Muharrem Usta'dan yeni sezon ve Ersun Yanal açıklamaları

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, Lig TV'de Şansal Büyüka'nın konuğu oldu. Usta yaptığı açıklamalarda bordo mavili taraftarlar için kötü haberler verirken bu sezonun en düşük bütçe ile yola çıkılacağı sezon olacağını duyurdu.

Muharrem Usta'dan yeni sezon ve Ersun Yanal açıklamaları

İçinde bulundukları dönemin zor bir süreç olduğunu belirten Muharrem Usta; 7-8 sezondaki en alçak seviyedeki transfer bütçesi ile mücadele edeceklerini ancak Trabzonspor'u ayağa kaldırmak için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söyledi.

Teknik direktör konusunda Ersun Yanal ile anlaştıklarını belirten Muharrem Usta, camiada ve taraftarlar arasında farklı seslerin olabileceğini ancak bu durumun Trabzonspor'un yapısından kaynaklandığını açıkladı.

Transfer bütçesi için de konuşan Trabzonspor Başkanı; 'Limitimizi 55 milyon liraya indirirsek oyuncu alamıyoruz ancak daha aşağı düşürürsek futbolcu alma şansımız var. Hocam ile Leicester'ın başarısını da masaya yatırdık. Düşük bütçelerle de başarılı olmalıyız" ifadelerini kullandı.

Kimsenin karamsar olmasını istemediğini belirten Muharrem Usta; 'Herkes emin olsun, biz en iyi Trabzonspor'u inşa edeceğiz. ilk 5 ayda ben toleranslıydım ama yamanacak bir şey kalmadı. 7-0'dan sonra bu işin sabır noktasını geçtiğini anladım. Müthiş bir neşter vuracağız. Trabzonspor markasına zarar veren ne varsa temizleyeceğiz ve önümüz bakacağız. Radikal kararlar alma zamanı geldi. Fakat bu kararları almak zorundayız yoksa Trabzonspor olmayacak' dedi.

Ersun Yanal'ın üçüncü kez gelmesi ile ilgili de konuşan Usta, 'Ersun Yanal'ın 1. dönemi ile ilgili değil, 2. dönemi ile ilgili olumsuzluklar var. Onlar da abartılıyor. Öyle bir taşın altına giriyoruz ki Ersun bizden daha heyecanlı, biz Ersun'dan daha heyecanlıyız. Ersun Yanal ile yarım kalan işi tamamlamak üzere yola çıktık ama bir şartla, dibin dibindeyiz. şeklinde konuştu.

Gündemi değerlendirirken Ersun Yanal ile olan projelerine, Antalyaspor karşısında alınan tarihi hezimete, Şenol Güneş'e ve Beşiktaş'ın şampiyonluğuna da değinen Muhrrem Usta; 'Antalyaspor maçını kimse '1 maç' zannetmesin. O, uzun bir sürecin en dibiydi. Muhteşem bir kalkış yapmalıyız. Trabzonspor için camianın her şeyi unutması lazım. Trabzonspor'u yeniden inşa etme sürecine başlamak zorundayız. Ersun'a inansınlar. Onların merak ettiği her şeyi biz Ersun ile 10 defa konuştuk. Ersun çok heyecanlı, herkes rahat olsun. Şenol Güneş'i biz bugün alkışlıyoruz ama Trabzonspor'dan ayrılırken de alkışlamalıydık. Yanlış yaptık. Sağlık ekibi, kondisyonerler ve beslenme/diyetisyen. Bunları sağlıklı kurduğumuzda, hoca kim olursa olsun başarı geliyor. Biz Ersun ile şöyle bir mutabakata vardık, Trabzonspor'da yeni bir sistem inşa edeceğiz" diyerek yeni yapının altını çizdi.

Sözlerine devam eden Usta; 'Ben Trabzonspor'un kötülüğüne hiçbir şey yapmayacağım, buna emin olsunlar. Bizim arkamızda dursunlar. Biz Trabzonspor'da yeni bir düzen kurmalıyız. Lütfen hiçbir taraftarımız önüne geçmesin. Bakın; yandık, yandık! Avrupa'da bu üç unsurun kendi içinde oluşturduğu bir organizasyon vardır. Biz de bunu yapmalıyız' dedi.

TOPLANTI 4-5 SAAT SÜRDÜ… ORTAK İMZALAR ATILDI

Her halde bir kulübün tarihinde ilk defa 4-5 saat sürdü toplantı. Herkes fikirlerini söyledi. Kime karar vereceksek, oy birliği ile bu masadan kalkacağız istedim. Başarı tartışmaktan geçer ama verilen kararın arkasında durmak gerek. Sonuç itibariyle tüm yönetim kurulu oy birliği ile 2 arkadaşımız yoktu sadece. Geri kalan tümünün ortak imzası ile bu kararı verdik. Bu imzalar yeniden yapılanıyoruz, yeni yolculuğa çıkıyoruz. Bütün camiada farklı görüşler olabilir. Ama şimdi arkasında durmak lazım. Ersun hocanın 2 dönemi var. 1. Dönemi ile ilgili olumlu kanaat var. 2. Dönemi olumsuzluklarla ilgili görüş var. Ama biz Ersun ile masaya herşeyi yatırdık. Konuştuk. Burada başarı için biz ve o olarak öyle bir taşın altına giriyoruz ki Ersun bizden daha heyecanlı.

ERSUN YANAL’IN ARKASINDA DURMALIYIZ

Ancak şuan da camiamızda şuna da Ersun’un arkasında durmalıyız. Tamam yerliye karar verdik. Ersun değil de kim olsun dediğinizde öyle cevap vermek kolay değil. Haliyle Ersun gibi tecrübeli hocayla yarım kalmış hocayla yola çıktık. Ama bir şartla. Ligin dibindeyiz. Ama şundan herkesin emin olması lazım. Bu kulübe hep birlikte sahip çıkalım. Yönetimin, teknik adamın arkasında duralım. Yönetim de camiayı kucaklasın. Bu durumdan çıkacağız. Beşiktaş’ın yaşadığı o süreci Trabzonspor yaşayacaktır. Radikal kararlar alma sürecine geldik. Yeni statla birlikte. Yapacağımız işleri atacağımız adımları Trabzonspor için bundan sonra olmazsa olmaz kararlar olmalı.

ANTALYA MAÇI, SÜRECİN FİNALİ OLDU

Ben bir seferberlik istiyorum. Biz niye başka takımın şampiyonluklarını izleyen kulüp olalım. Ben Beşiktaş’ı tebrik ettim. Bazı taraftarlar yazıyor. “Başkan bizim halimiz ne olacak” Bizim halimiz daha iyi olacak. Ama bugün kulübe sahip çıkma dönemidir. Bizim için de operasyon zamanıdır. Ama operasyon için ligin bitmesi gerekiyordu. Bitiyor. Antalya maçını hiç kimse 1 maç zannetmesin. O uzun süredir gelen sürecin en dibiydi. Bu artık finaldir. Bunu hiç kimse içine sindiremez. Ama hatalar peşi sıra yapılırsa, yapılırsa… Muhteşem bir kalkış yapmalıyız. Bunun için bütün camianın her şeyi unutması lazım. Her şeyi arkaya atması lazım. Bu büyük kulübe sahip çıkarak, mutlu taraftarların olduğu gururlanabildiği bir Trabzonspor’u inşa etme faaliyetini yapmalıyız.

ERSUN’A İNANSINLAR

Ersun’a inansınlar. Onların merak ettiği her şeyi biz 10 defa Ersun ile konuştuk. Ersun hoca ile şu mesele konuşulmuş mudur?.. Ersun heyecanlı. Merak etmesinler. Her şeyi defalarca konuştuk. Onun tabiriyle biz Trabzon’da yarım kalmış işi yapacağız. ŞENOL HOCAYI GÖNDERİRKEN YANLIŞ YAPTIK Şenol hoca artık bizim için efsane. Ama biz Şenol ağabeyimize de efsanemize de Trabzon’dan gönderirken yanlışlar yaptık. Şenol hocayı bugün alkışlıyoruz ama o gün de alkışlamalıyız. Hele bu yaşananlardan sonra…

CEVAP VEREMEYEN OYUNCULAR…

Avrupa’da ki en iyi kulüplerde olanları, kondisyon, beslenme ve sağlık üçgeni… Ersun ile şu noktaya geldik. Aslında biz kulübe sistemi kurmanın peşindeyiz. Yarın Ersun’da olmayabilir. Bende olmayabilirim. Önemli olan oraya sistemi kurduğumuzda bunun üstüne gelen zaten başarıyı yakar. Gelecek sene, beslenmesine, kondisyon anlamında beklentilere cevap veremeyen her hangi bir oyuncunun Trabzonspor’da yürüme ihtimali artık yok.

50 KİŞİLİK KADRO 25’E DÜŞECEK..

25 kişilik kadromuz olacak. Profesyoneller yapılmışlar, kiralıklar şuan da 50 civarında oyuncu var. Bu 25’in 4-5 tanesi gençler olabilir. Alt yapıdan gelenler. 15’inin kesin oynayacak oyuncular olduğunu düşünün. 25 kişilik bir kadro.. Bu sene Trabzonspor’un ne kadar sakatlık yaşadığını gördük. Böyle bir şey olamaz. Bu 25 kişilik kadro bu sene yaşadığı gibi sakatlık yaşarsa gelecek sene kadro kuramayız. Kamp dönemi de dahil… Bu 25 kişi UEFA’dan geliyor. Bu 25 kişi mümkünse en az sakatlık olacak. Onun için kondisyonu yüksek, dayanıklılığı yüksek, beslenmesi en iyi şekilde takip edilen kadro olacak.

GİDECEK VE KALACAKLAR BELLİ
Bunların tasnifini yaptık. Gönderilecekler belli . Kalacaklar belli. Başlı başına büyük iş. Yollarını ayırmak istediğimiz oyuncularla şunu konuşuyoruz. Bu iş olmadı. Kalırsanız da bu iş olmayacak. Takımın içinde zerre kadar hizipçilik yapacak Allah'ın kulu kalmayacak. En ağır bedel ödemem gerekse de buna müsade etmeyeceğim. Önce takım diyemeyenler kalmayacak. İyi bile olsa takımda artık verimli olma ihtimali olmayan oyuncular var. Bunlar bizden ayrıldığında başka kulüpte başarılı olabilirler. Ama bugüne kadar yaşananlar bize şunu gösterdi. Bu olmaz artık.

FUTBOLCUYA DAYALI DÜZEN...

Futbolculara dayılı düzen. Teknik direktöre dayalı düzen. Yönetime dayalı düzenden bu kulübü kurtarmak zorundayız. Burada kulübe dayalı düzen inşa etmeliyiz ki kulübü garanti altına alalım. Ben bunu yapacağım. Söz veriyorum. Ama bizim arkamızda şu Trabzonspor'un ayağa kalkması için bu durumdan çıkmak için ben bütün camiadan olağanüstü destek bekliyorum. Bize destek var. Ama bu desteğin en üst düzeyde olması lazım.  BEŞİKTAŞ'I TAKİP EDİN DEMİŞTİM Gelecek sene sağlam bir iskelet oluşturursak, gelecek sene başarıya koşacak en iyi takımı ortaya koyarız. bunu yaptıktan sonra Muharrem olsa ne olur, Ahmet olsa ne olur Yürüyor bu iş... Beşiktaş örneğini Trabzonspor camiası olarak herkesin irdelemesini istiyorum. Biz bir önceki seçime girmiştik. O seçimi az farkla kaybettim. Ben o seçimi kaybettiğimde sosyal medyadan Trabzonspor yönetimine Beşiktaş'ı takip edin dedim. Bakın bu süreçte Beşiktaş nereye geldi, Trabzonspor nereye gitti. Biz bu süreçte doğru iş yapanların arkasında durmazsak bir 4 sene daha göz açıp kapayıncaya kadar gelir geçer...  ERSUN YANAL VE YÖNETİM GÖNDERİLECEKLER LİSTESİNDE MUTABIK Şuna ki kadronun maliyeti 105 milyon TL.. Bizim 55 milyona inmemiz lazım. Önce 105 milyondan 55’e inanacağız. Çünkü UEFA’dan oluşan tablodan bizim bütçemiz bu kadar olabilir.

KALANLARIN BİR ÇOĞU ERSUN HOCANIN TALEBELERİ

55 milyona inmek için bir grupla vedalaşmak zorundasınız. O grubun kim olduğunu taraftarda biliyor. Ersun hocaya liste yap dedik. Biz de yaptık mutabıkız…

BİR EKİP SATILACAKLARLA UĞRAŞIYOR

Bir ekibimiz var. Şuan da ayrılmamız gereken oyuncuların satılması işiyle uğraşacak. Orayı toparlamazsak, bir şey yapamıyoruz. Biz de scout ekibi kurduk. Türkiye’de scout çok da bir şey ifade etmiyor. Bu ekiple ısrarla devam ederseniz yarım sezonda bir iki tane kaliteli oyuncu yakalarsanız. Bir kısmı ile yolumuzu ayıracağız. Gelecek senenin sonuna en az 1 yıl birebir izlediğimiz oyuncuları alacağız. Şu dakika itibariyle keşke 1 yıldır izlenen oyuncuları alsak. İstemem mi? Haftada 40 maç takip ediliyor. Çocuklar Cumartesi- Pazar Avrupa’da. Ama mutluyum ki elimizde bir şey oluştu. Bunu daha iyi noktalara taşıyacağız.

HEM SATACAĞIZ HEM KİRALAYACAĞIZ

Hem satmalıyız kiralamalıyız. Yaptığımız boşlukta yeni oyuncular katacağız. Biz birlikte buna karar vereceğiz. Alacağımızı yerler belli. Boşluk yarattık. Kampa kadar bu işlerin çoğunu bitirmek istiyoruz. Çünkü sağlıklı kamp dönemi geçirmek zorundayız ki gelecek seneye sağlıklı başlayalım. 

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.