Köfte değil duruş meselesi

Soyaslan Köftenin sahibi Burhan Soyaslan’ın bir önceki yönetimden alacağına karşılık Silivrispor Kulübünü icraya vermesi ve tüm hesaplarına bloke koydurması ilçe gündemine bomba gibi düştü.  Soyaslan’ın kulübe icra gönderdiğini Silivrispor’un resmi web sayfasından  duyurması üzerine, ilçe gündemi bir anda şampiyonluğa adım adım ilerleyen Silivrispor’a yoğunlaştı.

Köfte değil duruş meselesi

Silivrispor Kulüp Başkanı Ümit Kalko, Soyaslan Köfte'nin sahibi Burhan Soyaslan'ın sözleri üzerine açıklamada bulundu. Soyaslan'ın alacağıyla ilgili kulübe icra göndermesini "manidar" yorumladı. "Yedi göbek Silivrili olduğunu söyleyen birinin Silivrispor konusunda hassas olmalı" diyen Kalko, "5 ayda 1.35 milyon TL borç ödedik, 17 bin lirayı mı ödeyemeyeceğiz. Mesele köfte meselesi değil, mesele bir duruş meselesidir" dedi.

BU BORCUN FATURASI NEREDE? 
Burhan Soyaslan'ın elinde olan senetli alacakla ilgili de şaibe olduğunu öne süren başkan Ümit Kalko, "Neye karşı bu senet verildi şuanda resmi olarak belli değil. Eğer yemek hizmeti verildiyse faturası nerede? Üstelik ellindeki senetlerin ilk başlarda 40 bin TL civarında olduğu ve arkadaşlarımızın bu alacakla ilgili soru sorduklarında 'Aa pardon fazladan senet almışım diyerek fazla senetleri iade eden birisinin yaptığı b hatayı biz kamuoyuyla paylaşmıyoruz ama kendisi kulübümüze haciz gönderebiliyor" ifadesini kullandı. Kalko, bu borçla ilgili araştırma yaptıklarını, çıkacak sonuca göre hareket edeceklerini belirtti.

HERKES ONA GÖRE HESAP YAPACAK
Konuşmasına şu sözlerle devam eden Kulüp Başkanı Ümüt Kalko; "Ümit Kalko olarak Silivrispor'un menfaatleri doğrultusunda pozisyon alıyorum. Bugüne kadar ne gerekirse yaptım ve yapmaya devam edeceğim. Mali açıdan sıkıntılarımız var. Ancak bu sıkıntıları zaten çözüyoruz. Mevcut durumu her defasında dile getirince 'enkaz edebiyatı yapıyorsun' dediler. Bu edebiyat değildir bu çözüm şeklidir. 3.3 milyon tl borç vardı şuanda 1.35 milyon TL'sini kapattık. 500 bin TL'sini kendi cebimden bağışladım. Geri kalanı ise ne zaman alacağını bilmediğim bir tarihe borç olarak tahsis ettik. Resmi kurumlarla yapılandırma gerçekleştirdik. Esnaflarımızla görüştük vs. Geçmiş dönemde (İhsan Atun başkanlığından kalan) ne kadar borç varsa bizi ilgilendirir ve ödeyeceğiz. Ama gerçekten o borç varsa ödeyeceğiz. Bize gelen alacaklılara 'Geçen dönemden alacağın var git onlardan al' deme lüksümüz yok. Biz borçları ödeyeceğiz. Böyle bir beklentimiz yok ama bazı alacaklılardan destek vari bir beklentimiz var. En başta 7 göbekten Silivrili olduğunu söyleyenlerden. 3.3 milyon borcu 1.8 milyon TL'ye düşürdük. Bakın bunu 4-5 ay içerisinde yaptık. 4-5 yıllık borcu 4-5 ayda bekliyorlarsa, bunu bitirecek adam varsa, hemen koltuğu teslim edebilirim. Bu kulübün şuanda başkanı benim. Herkes ona göre hesabını yapacak” dedi.

SİLİVRİSPOR EN İYİ NOKTALARA GELECEK
Şuanda Silivrispor ciddi bir trend yakaladı. Geçen sezon küme kalır mıyız kalmaz mıyız diye konuşulurken, başkanlığım dönemimde yani bu sezon, şampiyon olur muyuz olmaz mıyız diye konuşmaya başlandı. Diğer yönetici arkadaşlarımızla birlikte bunu başarıyoruz. Benim hiçbir yerden hiçbir şeyden beklentim yok. Ama Silivrispor'un daha iyi noktalara gelmesi benim en büyük beklentim.

SOYASLAN'IN YAPTIĞINI DOĞRU DEĞİL
Ben Burhan Soyaslan tanımıyorum. Söyleyeceklerine gelecek olursak... Mesele 14-15 bin liralık köfte parası değil. 4-5 ayda 1.35 milyon tl borç ödedik, 15 milyar mı ödeyemeyeceğiz? Ben başkan olarak bu kadar mali yükü üzerime alıp, vaktimden ve naktimden fedakarlık yapıyorken, kendilerini 7 göbek Silivrili addeden kişinin, futbolcularımıza verilecek olan paraları, banka hesaplarına haciz koydurarak bu denli almaya çalışmasını doğru bulmuyorum. Mesele bir duruş meselesidir. Ben 7 göbek Silivrili değilim, ama sen 7 göbek Silivriliysen bunun gereklerini yerine getireceksin. Silivrispor'a en çok desteği sen vereceksin. Mesele Silivrili olma meselesi değil, Silivri'ye değer katma meselesidir. Ben Atatürk milliyetçiyim. Büyük Atatürk, 'Benim toprağım için, benim milletim için yaşayan ve çalışkan benim milletimdendir' demiştir. Bunu Silivri milliyetçiliği için de aynısını söylüyorum.

7 GÖBEK SİLİVRİLİYİM DEMEKLE OLMAZ
Silivri'de taş üstüne taş koyan kim varsa en faydalı odur. Öyle 7 göbekten Silivriliyim demekle olmaz. Benim dedem belediye başkanıydı demekle olmaz. Tabi ki insanların mirasına saygılıyım ama mirasıyla yaşamam. Eğer öyle yaşayacaksam, Silivri'nin en güzide kuruluşunu icraya verme yoluna gitmem. Biz kimseye paranı ödemeyeceğiz demedik. Böyle desek, 2 milyona yakın ödeme yapmış olan bir kulüp 15 bin lirayı mı ödeyemeyecek?

40 BİN LİRALIK SENET NEYE KARŞILIK VERİLDİ?
Özellikle şunu vurgulamak isterim. Soyaslan Köfte'nin borcuyla ilgili, 'Kulübümüz ne gibi hizmet aldı' diye arkadaşlara soruyorum, yemek hizmeti aldılar diyorlar. Peki bu yemeklerin faturası nerede diye soruyorum, kimse bilmiyor. Ortada senet var ama neye karşılık bir senet bilinmiyor. Köfteci arkadaşlara senet verilirken, fazladan senet verilmiş. Kendisine sorulduğunda 'Aa pardon fazla senet almışım' diyerek bize senedi iade diyor. Buz bunları kamuoyuna açıklamıyoruz ama. Elindeki senedi icraya veriyor ama buna karşılık fatura yok. Bu borcun kaynağı nedir bilinmiyor. Eğer bir yemek yenmişse faturası olur. Fiş yok, fatura yok ama ortada senet var. Senetlerin de neye karşılık olduğu belli değil. Ve bu senetli borçla ilgili 40 bin liralık senet varken, biz sorduktan sonra 'Aa pardon fazla senet almışım' diyerek 17 bin TL'ye düşüyor. Bu nasıl iş? Bu nasıl borç? Yedi göbek Silivriliyim diyorsunuz ama en başında bunu neden söylemiyorsunuz? Bu kulübe yazık değil mi. İbra edilen bütçemde bu yemekle ilgili bilgi varsa ödeyeceğim ama vergi dairesinde bununla ilgili fatura yoksa ödemeyeceğim. Mesele köfte parası meselesi değil, mesele 16-17 bin lira para da değil. Mesele duruş meselesi."

ümit kalko silivrispor

TÜZÜK KONGRESİ YAPILACAK
Silivrispor’un yakın zamanda tüzük kongresi yapacağını da açıklayan Kalko; "Silivrispor'da alınması gereken radikal kararlar var. Bunlar nedir? Mesela biz şuanda borçlarla uğraşıyoruz. Geçen dönemde yapılan harcamalar, bu dönemde karşımıza çıkıyor. 3.3 milyon TL gibi zıvanadan çıkmış bir borçla karşılaştık. Gerçek bu. Ben de diyorum ki, Silivrispor Başkanı olarak menfaatlerini düşünüyorum. Bundan sonra kulübe kim borç bırakacaksa, bu dönem de dahil olmak kaydıyla, bundan sonraki dönemlerde kim borç bırakacaksa cebinden ödeyecek kardeşim. Bu kültürü oturtmak zorundayız. Eğer bunu yapmazsak Silivrispor'un geleceğine ihanet etmiş oluruz. Şuanda kulübün geleceğine konulan ipoteği kaldırmakla uğraşıyoruz, bunu kaldıracağız. Bu nedenle başka dönemlerde yaşanmaması için tüzük kongresi yapacağız. Alacağımız kararla o dönemi sorumlu tutacağız” dedi.

BORÇLU KİMSE O ÖDEYECEK
Ben kendi dönemimde eğer bir lira borç bırakırsam kendim karşılayacağım. Bunu her zaman söyledim, şimdi tekrarlıyorum. Eğer Genel Kurul kabul derse, bundan sonraki süreçlerde kulübe kim talip olursa, Silivrispor'un parasını kendi parası gibi görsün ve ona göre harcasın. Böyle bir madde istiyorum.

BURASI BOSTAN KORKULUĞU MAKAMI DEĞİL
Ben bu kulübün başkanıysam, buranın başkanlığı bostan korkuluğu makamı değil. Bu kulübün menfaatleri doğrultusunda, Silivri'nin menfaatleri doğrultusunda hareket etmek zorundayız. Bu menfaatlere karşı duranlara da biz karşı duracağız. Yeri geldiğinde tepki koymamızın sebepleri budur. Şahsi bir mesele yoktur, Silivrispor'un menfaatleri söz konusudur.

BEN SİLİVRİ PARTİLİYİM
Ben bütün partilere eşit mesafede olan bir eğitim kurumu sahibim ve şuanda Silivrispor'un başkanıyım. Benim partim yok, Silivri Partisi var. Silivri'nin daha iyi yere gelmesini isteyen herkes benim dostumdur. Bundan rahatsız olanlar varsa, kusura bakmasınlar ben onların karşısında olacağım. Hodri meydan, Silivrispor'un karşısında duracak herkesin karşısındayım. Silivri'nin iyiliğini isteyen herkesin başımın üstünde yeri var. FATMA SARIBIYIK YILDIRIM

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.