Süper amatör lig'de son tango

Birçok sürprize gebe olan Süper Amatör Lig'de bazı gruplarda maçlar tamamlandı ve grup şampiyonları belirlendi. Bazı gruplarda ise son maçlar daha oynanmadı ve şampiyonluk heyecanı sürüyor. Çok çekişmeli geçecek müsabakalarda son maçlar oynanacak ve Play-Off grup takımları belli olacak

Süper amatör lig'de son tango

 Süper Amatör Lig'de bazı gruplarda şampiyonluklar belirlenirken, bazı gruplarda bu heyecan son maçlara kaldı. 2015-2016 Futbol sezonuna iddialı giren ve adını Play-Off maçlarına yazdırmak isteyen bir çok takım umduklarını bulamazken bazı takımların büyük sürpriz yaparak gruplardan çıkması, spor kamuoyunca takdirle karşılandı. Büyük bir çekişmeye sahne olan müsabakalarda son maçlar oynanacak ve Play-Off grup takımları belli olacak. Ligde son maçlarda yine nefesler tutulacak ve neticeler büyük bir heyecanla beklenmeye başlanacak.

1. Grup’ta düşenler belli
Sarıyer Yenimahallespor’un ligden çekilip maç oynamadan küme düşmesi ile, oynayarak düşecek takım sayısı bu grupta ikiye düşmüştü. Çeliktepe Ümitspor grupta oynadığı 23. müsabakada Davutpaşaspor ile karşılaşmış ve aldığı 2-1 lik mağlubiyet ile küme düşmesi kesinleşen ilk takım olmuştu. Bu hafta sonu oynanan maçlar neticesinde Merkezefendi haftayı hükmen aldığı 3 puanla kapatırken, Güngörenspor ise ligde kalma umutlarını sürdürmesi için mutlak kazanması gerektiği Gazi Mahallesi karşısında 2-0 geriye düştükten sonra 2-2'ye skoru getirmesine rağmen aradığı 3.golü bulamayınca, 1. Gruptan düşen son takım oldu.
Şampiyon bekleniyor
Lider Erokspor son dakikalarda bulduğu golle liderliği devam ettirip puanını 60 yaparken, Davutpaşaspor ise ara transfer döneminde kaliteli oyuncularla takviye yapan Pazariçi Köprülüspor’dan 3 puanı alarak puanını 58 yaptı. Hafta içi mesaisinde Lider Erokspor kazandığı veya Davutpaşaspor'un Ortaköyspor karşısında puan bırakması halinde şampiyon olan takım olacak. Erokspor berabere kalır, Davutpaşaspor ise galip gelirse, ikili averajda 2-1’lik Erokspor galibiyetine karşın, 3-1’lik skorla Erokspor’u deviren Davutpaşaspor Grup şampiyonu olarak Klasman grubuna katılan takım olarak adını zirveye yazdırmış olacak.


2. Grup Öznakkaşspor mucizesi
Aynı Sarıyer Yenimahalle gibi, Başıbüyükspor’da lige başlamadan havlu atan takımlar arasına adını yazdırdı ve oynamadan düşen ekip oldu. Bu grupta ilk haftalardan itibaren aldığı kötü sonuçlar itibariyle, sezon başından beri alt sıralardan kurtulamazken, aldığı İstanbul Kastamonuspor mağlubiyeti ile de matematiksel olarak lige veda eden ikinci takım oldu. Son düşecek takım için Esenlerspor ve Çatalca Öznakkaşspor takımları arasında kıyasıya bir çekişme yaşanırken, Şile Yıldızspor, İstanbul Kastamonuspor ve Altınovaspor maçlarından 9 puan çıkaran Çatalca Öznakkaş kendini kurtardı ve Esenlerspor küme düşen son takım oldu.
Çeliktepespor 1 puana bakıyor
Bu grupta en büyük sürprizi belki de Çeliktepespor yaptı. Sezon başında çok fazla şans verilmeyen ekip, malzemecisinden, futbolcusuna, Teknik Heyetinden yönetimine adeta tek yürek olarak liderlik koltuğunu 13.hafta da alıp 14.haftayı Bay geçerek devretmesinin ardından 15.haftada tekrar aldığı liderliği 25.hafta mücadelelerine kadar bırakmayıp muhteşem bir başarı yakaladılar ve Klasman Grubunu garantilediler. Klasman Grubuna kalacak diğer takımın belirlenmesi ise geçtiğimiz haftaya kadar inanılmaz şekilde gitti geldi. Bakırköyspor ve Öz Trabzonlularspor kıyasıya bir yarış içine girerken, Şile Yıldızspor karşısında aldığı şok yenilgi ile Bakırköyspor Klasman Grubunda boy gösterme şansını Öz Trabzonlular'a kaptırdı. Ara transfer döneminde Öz Trabzonlularspor kadrosuna kaliteli isimleri katarak hem ligde yoluna kayıpsız devam etmeyi başardı hem de Bölgesel Amatör Lig yolunda kadrosunu oldukça güçlendirdi. Son hafta mücadelesinde Çeliktepespor, prestij maçına çıkacak olan Nişantaşıspor’a konuk olurken, alacağı bir puan, ikili averajda 1-1 ve 4-1’lik skorlarla üstün olan Çeliktepespor’a şampiyonluk için yetecek. Öz Trabzonlularspor ise Ali Gürdal Genç'li Çatalca Öznakkaşspor mücadelesinden üç puanla ayrılmayı hedefleyip şampiyonluk için Nişantaşıspor’un galibiyetini bekleyecek.
3. Grup’ta 2 takım düştü
Evinde aldığı 5-1’lik Bostancıspor mağlubiyeti ile lige havlu atan Esenyurt İncirtepespor bu mücadeleden sonra da ligden çekilip küme düşen ilk takım oldu. Öz Alibeyköyspor ise 23.haftaya kadar matematiksel olarak ligde kalma şansını sürdürürken, 24.hafta aldığı 4-0 lık Bostancıspor mağlubiyeti ile lige havlu atan ikinci takım oldu. Ligde düşecek son takımı belirleyecek müsabaka nefesleri kesecek. Nurtepespor geçtiğimiz hafta Bostancıspor’u adeta ateşe atan Vardarspor’u konuk ederken, Bostancıspor ise yine Vardarspor'dan darbe yiyen bir başka ekip Altıntepsi Makelspor’u konuk edecek. Bostancıspor’un maçtan alacağı 1 puan ligde kalmasını garantileyecek. Bostancıspor’un sahadan mağlubiyetle ayrılması halinde ise Nurtepespor’un kazanmaması için dua edecek. Bostancıspor kaybedip Nurtepespor kazanırsa, ikili averajda 0-0 ve 1-0 lık skorlarla üstün olan Nurtepespor ligde kalan takım olacak.
Puanı kaptı şampiyon oldu
Ataşehir Çamolukspor Bağlarbaşıspor deplasmanından 1-1 lik skorlar dönerek, Bağlarbaşı’nın kendisini yakalama ihtimaline son vererek Şampiyonluğunu ilan etti. Klasman grubuna kalmak için mücadele eden takımlardan Bağlarbaşıspor ve Bağcılarspor ise birbirlerine inanılmaz derecede ikramlar sunarken iki ekipte bu ikramı geri çeviriyor. 23.haftada Bağlarbaşıspor, Bostancı ile golsüz berabere kalarak, Nurtepespor’u 2-1’lik skorla deviren Bağcılarspor’a ikincilik koltuğunu devrederken, sonraki hafta ise Bağcılarspor, Ataşehir Çamolukspor’a mağlup olarak koltuğu Bağlarbaşıspor’a devretti. Geçtiğimiz hafta ise ekipler ikramda sınır tanımadılar. Bağlarbaşıspor evinde Ataşehir Çamolukspor’a karşı iki puan bırakırken, Bağcılarspor ise küme düşmekten son anlarda kurtulan Kurtköyspor karşısında iki puan bırakarak ikincilik şansını kaçırdı. Hafta içi oynanacak son müsabakalarda ise Klasman grubuna kalmak için Bağlarbaşıspor’a bir puan Bağcılarspor'a da 3 puan yetmeyebilir. Bağlarbaşıspor berabere kalıp Bağcılarspor kazanırsa ikili averajda üstün olan Bağcılarspor adını Klasman grubuna yazdıracak. Bağlarbaşıspor 3 puanı hanesine yazdırdığı takdirde ise, Bağcılar maçının skoruna bakmaksızın, Klasman grubuna kalan ekip olacak. İki takımında sahada puan bırakması halinde yine Bağlarbaşıspor avantajlı olan takım. Bağlarbaşıspor 2. takım olamazsa başını duvarlara vursa yeridir. Ligden çekilen Esenyurt İncirtepespor maçlarında, sahada bıraktıkları 4 puanı mumla aramaya başladılar.
4. Grup’ta da düşenler belli
Süper Amatör Lig 4. Grupta da ilk düşen takım ilk yarı sonuna kadar hiç puan toplayamayan İstanbul Bayburtspor takımı oldu. İlk yarı bitimi ile ligden çekilen ekipten sonra ise  23.hafta skorları ise iki takımın daha sonunu hazırladı. Poligon Fethiyespor takımı, Gürpınarspor’a boyun eğince matematiksel olarak ligden düşen ikinci takım olurken, İstanbul Sinopspor’a boyun eğen, Kavacıkspor’da matematiksel olarak küme düşen son takım oldu.
Şampiyon Irmakspor
Grubunda Bir Puan arkasında olan Beyoğlu Yeniçarşıspor’un Bay geçtiği haftada Alibeyköyspor’u adeta bozguna uğratan ve sahadan 5-0’lık gibi farklı bir skorla ayrılan Irmakspor, böylece grubu Şampiyon bitirip Klasman Grubu biletini alan ilk ekip oldu. Diğer Klasman Grubuna kalacak takımın belirlenmesi için ise kıyasıya bir mücadele yaşanıyor. Beyoğlu Yeniçarşıspor ve İstanbulspor bu hafta maçlarını kazandıkları taktirde, aynı puanda sezonu bitirdikleri için 2 li averaj hesabına kalacaklar. 1-1 ve 2-2 lik skorlarla da birbirine diş geçiremeyen iki ekip aralarında baraj maçı oynayarak Klasman grubuna kalacak takımı belirleyecekler. İstanbulspor, nispeten daha kolay gibi görünen, Poligon Fethiye karşısına çıkarken, Beyoğlu Yeniçarşıspor, şampiyon Irmakspor karşısında 3 puan arayacak. Lakin hem Şampiyondan puan almak, hem de küme düşmesi kesin olmasına rağmen geçtiğimiz hafta mükemmel bir mücadele gösteren Poligon Fethiyespor’da kolay teslim olmayacaklardır.
5. Grup'ta Damlaspor düştü
Bana göre ligin en dikkat çekici takımlarının olduğu gruptu 5.Grup. Küme düşmesine kesin gözüyle bakılan Damlaspor’un genç yetenekleri son haftalarda öylesine bir performans sergilediler ki, eğer Gülsuyuspor Yeşilpınarspor karşısında galip gelmese son hafta kıran kırana geçecek Gülsuyuspor - Damlaspor maçı bizleri bekliyor olacaktı. Bu grupta Acıbademspor aldığı 7-0 lık Damlaspor mağlubiyeti ile lige havlu atarken, Silivri Alibey ise Damlaspor ve Gülsuyu'nun 3 puanla noktaladığı 24.hafta sonunda lige veda eden 2.takım oldu. Geçtiğimiz hafta ise kazanmasına rağmen Gülsuyuspor da haftayı 3 puanla kapatınca Damlaspor küme düşen son takım oldu.
Öntaş'ın talebeleri
Grubun, hatta belki de ligin en dikkat çekici takımlarından birisi de Bahçelievler Gümüşhanespor'du. Yeni kurulan bir takım olmasına rağmen önce 1.Amatöre, ardından da Süper Amatör Lige yükselen Bahçelievler Gümüşhanespor 22.haftada aldığı 3 puan ve Kuştepespor’un puan kaybetmesi ile Klasman grubuna kalmayı garantiledi. Acıbademspor'dan hükmen 3 puan alacak olan Bahçelievler Gümüşhane 6 puanlık  farka ulaştı ve Klasmana adını yazdıran ekip oldu. Geçtiğimiz hafta aldığı 3 puanla grubu şampiyon olarak bitiren Bahçelievler Gümüşhane, belki de şampiyonu belirleyecek müsabakayı, deplasmanda Avcılar Belediye ile oynadı. Zorlu 90 dakikayı, Bahçelievler Gümüşhane, 1-0’lık galibiyetle kapatan taraf oldu. Avcılar Belediye Gençlikspor’un muhteşem taraftarı önünde kalesini gole kapatmayı başaran Bahçelievler ekibi, sahasında Pendikgücüspor’u 5 golle geçerek şampiyon olarak Klasman Grubuna katılmaya hak kazandı.
6.Grup’ta Şafak 76 Spor düştü
İstanbul Gümüşhane lige ilk havlu atan takım oldu. 3.Haftada aldığı 3-1’lik Şafakspor müsabakasının ardından ligden çekilerek küme düşen ilk takım olan İstanbul Gümüşhanespor puanla tanışamadan lige veda etti. 1.Haftada ise Kocamustafapaşaspor, İstanbul Gümüşhanespor karşısında aldığı hükmen 3 puandan sonra ligden çekilerek düşen 2.takım oldu. Son düşen takım ise 23.haftada belli oldu. Kaynarcaspor, Klasman grubu hesabı yapan Beykoz 1908 AŞ'yi 3-2 lik skorla devirirken, Ligin 15.haftasından sonra hükmen aldığı 3 puan haricinde hiç puan toplayamayan Şafak 76 Spor Kulübü, Şafakspor’a 3-0 lık skorla boyun eğince ligden düşen son takımda belli olmuş oldu.
İlk iki yarışı sürüyor
24.haftada Beykoz evinde Kocasinanspor’u ağırlarken, mücadeleden de 2-0 lık skorla galip ayrılıp, adeta Kocasinanspor’u yarışın dışına itti. Modafenspor ekibi ise uzun süre kalesini gole kapatırken, 25.haftada aldığı Küçükçekmece galibiyetinin ardından şampiyonluğunu ilan etti ve adını Klasman Grubuna yazdırdı. Ligin son haftasına girilirken bu sezon iyi bir çıkış yakalayan Küçükköyspor 53 puanla 2.sırada yer alırken, Beykozspor ise 50 puanla 3.sırada yer alıyor. Beykoz halkı bu maç için tek yürek olup tüm semti maça davet ederken, Küçükköyspor çok arzuladığı Bölgesel amatör Lig yolunda bu zorlu virajda en azından kendisine yetecek olan beraberliği kovalayacak. Beykozspor'un ise kazanmaktan başka çaresi yok. Küçükköyspor’un puan koparması halinde adını Klasman Grubuna yazdıracak olan takım Küçükköyspor olurken, Beykoz mücadeleyi kazandığı taktirde puanı 53 yapıp hem Küçükköyspor’u yakalayacak hem de ikili averaj hesaplaması ile sıralamada rakibinin üstünde yer alıp adını Klasmana yazdıran takım olacak.
7. Grup’ta Zeytinburnu hüsranlarda
Ligin 6.Haftasında Zeytinburnuspor’a farklı mağlup olan Günyamaçspor, bu müsabakadan sonra ligden çekilirken, küme düşen ilk takım oldu. Ligin 24.haftasında ise haftayı Çekmeköy Mağlubiyeti ile noktalayan Zeytinburnuspor, son haftalarda kadrosunu dağıtan Esentepe Adıyaman'a karşı mücadele eden Mecidiyeköy 3 puanı cebine koyunca küme düşen 2.takım oldu. Ligde kalma umutlarını pamuk ipliğine bağlayan Güneşlispor, 25.haftada Kartal Bulvar'a boyun eğince, Günyamaç'tan 3 puanı hükmen alacak olan Okspor ve İstinye'yi net bir skorla yenen Mecidiyeköy'ü yakalama şansını kaybetti ve küme düşen son ekip oldu.

8.Grup’ta üç takım veda etti
Bu grup 12 takımla oynandığı için ligi bitiren ilk grup oldu. Ligin alt sıralarındaki sıralamanın neredeyse hiç değişmediği bir mücadele sergilendi. Selvispor ligin dibine demir atarken, Hüseyin Göksu yönetiminde sezona giren Topkapıspor’da onunla birlikte aynı kaderi paylaştı. İki ekipte ligin 20.haftasında aldıkları mağlubiyetlerle, Süper Amatör Lige elveda dediler. Sezonun 21.haftasında ise İzzettinspor, küme düşmesi garanti olan Selvispor’u 5-3 lük skorla geçince ikili averajda da üstün olduğu için Kağıthane maçının skorunu beklemeden ligde kalmayı garantileyen takım oldu ve Kağıthanespor Süper Amatör lige veda etti.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.