Tapu kiminse söz onun!

Hilmi Türkmen

Hilmi Türkmen30 Mart 2016, 08:23

Geçtiğimiz günlerde yapımı süren Çamlıca Camii’nin etrafındaki evlerin istimlak edileceği söylentisi nedeniyle bazı vatandaşların yumurtalı saldırısına uğrayan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, olayı 'provokatörlük' olarak nitelendirdi. Türkmen, birkaç evin tünel nedeniyle istimlak edileceğini belirterek, «Yoksa tapu kiminse söz onun. Başka yerde istimlak düşüncesi bulunmuyor» açıklamasını yaptı.

Geçmişteki iki belediye başkanının yardımcılığını yaptıktan sonra 2014'teki yerel seçimde Üsküdar Belediye Başkanlığı'na seçilen Hilmi Türkmen, geçtiğimiz haftalarda bir toplantıda kendisine tepki gösteren vatandaşların attığı yumurtalarla gündeme gelmişti. O olayı çıkaran kişileri 'provokatör' olarak nitelendiren Türkmen, yaşananları gazetemize anlattı. Türkmen, “Farklı bir toplantımızda  Büyükşehir Belediyesi'nin boşaltın tebligatı yaptığı Çamlıca Camii'ne yapılan tünelin sonundaki evlerle sorular da geldi. Ben orayla ilgili de ayrı bir toplantı yapacağımızı söyledim. Birkaç kişi olayı provake etmek istedi. Toplantıyı bitirirken bize yumurta atılmaya başlandı ve kargaşa yaşandı” dedi. Üsküdar Meydanı’yla ilgili projenin de netleştiğini söyleyen Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Belediye Çarşısı’ndaki esnafa kötü bir haber verdi. Türkmen, Haziran ayında yeni belediye binasına taşınacaklarını belirterek, “Üsküdar Meydanı projesi kapsamında belediye binamız yıkılacak. Altındaki esnaf içinse maalesef yerimiz yok” açıklamasını yaptı.

Biz olayı 'Canını zor kurtardı' manşetiyle girdik. Orada olay neden kaynaklandı? Vatandaşın isteği neydi?
Biz Kiraztepe'de yaşam merkezimizde bölge halkına kentsel dönşüm ile bilgilendirme toplantısı yaptık. O toplantıda mahallenin dönüşümüyle ilgili sıkıntı kalmadığını belirten bir sunum yaptık. Sunumun sonununa doğru, Büyükşehir Belediyesi'nin boşaltın tebligatı yaptığı Çamlıca Camii'ne yapılan tünelin sonundaki evlerle sorular da geldi. Ben orayla ilgili de ayrı bir toplantı yapacağımızı söyledim. Bu durum aslında tünelin tam çıkış noktasında bulunan binalarla ilgili. Ancak 10 parseldeki herkes kendilerinin de isimlerinin konulduğunu düşünerek bu işi merak ettiler. Birkaç kişi olayı provake etmek istedi. Toplantıyı bitirirken bize yumurta atılmaya başlandı.

İlk defa yumurta yedim
Size yumurta geldi mi?
Tabi tabi... Herhangi bir fiziki darbe gelmedi ama yumurta geldi.

İlk defa mı söyle bir şey yaşadınız?
Evet uzun yıllar başkan yardımcılığı da yaptım ama ilk defa yumurta yedim. Aslında o tartışmayı başlatanların toplantıyı provoke etmek istediği ceplerinde yumurtalarla gelmesinden belli...

O istimlaktan etkilenecek kişi sayısı ne kadar?
Parsel 37 dönüm. Tünelin çıkısında sadece birkaç ev var ve onlar etkilenecek.

Kentsel dönüşüm başlıyor
O bölgede oturan insanların Çamlıca Camii'nin etrafının zamanla boşaltılacağı konusunda tedirginlkleri var. İstimlakın sadece o 3 – 4 evle kalınmayacağı, zamanla genişleyeceği düşünülüyor...
Öyle bir çalışma yok. Bölge insanının orada kalacağı şekilde mantığımız var. İstimlakla ilgili düşüncemiz yok. Tapu kiminse söz onun. Ancak oradaki evlerin de dönüşüme ihtiyacı var. Çamlıca etrafındaki evleri vatandaşlar dönüştürsün isteriz. 
nGeçtiğimiz hafta 16 mahallenin 1/5000'lik imar planları İBB'de onaylandı. Bundan sonraki süreç ne olacak?
16 mahallemizde Boğaz Kanunu'ndan kaynaklanan bir sıkıntı vardı. Ön görünüm ve geri görünüm bölümende yer alan mahallelerde vatandaşların hakları verilecek şekilde sıkıntılar aşılmış olundu. Bölgede yaklaşık 270 bin kişi yaşıyor ve bu vatandaşlarımızı ilgilendiren bir meclis kararı alınmış oldu. Bölgenin ne yazık ki tamamı kaçak yapılarla dolu. Bu kararla Üsküdar’da kentsel dönüşümdeki en büyük engel kalkmış oldu.

Doldur boşalt yöntemi
Uygulama nasıl olacak?
Şimdi biz1/1000'lik planlarını yapacağız. Askıya çıkacak, itirazlara göre yeniden değerlendirip uygulamaya geçeceğiz. Çalışmalar ilk önce belediyemize ait ait parsellerde konut üreterek başlayacak. , 2016 yılı sonuna kadar TOKİ’nin bu alanda 181 konut üretecek. Daha sonra bu konutlara 6306 sayılı Afet Yasası’na göre çoğunluğu sağlayan kat malikleri yerleştirilecek. Kendi konutları bittiğinde evlerine taşınacaklar. Sonrasında başka hak sahipleri evleri yapılana kadar burada kalacak. Yani doldur boşalt yöntemiyle dönüşüm gerçekleşecek. Yeni inşa edilecek evlerde 3 tane kırmızı çizgimiz var. Evlerimiz estetik olacak, insanlar Üsküdar evlerini konuşacak. İkincisi, site şeklinde yapılaşmaya karşıyız. Mahalle hayatından memnunuz. Üçüncüsü ise otoparksız proje olmayacak

Geri kalan mahallelerin durumu ne?
Bu mahallelerimiz Boğaz Kanunu nedeniyle sıkıntı yaşıyordu. O yüzden merkez mahallelerimizde bir sıkıntı yok.

Onlar için yerimiz yok
10 senedir sürekli gündemde olan Üsküdar Meydan projesi var. Bununla ilgili net olarak ne diyebilirsiniz?
Projemiz kuruldan geçti. Bu yıl uygulamaya geçiyoruz. 2019'a kadar meydan işi bitecek.  Haremden Üsküdar'a Üsküdar'dan Beylerbeyi'ne bir çalışma var. Altı kapalı otoparkı olmak üzere güzel bir meydan olacak.

Belediye'nin altındaki çarşıda bulunan esnafı 'biz ne olacağız' korkusu sarmış. Onlarla ilgili bir çözümünüz var mı?
Bizim belediye binamızın altında 100'e yakın dükkanımız var ama hepsi dolu değil. Çarşıyı yıkıp yeni bir çarşı yapacağız. Kimseyi bir yere kovmuyoruz. Korkmazlar İş Hanı'ndaki çarşıyı belediyenin arkasına taşıyarak güzel bir yapacağız. Belediye altındakiler için ise çok yerimiz yok. Yeni belediye binasında da dükkan olacak ama onları ihaleyle kiraya vereceğiz.

O insanların mağduriyeti söz konusu olacak mı?
Biz insanlardan çok şehri düşünüyoruz. Bir meydanı düşünüyoruz. İnsanları mağdur etmemek için bir gayret gösteriyoruz. Fakat bu da bir gerçek o arkadaşlarımız eski binadan çıkacaklar.

Millete hizmet ediyoruz
Başkan yardımcılığınız döneminde mevcut eski belediye başkanıyla anlaştığınız, ona göre aday olduğunuz doğru mu? Birbirinize verdiğiniz sözü yerine getirdiğinize yönelik söylentilerin aslı var mı?
Hayır öyle bir anlaşma yok.

Neden siz tercih edildiniz?
Belediye eski Başkanımız Mustafa Kara'nın yoğun işleri var. Aile şirketlerinin başına geçti, siyasete değil kendi işine yönelmeyi seçti. Bunun üzerine ben aday adayı oldum ve Genel Merkezimiz beni tercih etti.

Siz belediye başkanı olduğunuz için mutlu musunuz?
Millete hizmet için iyi bir konum burası, o anlamda mutluyuz.

İlerlemiş Üsküdar
Eskiye göre fazla zayıflamış görünüyorsunuz?
Üsküdar önemli ve göz önünde olan bir ilçe. Yoğun bir tempoyla çalışıyoruz; bunun etkisi var sanırım. Onun dışında sağlığıma da dikkat ediyorum, spor yapıyorum.

Üsküdar'ın güzelliği ile ünlü bir şehir ama bir tarafta da gelişemeyen bir kent. Siz Üsküdar'ın geleceğini 2019'a kadar hangi noktaya çıkarmayı düşünüyorsunuz?
Üsküdar bir sanayi şehri değil. Üsküdar bir Anadolu şehri ve huzur kenti. Öncelikle 2019'a geldiğimizde Üsküdar'ın muazzam bir meydanı olacak. Göreve geldiğimizden beri çalışmalarımızı arttırdık ama yeşil alanı daha fazla bir Üsküdar hedefliyoruz. Trafik sıkıntısının minimize edildiği bir Üsküdar istiyoruz. Kentsel dönüşümde ilerlemiş bir Üsküdar hedefliyoruz.

Belediyenin borcu yok
Siz geldiğinizde Üsküdar'ın bütçesi ne kadardı?
340 milyon civarındaydı. Biz 390 milyona çıkardık.

Borcunuz ne kadar?
Cari yürüyen borçlarımız var onun dışında borcumuz yok. 2015 yılı bütçemiz 355 milyondu. Gelir gider dengesi yüzde 97. Diğer belediyelerde yüzde 60-70'lerde. Yeni belediye binamızın maliyeti bile 100 milyon. Biz belediyeyi borçlu almadık. 2004'ten beri borcumuz yok. Biz az parayla çok iş yapıp ayağımızı yorganımıza göre uzatıyoruz.

Siz borcumuz yok diyorsunuz ama çoğu belediye başkanının hep 'iflas ediyoruz' lafı var. bunları söyleyenler kötü bir yönetim mi sergiliyor?
İflas etme durumu yok. Diğer belediyeler hakkında bir şey diyemem. Herkes kendi çapında çalışıyor tabi.

Gençlere önem veriyoruz
Son 2 yılda yaptığınız belediye binası dışında projeleriniz var mı? 
Üsküdar Belediyesi gençlerle ilgili çok güzel işler yapıyor. İşin sosyal boyutu da çok önemli. Biz şu anda gençler ve çocuklarla ilgili yaptığımız projelerde Türkiye'de bir numarayız. Sınavlara hazırlık kurslarımız ve el beceri kursları gibi birçok faaliyetimiz var.

Üsküdar nüfusu ve gençlik nüfusu ne kadar?
Üsküdar nüfusumuz 550 bin. 100 bin ilkokul, ortaokul, lise öğrencimiz var. 35 bin üniversite öğrencimiz var. 8 tane üniversite var ayrıca bir de çocuk üniversitemiz var. Nüfusun yüzde 40'ı genç. Gençlerimiz için Mehmet Çakır Spor Merkezimizi açtık. Devam eden 10-15 tane camii inşaatı var. İnşaatı devam eden okul ve parklar var.

Belediyeler çeşitli konularda birçok seminer düzenliyor. Bunlar halkın ilgisini çekiyor mu? Yaptığınız sempozyumlara katılım nasıl?
Elbette boş salonlara konuşma yapmak israftır.  Çok kaliteli güzel işler yapmak lazım. Biz de elimizden geldiğince kaliteli işler yapıp bunları halka duyurmaya çalışıyoruz.

Güçlü Türkiye rahatsız ediyor
Türkiye'de yaşanan terörle ilgili ne düşünüyosunuz?
Bu eylemleri yapanlar, bu ülkenin gerçek söz sahiplerinin yetkili yerlere gelip söz söylemeye başlamasını hazmedemeyen mihrakların taşeronlarıdır. Güçlü Türkiye, güçlü millet, güçlü halkın olması bazılarını rahatsız ediyor.

Sizce nasıl çözülebilir?
Milletin birlik beraberliği, birbirine olan bağlılığı, sevgisi, samimiyeti arttıkça bu terör başarılı olamayacaktır.

Kutuplaşmanın çok arttığı bu dönemde birlik beraberlik nasıl sağlanacak?
Bu kutuplaşmaya son vermemiz lazım.

Siyasette kullanılan dilin zehirli olduğunu düşünüyor musunuz?
Zehirli demeyelim. Ama konuya nerden bakacağınıza bağlı. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.