Tarafını seçmek?


Bahadır Sügür

Bahadır Sügür

16 Şubat 2017, 07:19

Cumhuriyetçi Çatalca Platformu ile ilgili bir şeyler yazmak bir türlü kısmet olmamıştı. Bugün yazayım dedim. 
Bu platform ile ilgili yapılan toplantıda ortaya çıkarttığımız sonuç şu ki; 
Hayır diyenler bir araya gelmiş ve "Çatalca'da bir oy daha "Hayır" diyecek sayısını nasıl arttırırız" cümlesi üzerinde fikir alışverişinde bulunmuşlar. 
Buraya kadar tamam. 
Ancak geçtiğimiz günlerde yaşanan ilginç bir olaya gelmeden önce, bu toplantıya Çatalca Belediye Başkanımız Cem Kara'nın da davet edildiği hususunu belirtelim. Kendisi de davet edilmiş. CHP İlçe Başkanı Halil Gök te davet edilenler arasında yer alıyor. Kendileri nedense o toplantıya davet edilmelerine rağmen katılmadılar. 
Peki bu platformu oluşturmak ve bu platforma çevrelerini katmak isteyenler kimler?
Bir çoğunluğu, evet bir çoğunluğu bugüne kadar siyaset yapmamış, ama Cem Kara'nın Belediye Başkanı olması için elinde bayrağı, soğuk kış günlerinde mahalle mahalle gezmiş genç nesil. 
Bugüne kadar "Hayır" oyu kullanacağını ve hayır oyu kullanılması için çalışma yapacaklarını dile getirebilme cesareti gösteremeyen bir çok siyasiye, STK'cıya rağmen bu platformdakiler resmen haykırmış.
Bu bir cesaret işi işte... çünkü o kadar çok sessiz bir hayırcı çoğunluğu var ki Çatalca'da nutkunuz tutulur. 
Mesela Çatalca Belediye Başkanımız Sayın Cem Kara... Hayır Kampanyasının STK'lar tarafından yürütülmesi gerekliliğini savunuyor. 
Benim tüm o sözlerinden anladığım şu ki " Aman biz seçilmiş siyasileri karıştırmayın. Bu referandum tehlikeli. Hayır diyeni fişliyorlar" dercesine havlusunu bir nevi atmış oldu. 
Tamam havluyu attı diyelim. 
Bir tane esnaf "Başkanımızdan randevu talep ediyorum. Kendisi ile ADD ve Cumhuriyetçi Platformu ile ilgili görüşmek istiyorum" diye talepte bulunuyor .
Başkan Cem Kara'nın Özel Kalemi ertesi sabah telefon açıyor ve esnafa diyor ki "Başkanımız bu konuda görüşmek istemiyor. Onlar tarafını seçti diyor" 
Böyle bir cümle ne anlama geliyor peki? 
Yani bu kişiler "Hayır" diyenler platformu ise başkan " ben evet diyorum, siz hayır" deyip referandumda hayır çalışması yapanların yanında yer almayacağını mı söylüyor? 
Yoksa "Efendim siz nasıl benden habersiz böyle bir girişimde bulunursunuz" mu diyor? 
Onu bunu bilmem ama her iki seçenekte de en karlı olan kişi AK Parti Çatalca İlçe Başkanı Selim Güçbilmez olur! Birincisi Hayırcıları bölen bir belediye başkanı var karşımızda! 
İkincisi Evet için gece gündüz demeden çalışmalara başlamış bir AK Parti İlçe Başkanı. 
Sol kanat görünen o ki tek bir şıkkın olduğu bir seçimde bile taraflar yaratabiliyor kendisine. Belediye Başkanı Cem Kara bu kişiler için "Onlar tarafını seçti" derken hangi ruh hali ile söyledi bilmem ama, korku var onu biliyorum. Korkma başkan korkma! Sen 20 yıl daha Belediye Başkan Adayı ben olacağım da bu CHP' liler sana oy verir. Elleri mahkum.
CHP içindekilerden korkmasına şu kadar ya, tırnak kadar akıl erdiremiyorum. Bu ilçede hiç kimsenin hükmünün ölümsüz olmadığını görmeyecek kadar mı kör etti bu iktidar koltuğu, onu da çözemiyorum. 
Oysaki Belediye Başkanı dediğin kol olmalı, kanat olmalı, kucaklamalı. Nereden geldiğini, kimlerin omuzlarında o koltuğa taşındığını unutmamalı. Belediyenin parası yokken hangi müteahhitlerin bedava denecek kadar az rakamlara iş yaptığını da unutmamalı.
Aslında şunu demek istiyorum. Bir belediye başkanı bu kadar fazla cepheyi kendisine karşı nasıl oluşturdu, oturup bunu düşünmeli. "Ulan" demeli "Ben ne yaptım da bu kadar düşman edindim" demeli. 
Dediğim gibi CHP'de eğer, Çatalca ile ilgili Referandum Çalışmaları Başkan Cem Kara önderliğinde yapılacaksa ki, Başkan buna daha 20 gün önce havlu attı, önce CHP kendi içinde birleşmeli. Sonra halka gidip bak biz geldik diyebilmeli. 
Ben iddia ediyorum. Belediye Başkanı Cem Kara ile şu an kaç kişi kol kola yürüyecek biliyor musunuz? İki başkan yardımcısı, bazı meclis üyeleri, işçi personeli... bir de belediyeye iş yapan     müteahhit ve akrabaları. Peki bunlar 50 bin küsür oy kullanacak Çatalca için yeterli mi? 
Açıkça söylüyorum. Ve söylemeye devam edeceğim. Birileri başkanı siyasi uçuruma sürüklüyor. Ve her geçen gün başkanı yalnızlaştırıyor. Başkan dikkat edin,sadece makamı ziyaret edilen bir adama döndürüldü. Oysaki herkes onu bu hale getirenler ile akşam yemeklerinde... 
Kısacası ilçemizdeki sol kanat,  eğer böyle devam ederse, referandumda evet çıkması mümkün değil ama, 2019 yerel seçimlerinde büyük bir hezimet yaşayacak. 
Çatalca'da referandumda "Evet" çıkması mümkün mü? Bence değil. Ama evet oylarının bir hayli fazla olması kaçınılmaz. AK Parti İlçe Başkanı Selim Güçbilmez bir hayli yol katetti. Şu an mahallesi gezilerini ikinciye tekrar ediyor. Peki sol kanat ne yapıyor? Hala kendi içinde taraflar yaratıyor. 
Ben referandum için sonucu açıkladım. Ama şu çok iyi bilinsin ki referandum sonuçlarından çok, referandum gezilerinde ilçemiz seçilmişlerinin alacağı tepkiler bize 2019 seçimlerinin sonucunu da verecektir. 
Çatalca Belediyesine karşı halkın tepkileri her geçen gün çığ gibi büyüyor ise, birileri aynanın karşısına geçip kendi kulağını çekmeli önce. Belli mi olur belki kar suyu kaçmıştır... 
 

Bu köşe yazısı 16 Şubat 2017, 07:19 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.