Kadınların zaferi

Sultangazi Cebeci bölgesinde ikamet eden kadınları canından bezdiren taş ocaklarıyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, taş ocakları bölgesinin ‘koruma bölgesi’ ilan edilmesine karar verdi. Karar taş ocaklarıyla ilgili sık sık eylem yapan kadınların zaferi olarak nitelendirildi.

Kadınların zaferi
Burak
Burak
08 Eylül 2016 Perşembe 07:07

Cebeci sakinleri, mahallelerinin hemen yanı başında faaliyet gösteren taş ocaklarının sebep olduğu toz ve kamyonların neden olduğu kaza tehlikesine dikkat çekmek için defalarca protesto düzenlediler. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Valiliği ve Sultangazi Belediyesi'nin yolunu tuttular. Tramvay yolunu trafiğe kapattılar, kamyon ve TIR'ların geçiş yaptığı yolda oturma eylemi yaptılar, akrep ve TOMA'larla yüz yüze kaldılar. Kamyonların, taş ocaklarının yarattığı toz bulutlarının getirdiği yılgınlığı ellerindeki kirli toz bezleriyle anlatılar. Bölgelerinde bulunan bulunan taş ocaklarından bıkan mahalle sakinleri hayatlarını ve sağlıklarını olumsuz etkileyen taş ocakları ve hafriyat kamyonlarına karşı seslerini duyurmaya çalıştılar.

Bölge sakinleri haklı çıktı
İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Cebeci bölgesinde yaşayan sakinlerin şikayetlerini masaya yatırdı. Mahalli Çevre Kurulu, Cebeci bölgesinde bulunan taş ocağı işletmelerinden kaynaklanan hava kirliliğinin çözümü için alınması gereken önlemleri sıraladı. 19 Ağustos'ta düzenlenen ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müsteşarı başkanlığında düzenlenen toplantıda 'mobil hava kalitesi ölçüm araçları' ile yapılan hava kalitesi ölçümleri değerlendirildi. Sayısal verilerin paylaşılmadığı önlem paketi, Cebeci sakinlerini haklı çıkardı.

Veriler aylık olarak paylaşılacak
Cebeci bölgesinde yaşayan mahalle sakinlerinin en önemli şikayeti hava kirliliğiydi. Marmara Temiz Hava Merkezi Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın 4 Ağustos-4 Eylül 2016 tarihleri arasında yaptırdığı ölçümlere göre, hava kalitesi ölçüm sonuçları Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi yönetmeliğinde belirtilen 2016 yılı sınır değerinin üzerinde çıktı. Cebeci Taş Ocakları bölgesinin, Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü yönetmeliği gereği 'koruma bölgesi' ilan edilmesine karar verildi.

Cebeci bölgesindeki hava kalitesini denetim altına almak için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sürekli partikül madde ölçümü yapacak 3 adet sabit istasyon kurulmasına karar verildi. Bu istasyonlardan alınan ölçüm sonuçları Sultangazi Belediyesi'nin kuracağı elektronik panolar aracılığıyla vatandaşlara duyurulacak. Ayrıca veriler aylık olarak raporlanarak kamuoyu ile paylaşılacak.

Alternatif yol açılacak
Taş ocaklarından inşaat şantiyelerine uzanan yollar üzerinde ikamet eden sakinleri, çocuklarının sokakta daha rahat oynayabilecekleri, tozdan daha az etkilenecekleri bir formül için sadece kamyon ve iş makinelerinin seyredeceği alternatif bir güzergahın oluşturulması önerisini getirmişti. Mahalli Çevre Kurulu kararlarına göre bölgede bulunan işletmelerin ortak çalışması ile 4 ay içinde mevcut yol yerine alternatif bir yol kurulacak. Alternatif yolun devreye girmesiyle yerleşim yerleri içerisinde kalan yolu kullanan işletmelerin faaliyetleri durdurulacak. Mevcut yol işletmeler tarafından yenilenerek, yol kenarında biriken tozlar yol süpürme araçları ile günde en az 2 defa temizlenecek.

4 ay süre verildi
Alınan kararlar arasında mahallenin taş ocaklarına yönelik sunduğu geçici çözüm önerileri de yer aldı. Taş kırma, eleme ve öğütme tesislerinin tamamen kapalı ortamda çalıştırılmasına, ince malzemelerin kapalı mekanlarda depolanmasına, branda ile tamamen kapatılmasına, depolama sahalarının ve tesis içi yolların sürekli sulanarak nemli tutulmasına, nakliye araçlarının tekerlerinin yıkanması için kabin sistemli araç yıkma ünitelerinin kurulmasına, brandasız ve tekerlekleri çamurlu araçların sefere çıkmasına izin verilmemesine karar verildi. Gerekli önlemlerin alınması için bölgede faaliyet gösteren işletmelere 4 ay süre verildi. Bu süre sonunda gerekli önlemleri almayan işletmelerin faaliyetleri durdurulacak. 6 ay daha süre tanınacak işletmeler önlem almaya devam etmezse Cebeci bölgesinden taşınacak. DHA


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.