Bir saniye hız dahi kar

İnternet hızının artması her türlü kazancı da yükseltiyor.

Bir saniye hız dahi kar

Türkiye dün 4,5G ile tanışırken teknolojinin faydaları ve sağlayacağı katkı da ortaya çıkmaya başlıyor. en son olarak mobil alışveriş üzerinde etkisini göstercek olan 4,5G teknolojisi ile ürün alım ve satımında gücünü artırarak daha cezbedici bir kimliğe bürünecek.

CİHAN'da yer alan haberde Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD)'ne göre herhangi bir siteye erişim hızının 1 saniye artması site cirosunda yüzde 5 civarında bir katkı yapıyor. Bununla birlikte erişim hızını etkileyen tek faktörün bağlantı hızı olmadığına dikkat çeken Dernek, bu nedenle e-ticaret sitelerinin yazılımlarını, donanımlarını ve site içeriklerini yeni bağlantı hızına göre yeniden yapılandırarak çok daha iyi sonuçlar alabileceklerini kaydediyor.

1 Nisan itibarıyla geçilen 4.5G teknolojisiyle mobil cihazlarda sayfa açılma hızının önemli oranda artması bekleniyor. 4.5G teknolojisinin artık geniş kitleler tarafından kullanılmaya başlanılmasının da e-ticarette iş yapış tarzına etki edeceği ifade ediliyor. e-ticaretin çatı kuruluşlarından ETİD'in verilerine göre hali hazırda e-ticaret cirosunun yüzde 19'u mobil cihazlardan geliyor. Bunun yanı sıra e-ticaret alışverişlerinde, alışverişi cep telefonundan tamamlamasa da alışveriş sürecinde en az 1 kez cep telefonundan yararlanan kişi oranı ise yüzde 53. Bütün bu verilerin, birçok gelişmiş ülkedeki verilerden daha ileride olduğu kaydediliyor. Dolayısıyla Türkiye’de son 1 yıl içerisinde yüzde 30 ile 40 arasında büyüme kaydeden e-ticaret sektörünün 2016’da mobil teknolojiler ve 4.5G ile bu büyümesini daha da ilerletmesi bekleniyor.

ETİD Başkanı Hakan Orhun, konuyla ilgili yaptığı açıklamada söz konusu verilere değinerek, şu değerlendirmelerde bulunuyor:
“4.5G’nin e-ticarete olumlu katkısını öngörmek hiç zor değil çünkü e-ticaret, dial-up’tan ADSL’e bağlantı geçişinde çok önemli bir ivme kazanmıştı. 4.5G teknolojisi de hali hazırda e-ticarette çok başarılı olamamış birçok alt kategoride sunulabilecek daha kaliteli içeriklere izin vererek, bu kategorilerin de sektör içindeki hacimlerini arttırmasına yol açacaktır. e-ticaretin tüm perakende sektörünün hacmine olan oranının 2016 yılı içinde yüzde 2 barajını aşılacağını tahmin ediyoruz. Bu oran, gelişmekte olan ülkeler ortalaması olan yüzde 4,5’in çok altında. Ancak gelişim ve mobil e-ticaret oranları dünyanın birçok ülkesine göre çok daha yüksek olduğu için, hızlı bir büyüme sürecinde olduğumuzu söyleyebiliriz. İnternet’in hızlanması her zaman e-ticarete olumlu yansır. e-Ticaret siteleri trafiklerinin yüzde 50’ye yakın bir kısmını hatta bazı siteler daha fazlasını mobilden almaktadır ve bu oran daha artacak.”

Mobilin gücü artacak
Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de 30 milyonun üzerinde internet bağlantılı akıllı cep telefonu bulunduğunu, bu rakamın yıllık artış oranının yaklaşık yüzde 35 civarında olduğunu aktaran Orhun, 4.5G'nin e-ticarete etkileri ile ilgili olarak da şunları söyledi:

"Mobil cihazlar üzerinden e-ticaret yapan kullanıcı oranı, 2013 yılında yüzde 8 seviyesindeyken, 2014 yılında 2,5 kat artarak yüzde 19 seviyesine çıktı. Online alışveriş yapan her 5 kişiden biri mobil cihazları tercih ediyor. 2016’da e-ticaret ile alışveriş yapmayı tercih eden kullanıcıların yüzde 30’unun artık mobil cihazlar üzerinden alışveriş yapacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. 4.5G ile beraber mobil sitelerin ve mobil uygulamaların e-ticaret cirosu içindeki hacmi ciddi oranda artacaktır. Hızın artması ve umarız paralelinde bağlantı ücretlerinin azalması, e-ticaret kullanıcı sayısını ve bu kullanıcıların yaptığı e-ticaret alışveriş frekansını da arttıracağından, e-ticaret için 4.5G çok önemli bir katalizör olacaktır.” 
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.