4.5G ihalesi nefes kesti

Mobil iletişimde 4.5G teknolojisi için frekans ihalesi sona erdi. İhaledeki toplam teklif 3 milyar 960 milyon euroyu buldu. 4.5G ihalesinde Turkcell 8, AVEA ve Vodafone 5'er paket satın aldı

4.5G ihalesi  nefes kesti

Mobil iletişimde 4.5G teknolojisi için frekans ihalesi sona erdi. İhaledeki toplam teklif 3 milyar 960 milyon euroyu buldu. 4.5G ihalesinde Turkcell 8, AVEA ve Vodafone 5'er paket satın aldı

PEKİ BU 4.5G ne getİrecek?

İhale yapıldı kazananlar belli oldu peki bu 4,5G ne işimize yarayacak? İşte ilk ipucu: 3G ile 1 saatte indirilen bir video 4.5G teknolojisiyle 6 saniyede indirilebilecek

4.5g ismiyle  anılan IMT Advanced teknolojisi ile iletişim hızlanacak. 3G teknolojisiyle 1 saatten fazla süren bir işlem 4.5G ile 6 dakikaya düşecek. 4.5G ihalesi 5G'yi de kapsayacak. 4G olarak tabir edilen IMT Yetkilendirmesi İhalesi'nin (Uluslararası Mobil Telekomünikasyon) şartnamesi iptal edilerek kamuoyunda bilinen adıyla 4,5G (IMT Advanced) teknolojisini içerecek şekilde yeniden düzenlenmişti. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, 4.5G ihalesinde yapılan değişikliklerle 5G teknolojisine yerli teknolojiyle geçilmesinin önünün açılacağını, Türkiye'nin bu teknolojiye ilk geçen ülkelerden biri olmasının hedeflendiğini belirtmişti.

O tarih 1 Nisan 2016
Habertürk'ün haberine göre, yeni teknoloji 1 Nisan 2016'dan itibaren vatandaşa sunulacak. Bugün yapılacak ihalenin şartnamesi, frekansları alan işletmecilere kapsamaya ilişkin bir takım zorunluluklar da getiriyor. Şartnamaye göre yetkilendirilen işletmeciler 8 yıl içinde Türkiye'nin nüfusunun yüzde 95'ini kapsama alanına alacak. Firmalar ayrıca yine 8 yıl içinde tüm il ve ilçelerin nüfusunun yüzde 90'ını kapsamaya mecbur olacak. Önceki şartnamede kapsama zorunluluğuna getirilen süre 6 yıldı. 1 kilometrenin üzerindeki tüneller ve konvansiyonel tren hatları bir süre sonra kapsama alanına alınacak. Bölünmüş karayolları, otoyol, tünel kapsamaları, konvansiyonel tren hatları, hızlı ve yüksek hızlı tren hatları ile nüfusu 10 binin altındaki yerleşim yerlerinde operatörlere ortak yatırım yapma zorunluluğu getirilerek kaynak israfı önlenecek. Mobil şebeke işletmecilerine tahsisli mevcut frekans miktarı 183 MHz'den 573 MHz'ye çıkacak. Bu sayede toplam frekans miktarı 3 katına çıkacak. Mobil geniş bantta data hizmeti sunulacak frekans miktarı ise mevcudun 5 katından fazlasına yükselecek.

İstihdam da sağlayacak
Ar-Ge merkezlerine teşvik sağlandığını kaydeden BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, mevcut Ar-Ge merkezlerinde istihdam edilmesi gereken asgari nitelikli Ar-Ge personeli sayısının yüzde 50 arttırılacağını söyledi. BTK Başkanı Sayan; "KOBİ'lerin yerli ürün geliştirmelerinin ve kendi imkanlarıyla üretim yapmalarının teşvik edilmesi amacıyla işletmecilere yatırımlarının en az yüzde 10'unu Türkiye'de ürün veya sistem geliştirmek üzere kurulmuş olan KOBİ niteliğindeki tedarikçiler tarafından Türkiye'de üretilen ürünlerden sağlama yükümlülüğü getiriyoruz" dedi.

5G'ye transit geçiş
4,5G şartnamesi zorunlu yerli ürün kullanım oranlarını da artırıyor. İptal edilen 4G ihalesinde yerli ürün kullanım oranları yüzde 3-8-15 olarak belirlenmişti. 4,5G şartnamesinde ise birinci yıl için en az yüzde 30, ikinci yıl için en az yüzde 40 ve üçüncü yıl ile devam eden yıllarda en az yüzde 45 yerli ürün kullanma zorunluluğu getirildi. İhale sonrasında bu frekanslar kullanılarak tüketicilere 4G’nin yanısıra 5G de dahil yeni iletişim teknolojileri sunulabilecek. 2020 yılından sonra 5G geldiği zaman bunun için yeni ihale yapılmayacak veya BTK’dan izin almak gerekmeyecek.

Kamuoyunda 4,5G olarak tabir edilen IMT-Advanced Yetkilendirmesi İhalesi sona erdi. İhaledeki toplam teklif 3 milyar 960 milyon milyar euroyu buldu. 4.5G ihalesinde Turkcell 8, AVEA ve Vodafone 5'er paketsatın aldı. Netgsm ise teklif vermedi. A1 ihalesine en yüksek teklifi 390 milyon euro ileVodafone verdi. A2 ihalesinde en yüksek teklifi ise 380 milyon euro ile AVEA verdi. A3 ihalesinde ise en yüksek teklifi 372,926 milyon euro ile Turkcell verdi. B1 ihalesini 216,8 milyon euro teklif veren AVEAkazandı. B2 paketinde teklifler aynı olduğu için kazanan kurayla belirlendi. Kura sonucu bu paketi 39,9 milyon euroluk teklifiyle Vodafonekazandı. B3 paketini Turkcell 39,9 milyon euro teklifiyle kazandı. İkinci pakette 296,6 milyon euroluk satış yapıldı. C1 paketi için Turkcell ve Vodafone teklif verdi. İki firma arasında kıyasıya yaşanan açık artırmada Turkcell'in 380 milyon euroluk teklifi sonrası Vodafone mola aldı. İhaleyi 430 milyon euroya Turkcell kazandı. C2 paketi için Vodafone ve Avea'dan teklif geldi. Açık artırma sonunda ihaleyi 310 milyon euroyla AVEA kazandı. C3 paketini 95,1 milyon euroluk teklifiyle Vodafone aldı. C paketi için 835,1 milyon euroluk teklif yapıldı. D1 paketi için üç firma teklif verdil. Teklifler sonrası üç firma da açık artırmaya katıldı. Açık artırma sonucunda paketi 160 milyon euroya Turkcell kazandı. D2 paketi için en yüksek teklifi 188 milyon euro ile Turkcell verdi. D3 paketini 35,66 milyon euro ile tek teklifi veren Turkcell kazandı. D paketi için 383,6 milyon euro teklif edildi. F1 paketini 22 milyon euroya Avea kazandı.

E4 paketinin satışı yapılmadı
NTV'nin haberine göre, E1 paketini 384 milyon euro ile Turkcell kazandı. E2 paketinde en yüksek teklifi 240 milyon euro ile Vodafone verdi. E3 paketini 25,86 milyon euro ile Avea kazandı. E4 paketi ihalesi şartname gereği mevcut operatörler dışında katılımcı olmadığı için yapılmadı. F1 paketini 22 milyon euroya Avea kazandı. F2 paketi için en yüksek teklifi 12,9 milyon euro ile Vodafone verdi. F3 paketini 12,9 milyon euro ile Turkcell kazandı. F4 paketi ihalesi şartname gereği mevcut operatörler dışında katılımcı olmadığı için yapılmadı.

İhale iptal edilmeli
Netgsm Yönetim Kurulu Başkanı Adem Öcal, ihalenin yapıldığı salondan ayrılırken yaptığı açıklamada söz konusu ihaleye ait şartnamenin hukuka uygun olmadığını savundu. Öcal, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müdahalesi yerindedir. Bu ihale mutlaka iptal edilmelidir. Herkesin yarışmaya katılabileceği bir şartname hazırlanarak tekrar çıkılmalıdır. Türkiye'ye 4'üncü, 5'inci GSM firmaları gelerek tüketicinin korunması sağlanmalıdır. Mahkemeye müracaatlarımızı yaptık, süreç devam ediyor" diye konuştu.

20 frekans için satış
İhalede, 5 frekans bandında, her bir frekans paketi için belirlenen asgari değerler üzerinden 20 frekans için satışlar gerçekleştirilecek. 800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz bandında 20 ayrı frekans paketinin asgari değer toplamı KDV hariç yaklaşık 2,3 milyar euro olacak. İhale kapsamında öncelikle isteklilerin kapalı teklifleri açılacak ve açık teklif usulü ile devam edecek. Bu aşamada isteklilerden açık artırmalı olarak sözlü teklifleri istenecek. İsteklilerin ibraz etikleri tüm belgeler ve teminatlarının tam ve usulüne uygun olup olmadığı ihale komisyonunca kontrol edilecek. Sözlü teklif vermeye hak kazanan istekliler, iç zarfların üzerinde yer alan alındı sıra numarasına göre sözlü teklif vermeye davet edilecek. Teklifler, euro cinsinden ve peşin ödeme fiyatı üzerinden verilecek. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulunun onayının ardından ihale kararı kesinleşecek.
30 Nisan 2029'a kadar yetkilendirme
Yetkilendirme süresi, 30 Nisan 2029'a kadar devam edecek. İhalenin ardından tahsis edilecek frekanslardan 1 Nisan 2016'dan itibaren yeni teknolojiyle hizmet sunumuna başlanabilecek. İhale bedeli, peşin veya ilki peşin olmak ve geri kalan taksitler ilk ödemeyi takip eden 6'şar aylık dönemlerde ödenmek üzere 4 eşit taksitte yatırılabilecek.İlk olarak 26 mayıs'ta yapılmıştıTaksitlerin vadesinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde ödeme yapılmayan miktar ve süre için 6 aylık yüzde 1,31'in iki katı gecikme faizi uygulanacak. Ödemenin vade tarihinden en fazla 30 gün içinde belirtilen faiz oranıyla yapılmaması halinde yetkilendirme BTK tarafından iptal edilecek. BTK tarafından ilk olarak 26 Mayıs’ta yapılacağı duyurulan ihale daha sonra 26 Ağustos'a ertelenmişti.

2.7 milyar euro gelir bekleniyor
4.5 G ihalesinden en az 2,7 milyar euro gelir sağlanacak. Bu teknolojinin 8 yıl içerisinde Türkiye nüfusunun yüzde 95’ini kapsama zorunluluğu var. Ayrıca 4.5G teknolojisinin tünellerde bile kullanılabilmesi öngörülüyor.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.