Taş üstüne taş koymayanlar sadece eleştirirler

Cem Kara

Cem KaraRÖPORTAJ: Bahadır Sügür 13 Nisan 2015, 08:44

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara «Bizim yaptıklarımızı günlük hizmet diye yorumlayan arkadaşlara tek bir lafım var. Bu ilçe için taş üstüne taş koymayanlar sadece eleştirirler« dedi. Kara,"Yaptığımız her hizmetin ardından kapılarımız her zaman açık olduğu için iyisini de kötüsünü de biz halkımızdan alıyoruz" diye konuştu.

Gazetemize verdiği söyleşinin 3. bölümünde Çatalca Belediye Başkan Yardımcılarını ve müdürlüklerini değerlendirdi. Gazete İstanbul Çatalca Koordinatörü Bahadır Sügür'ün sorularını yanıtlayan Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara “Ben bütün Belediye Başkan Yardımcılarıma aynı yetkiyi verdim. Hiç birisi bir diğerinden üstün değil. Yetkileri var ama etkileri yok ise bunu değerlendirmek lazım. Bu sebeple genel seçim sonrasında onlar için bir anket yaptıracağım” dedi.

Yardımcılarınızdan memnun musunuz? Dışarıdan baktığınızda 6 tane belediye başkan yardımcınız var. Ancak iki belediye başkan yardımcısının yetkilerinin daha fazla olduğunu görüyoruz. Vatandaşa sorsanız 2 başkan yardımcısı tanıyor. Belediye başkan yardımcıları arasında yetki farkınız var mı?
Benim için hepsi aynı. Birinin, bir diğerinden üstünlüğü yok. Ancak Ufuk Akın ve Erhan Güzel, siyasi belediye başkan yardımcılarımız. Bilindiği üzere geçen dönemden birlikte çalışmışlığımız var. Bölgeye daha hakimler. Geçtiğimiz günlerde bir anket yaptırdım. Çatalca halkının belediye hizmetlerinden memnuniyetini ölçmek maksatlı yapılan bu ankette yüzde 80’lerde memnuniyet çıktı.

Ayhan Tutun ve Fehmi Akyüz yetkisiz belediye başkan yardımcıları görüntüsü veriyor. Mahallelerden sorumlu diyorsunuz ama bütün gün odalarında oturuyorlar. Bu vatandaşın yorumu tabi ama sizin yorumunuz ne?  
Bu noktada sana katılmıyorum. Çünkü ben dediğim gibi tüm başkan yardımcılarıma yetki verdim. Onlar da Mahallelerden sorumlu başkan yardımcılarımız.

Yani siz “Ben bütün başkan yardımcılarımdan memnunum” diyorsunuz?
Belediyecilik bir ekip işi. Elbette ki yüzde yüz performans bekleyemezsiniz ama bugün için benim çalışma sistemime yüzde 85 uyum sağlamış durumda olan bir ekibim var. Bunu daha üst seviyelere çekmek için uğraşıyoruz. Biz bu belediyeye geldiğimizde başkan yardımcısı sayısı da müdürlük sayısı da personel sayısı da çok düşüktü. Bugün için İstanbul gibi bir metropolün en geniş arazisine sahip bir ilçede hizmet vermeye çalışıyoruz. Dikkat ederseniz elimizin değmediği mahalle yok. Köklü değişimler için tek tek mahalle mahalle çalışıyoruz. Bu çalışmalarda tüm müdürlükler neredeyse görev alıyor. Park Bahçeler, Fen İşleri, Sağlık İşleri, Temizlik İşleri gibi… Yani belediyecilik ekip işi.

Siz diyorsunuz ki ben ekibimden memnunum. Peki halk memnun mu?
Halkımızın memnuniyeti bugüne kadar girdiğimiz her seçimde bize gösterdiği teveccühtür. 5 seçim atlattık ve 5’inde de partimizi diğer partilerin üstünde tuttu. Bu yerelde halkın memnuniyetini aldığımızın ispatıdır.

Ama bugün için desek ki muhtarlara, sizi bu başkan yardımcılarından hangisi arıyor “Var mı bir sıkıntınız?” diye soruyor. (Bahşayiş Mahallesi muhtarı “Hiç böyle bir arayan yok. Sadece Belediye Başkanımız arıyor” diyor) Sonuç ortada. 
Geçen günlerde yaptırdığım anket sonrası yeni bir anket yaptıracağım. Genel seçimler sonrasında Temmuz, Ağustos Ayları gibi olur. Belediye Başkan Yardımcıları ve müdürlükler ile ilgili anket yaptıracağım. Vatandaşa soracağım. Belediye Başkan Yardımcıları ve Müdürlükler ile ilgili düşüncelerini alacağım.

Sorular ne yönde olacak? Bu adam kimdir mi diyeceksiniz? 
Ulaşılabilirlikleri ne, güvenilirlikleri ve iş bitiricilikleri ne, halkın içinde karşılıkları ne? Sorun çözme noktasında halka dönüşleri ne? Bunun gibi sorular üzerine olacak.

Bir nevi Başkan Cem Kara ekibini halka mı ölçtürecek? Güzel bir proje. Peki müdürlükler konusunda sıkıntılara ne diyorsunuz? En basiti hayvan hakları, hayvanseverler ve bu gibi dernekler geçtiğimiz günlerde size savaş açtılar. Hayvan Düşmanı ilan ettiler sizi.
Bu olayda yanlış anlaşılma vardı. Bu konu ile ilgili hayvansever vatandaşlarımız ile bir araya geldik. Yaptığımız ve yapacağımız çalışmaları bir bir anlattık. Bize hak verdiler. Yanımızdan ayrılırken de “Sizi yanlış tanıdık” dediler. Kısacası sosyal medya üzerinde yapılan saldırılar anlamsızdı. Çatalca’da sokak hayvanları ile ilgili yaptığımız çalışmalar ortada. Bir hayvan barınağı şart ama, belirlediğimiz nokta ile ilgili İL Tarım Müdürlüğü'nden olumlu görüş alamadık. Yıllardır uğraşıyoruz. Tabii ki hayvan barınağımız yok diyerek hiçbir hayvana da zulüm etmiyoruz. Sokaklara ve caddelere su içmeleri için noktalar koyduk. Bunun haricinde besleme çalışmaları yapıyoruz. Sağlık İşleri Müdürlüğü'nde bir düzenlememiz olacak.

Kısım kısım soruyorum ama park ve bahçeler, yani çocukların oyun alanları konusunda çalışmalarınızı beğeniyor musunuz? Her bir tarafımız bina dolarken yaşam alanları üretiyor musunuz?
Çatalca’da Belediye kurulduğu tarihten bu yana yapılan park ve bahçe sayısını şöyle bir gözden geçirin. Bir de biz göreve geldiğimizden bu yana yapılan park ve bahçe sayısı kadar yeni park ve bahçe üretmiştik. Geçen yıl bunu o zaman bize bağlı mahalleler bazında söylemiştik. Şimdi ise gerek Fen İşleri Müdürlüğü'müzün, gerekse Park ve Bahçeler Müdürlüğü'müzün çalışmaları sonrasında yeni katılan mahallelerimiz ile bu sayı kat be kat artacaktır. Bunun haricinde yapılan dere ıslahlarımız sonrasında halkımızın nefes alabilecekleri sosyal alanlar, yürüyüş ve park alanları yapılacak. Çok değil iki yıl içerisinde bu sosyal alanlarımızın bir çoğu tamamlanmış olacak.

Sosyal alanlar demişken bu yıl festivaller olacak mı? 
Önümüzdeki günlerde 23 Nisan Çocuk Festivalimiz olacak. Bu festivale ben çok önem veriyorum. Gerek kültürel anlamda gerekse dünya barışına katkı sunmak anlamında çok profesyonel bir etkinlik. Dünya ülkelerinden ve Türkiye’nin dört bir yanından misafir çocuklarımız geliyor ve bizim ailelerimiz onları evlerinde misafir ediyorlar. Bu bizim için çok daha onur ve gurur verici bir şey. Ben bu anlamda misafirlerimizi kendi çocuklarından ayırmayan ve ülkelerine, şehirlerine gittiklerinde “Çatalca’da evimizde gibiydik” sözünü söylettikleri misafir çocuklara bu duyguyu yaşattıkları için kendilerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Erguvan Festivalimiz de her zaman dediğim gibi bu ilçe halkının çok fazla ilgi gösterdiği bir festival. Herkesin bir Serdar Ortaç’ı, bir Hadise’yi gidip sahnede izlemek için maddi olanakları yok. Bunun haricinde söyleşiler, sokak futbolu ve basketbolu, imza günleri, sergiler, tavla turnuvaları gibi bir çok etkinlik ile tüm festival boyunca düşünebiliyor musunuz yüz binlerce Çatalcalıyı bir araya getiriyoruz. Yetmiyor on binlerce misafiri Çatalca’da ağırlıyoruz. Bu etkinliklere katılmak için gelen misafirleriniz olmuyor mu? Bunun yanında geleneksel sünnet şenliğimizi de Erguvan Festivali'nin içinde yapıyoruz. Yüzlerce çocuk sünnet ettiriliyor. Onlara da çeşitli etkinlikler sunuluyor. 

Hiç böyle düşünmemiştim. Ciddi ciddi, konserler olduğunda bizde misafir bitmiyor. Diğer ilçelerden misafirlerimiz geliyor. Peki Çatalca’ya ekonomik katkısını nasıl sağlarız bunu hiç düşündünüz mü? 
Biz festival boyunca tüm stantlarımıza Çatalca esnafını davet ediyoruz ve son iki yıldır dikkat ederseniz, stantların çoğunluğu Çatalca esnafından oluşuyor. Bu yılda böyle olacağını düşünüyorum. Ama farklı lezzetler, farklı ürünler ve Çatalca’da bulunamayacak olanlarında stantlarda yer alması gerekiyor. Bizim festivallerimizde araç stantları bile kuruluyor. İlgi büyük yani. Sorduğumda kimse de zarar ettik demiyor. Bu sevindirici bir şey.

Çatalca halkının memnuniyetini nasıl ölçüyorsunuz? 
Ben eleştirilere her zaman açık bir belediye başkanı oldum. Her zaman da söylüyorum. Fakat bizim yaptıklarımızı günlük hizmet diye yorumlayan arkadaşlara da tek bir lafım var. Bu ilçe için taş üstüne taş koymayanlar sadece eleştirirler. Yaptığımız her hizmetin ardından, zaten hep halkın içinde olduğumuz için kapılarımız her zaman herkese açık olduğu için iyisini de kötüsünü de biz halkımızdan alıyoruz zaten. Ancak günü birlik, günlük hizmet yapıyorsunuz diyenler ne yapıyor onu soruyorum. 
Yarın: Siyasi olarak Cem Kara’nın sözleri… “Ben kimseye biat etmedim. Kimse bu halktan üstün değil. Hiç seçim kaybetmedim. Aracı asla kabul etmedim”

Çatalcaspor bizim gururumuzdur

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara sporu seviyor mu? Spora ne kadar destek veriyor? 
Çatalca Belediye Başkanı olduğum günden bu yana 6 senede Çatalca isminin ve Çatalca’da sporun nerelere geldiğini hep beraber izliyoruz. Çatalcaspor’umuz bugün 3. ligde ve çok daha iyi yerlere gelecek. Kulüplerimize belediye bütçesinden yapabileceğimiz maddi yardım belli ancak gerek otobüsleri gerek kalacak yerleri gerekse de tesisleri gibi bir çok hizmetimiz var. Zaten ne yönetim ne teknik kadro ne de Çatalcalı spor severler yaptıklarımızı görmezden gelmiyor. Çatalcaspor ve diğer tüm kulüplerimiz bizim gururumuz. Süper Amatör’e çıkan kulüplerimizi de ayrıca bir defa daha sizin aracılığınız ile kutluyorum. Spor anlamında yükümüz arttı ama, biz bundan şikayetçi değiliz.

Binlerce kişi spor yapıyor

Spor anlamında halka neler verdiniz? 
Bugün için imam hatip lisemizin yanında yaptığımız Atatürk Spor Kompleksi'mizde binlerce insanımız spor yapıyor. Fitness, halı saha, tenis kortu, spor salonu gibi bir çok hizmeti vatandaşımıza verebiliyoruz. Yeter mi? Gelişen ve büyüyen bir ilçede yetmez. Yeni projelerimiz var ancak planlar ile ilgili kısımda dediğim gibi, İstanbul gibi bir metropolden Çatalca’mızda kamp yapabilecek kulüpler için tesislerin oluşumunu sağlayacağız. Çatalca sporcular için bulunmaz bir nimettir ancak planlara bu gibi tesisleri işletmemiz gerekiyor.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.