

Pınar Karşıyaka oyuncusu Muhammed Baygül ise hücumda istedikleri sayıları üretemeyince mağlup olduklarını kaydetti.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.