Temizlik kokuyla olmaz

Ekrem Yılmaz

Ekrem YılmazRÖPORTAJ: Nihal Altıngövde 09 Eylül 2015, 07:51

EA Endüstriyel Temizlik Ürünleri İşletmecisi Ekrem Yılmaz kişinin kendi sağlığı başta olmak üzere, başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracının temizlik olduğunu söyledi. Kullanılan her ürünün temiz olması gerektiğini belirten Yılmaz, «Toplumumuzda yanlış bir algı var. Ürünlerden güzel koku almak istiyoruz. Halbuki temizlik kokuyla olmaz» şeklinde konuştu.

Temizlik yaparken kullandığınız kimyasallar, size ve cildinize zarar verebilir. Kalite belgeleri ve markası olmayan temizlik ürünleri sağlığınızı tehdit etmekte kalmıyor sizi ve sevdiklerinizi kanser riski ile tehdit ediyor. Sektörün içinden biri olan EA Endüstriyel Temizlik Ürünleri sahibi Ekrem Yılmaz ile temizlik ürünlerini kullanırken dikkat etmemiz gereken unsurları ve sektörün sorunlarını konuştuk.

Merdivenaltı ürünler daha ucuz
Öncelikle temizlik ürünlerinde en çok neye önem verirsiniz?
Günümüzde çok ciddi derecede bu sektör üzerine firma rakip ve merdiven altı tabir ettiğimiz firmalarda mevcut. Biz bu işi devam ettirirken ben hep şunu düşündüm, şunu gözlemledim. Ben kendim evimde ne kullanıyorsam, çocuklarım ne kullanıyorsa bütün müşterilerim de aynısını kullansın. Bu yüzden de ürünlerimde tercih ederken içindeki kimyasalları kullanırken kimseye zarar vermemesi konusunda çok çaba sarfettim. Bunun için yaklaşık 2 senelik zamanımın 6 aylık dönemi bunu oturtmakla geçti. Şükürler olsun kimseye zarar vermeyen ürünler elde ettik. Piyasada bunlarla alakalı ciddi sancılar var. İnsanlar tercih ederken sonuçta temizlik malzemesi döküyoruz gidiyor, ucuz olsun şeklinde değerlendirebiliyorlar. İçinde bulunan kimyasalları çok önemsemiyor bu mantıkla yaklaşabiliyorlar. Nasıl olsa siliyoruz geçiyor gibi bir izlenim var insanlarda ama temizlik maddelerinin kesinlikle bu şekilde seçilmemesi gerekiyor. Toplumumuz bu konuda gerçekten bilinçsiz. Tamamen fiyat endeksli yaklaşıyorlar bu konuya. Fiyat endeksli oluncada maalesef insan sağlığına ve yaşamına zarar verecek ürünler karşılarına çıkıyor. Fakat insanlar bunun farkında değiller açıkçası.

Organik temizlik ürünü yok
Organik temizlik ürünleri hakkında düşünceleriniz nedir?
Günümüzde birde ucuz materyallerin dışında insanları organik deterjan diye bir hayale sürüklüyorlar. Fakat bu şu an mevcut olan piyasa şartlarında ve üretim aşamasında bu kesinlikle doğru değil. İnsanlar organik ürünler aldıklarını zannederek maalesef yine belli başlı kimyasallara para ödemek zorunda kalıyorlar. Bunun en basit örneğini vermek gerekirse organik bir ürün yaptıklarını söylüyorlar fakat bu organik diye yaptıkları ürünleri tekrar plastik maddelerin içine koyuyorlar. Bu plastik ham maddelerdede üreticiler fiyatı düşük tutmak için en ucuzunu kullanıyorlar. Plastik hammaddelerin içinde de kmyasallar çok yüksek ve kanserojen madde de içeriyor belli zamanlarda. O yüzden ben kesinlikle organik ürün balonuna inanmıyorum. Bunu çoğu üreticide ispat edemez.

EA Endüstriyel Temizlik Ürünleri özellikle nerelerde kullanılıyor?
Kişisel temizlik ürünlerinden daha çok ağırlıklı olarak  biz kurumlara hizmet ediyoruz. Kurumlarda da otel, restoran, okul, hastane, alışveriş merkezleri gibi insanın ayak bastığı her kuruma biz giriyoruz açıkçası temizlik maddeleri olarak. İnsanların adım attıkları yüzeylerde, tuvalet, lavabo ve benzeri yerlerde, el ile tutulan tüm demir aksamlar, merdiven, asansör aklınıza gelebilecek her yere temizlik maddesi girmek zorunda. Çünkü toplu yaşam alanlarının olduğu yerde inanılmaz derecede bakteri üremesi söz konusu. İnsanlara daha çok mikrobun ve bakterinin bulaştığı yerler toplu yaşam alanlarının olduğu yerler. Bu alanlarda hijyeni sağlamak çok önemli. Bunlarda çok ucuz maddelerle açıkçası çok sağlıklı olmuyor. Gerek çamaşır suyu gerek el sabunu gerek antibakteriyel ürünler çok sıklıkla kullanılması gerekiyor ki mikropların çevreye yayılmasını önleyebilelim.

Ucuz temizlik ürünlerinin içerisinde daha sağlığa zararlı kimyasallar var diyebilir miyiz?
Endüstriyel temizlik maddelerinin içindede kullanılan kimyasallar birbirinden farklılık gösteriyor tabiki. Nasıl ki bir tekstil ürününde kumaşların arasında  farklılıklar varsa bu temizlik materyallerinin içindeki kimyasallarda da belli başlı farklar var. Daha zor maddelerden üretilen kimyasallardan üretilen ürünler daha pahalı.

Ürünlerin kokusu değil işlevi önemli
İnsan sağlığına daha mı az zararlı?
İnsan sağlığına daha az zararlı diye bir şey söz konusu değil açıkçası. Nihayetinde toplumumuzun yanlış bildiği durumlardan bir tanesi de temizlik ürünlerini kullandığımızda bunların kokusunun saatlerce günlerce kalması. Temizlik ürünlerinin içinde bulunan esanslar az miktarda kullanılmalı ve kısa bir zaman sonra uçması gerekiyor. Kalan esanslarda insanlar kimyasalı sürekli solumak zorunda kalıyorlar, ciğerlerine çekiyorlar ve farkında değiller. O kokunun saatlerce kalmasını isteyenler kendilerine zarar veriyorlar, farkında değiller. Sadece temizlik yaparken kullanılan temizlik materyallerinin size temizlik yaptınız hissini verip esas görevi itibariyle oradaki bütün bakterileri yok etmesidir. Fakat toplumumuzda yanlış bir algı var. Bizler sürekli temiz bir koku alalım gibi bir beklenti var ürünlerden. Bakterilerle mücadele etmede daha aktif olan kimyasallar tabiki biraz daha pahalı. Bu da ürün fiyatlarına yansıyor.

Temizlik ürünlerinin denetimi yetkili kurumlar tarafından üretim aşamasında yeterince yapılıyor mu?
Bizim ürünlerimizi yaptırdığımız firmanın belli başlı bütün sertifikaları mevcut. TSE belgeleri mevcut. Valilik ve Sağlık Bakanlığı sertifikaları bulunuyor. Tabi merdiven altı bu işi yapan firmaların büyük bir çoğunluğunda bunlar bulunmuyor.  Bizim yerli devlet kurumlarımızın haricinde dışardan araştırma şirketleri, bağımsız denetim yapan sağlık kuruluşlarıda belli başlı dönemlerde ölçüm yapıyorlar. Mesela HACCP  gibi belge bu sektörde de var.

Denetimler artırılmalı
Oldukça fazla denetim mekanizmasından söz ettiniz, merdiven altı üretimlerin olmaması gerekmez mi?
Devlet bu konuda çok yeterli önlemleri almıyor açıkçası. Önüne gelen herkes bu işi yapmaya başladı. Çok açık ve net söyleyeyim size insanlar ucuz olan ürünleri tercih ettikleri için ve merdiven altı piyasası da bunları ucuz bir şekilde ürettiği ve toptancılara verip insanlara daha ucuz ürünler sunduğu için maalesef piyasada bu işi yapan çok fazla insan olmaya başladı. Bu anlamda denetimler yetersiz kalıyor.

Tüketici bilinçli olmalı
Sektörde yer alan bir kişi olarak sizlerin en çok karşılaştığı sorunlar nelerdir?
İnsanların beklentileri çok fazla. Küçücük bir temizlik materyali alıyorlar ve istiyorlarki bütün dertleri onunla çözülsün. Fakat böyle bir şey söz konusu değil. Yerdeki, etraftaki veya uygulanabilecek zemindeki kirin, lekenin veya bakteriyelin ne olduğu da çok önemli. İnsanlarımız kir, is ve yağ lekelerinin olduğu yere çamaşır suyu kullanarak bu lekeleri çıkartmaya çalışıyorlar. Böyle bir şey söz konusu değil tabiki. Yağ giderici, is giderici, kireç vs giderici bir çok ürün var. İnsanlarımız bunları çok fazla bilmedikleri için yüzey temizleyici veya çamaşır suyu döküp burayı temizlemeye çalışıyorlar. Maalesef bu tarz bilinçsiz tüketim olduğu içinde insanlar verdiğiniz ürünlere negatif bir şekilde yaklaşıyorlar.

Aslında doğru bir konuya temas ettiniz. Özellikle biz bayanlarda geleneksel bir çamaşır suyu kullanma geleneği var. Farklı alanlarda farklı temizlik ürünü kullanmamız gerekiyor anlattıklarınıza göre. Bunu topluma sizlerin anlatması gerekmiyor mu?
Bu konuda bizler, sektörün önderleri gerekli reklam çalışmalarını ve insanları bu anlamda bilgilendirme çalışmalarını sanıyorum yetersiz yapıyoruz. Bizimde ürünlerimizi çoğu zaman insanlara anlatmakta veya konuyla alakalı ürünlerin sahibi olduğumuzu insanların bilmesi konusunda eksikliğimiz var doğru söylüyorsunuz. Gerekli reklam organlarında bunların yayınlanmasıda lazım esasında.

Temizik ürünleri olmazsa olmaz
Reklam bu anlamda kullanıcı memnuniyetleri ilede oluyor değil mi?
Aynen öyle. Biz örneğin hastanelerde kullanılmak üzere bir ürün geliştirdik. Kan sökücü bir ürünle bir uygulama yaptık. Daha önce oksijen bazlı leke sökücülerle bu çamaşırları temizlemeye çalışıyorlardı. Biz bunun üretimini fabrikadaki kimya mühendislerimizle beraber birebir deneyerek bunu temizlemeye en uygun aktif maddeler nedir, nasıl çözeriz diye üzerinde çok çalışarak bulduk ve piyasaya sürdük. Bir hastanede bu ürünümüz kullanılmaya başlandı. Daha sonra bu ürünü kullanan kişi bir başka hastaneye geçti ve böylece  ürün bir başka hastanede de kullanılmaya başlandı.

Ürünleriniz kapsamında başka neler var?
Temizlik materyallerinin haricinde bir de günlük hayatımızda kullandığımız ve çok fazla tükettiğimiz kağıt grubumuz mevcut. Peçete, tuvalet kağıdı, kağıt havlu gibi. Bu konuda da çok ciddi Türkiye'de bir pazar söz konusu. Bu ürünlerde deterjanın girdiği bir çok noktada özellikle lavabolarda, sedyelerde, restoranlarda, okullarda  yani aklınıza gelebilecek bir çok noktada kullanımı yaygın olan ürünler.

Kağıt havlular, peçeteler israf ediliyor
Türkiye'de bu ürünlerin kullanım oranları nasıl?
İnsanlarımızında bu kağıt grubuna özellikle çok bir düşkünlüğü var diyebilirim. Esasında bu konuda çok büyükde bir israf var Türkiye'de. Sizlerinde dikkatini çekmiştir, tuvalet kağıtları metrelerce çekilir ve yerleri kaplar, aynı şekilde kağıt havlularda  bu şekilde. Hammaddesi zayıf olan kağıt grupları elleri tek parça ile kurulamadığı için bir kaç taneyi birden kullanmak zorunda bırakıyorlar insanları. Bazı insanlarımızda bilinçsiz tüketim yaptığı için bu kağıt havlu makinelerinden metrelerce havlunun yerlere dökülmesini sağlıyor. Tabi tüm bunlar ticari olarak baktığımızda bu işin ticaretini yapan bizler için iyi bir şey olarak görünsede ülkemiz açısından baktığımız zaman çok büyük bir zarar diye düşünüyorum. Çünkü bu tarz ürünler yapılırken maalesef ormanlarımız katlediliyor. İnşallah bu konuda da insanlarımız daha bilinçli davranır ve bu ürünleri daha tasarruflu bir şekilde kullanır. Yarınlarımızda bizim için önemlidir. Ağaçlarımızı boşuna ziyan etmeyelim.

Sağlıklı olabilmek için sağlıksız ürünler kullanmayalım, bu konuda siz neler söyleyeceksiniz?
Ben en başında da söylediğim gibi kendim kullanmadığım bir şeyi insanlara vermem. Bir çok ürünü evde eşimde kullanır. Ürünlerimde tüm iznleri belgeleri almış olsamda insan sağlığının bende ki önemi büyüktür. İnsan sağlığı yönünden araştırmaların üzerinde de titizlikle duruyorum.Şu ana kadar hiç bir ürünümüzde böyle bir sıkıntı yaşamadık. Belli başlı yerleride ucuz ürün satmadığımız için açıkçası kaybettik. Ben bu konuda ki kararlılığımı sonuna kadarda devam ettireceğim.  Kesinlikle ucuz ürün piyasaya sürmeme konusunda kesin kararlıyım. Kazancımı, işimi kaybetsem bile bu konudaki kararımdan sonuna kadar asla vazgeçmeyeceğim.

Sağlık herşeyden önemli
Önerileriniz ne olabilir?
Tüm insanlar bu konuda dikkatli ve bilinçli olmalıdır. Bilinçli tüketimden yana olmalarını da çok arzu ediyorum. Hem ürünleri alırken hem ürünleri kullanırken. Özellikle buradan ev hanımlarına seslenmek istiyorum. Kesinlikle evlerinde kullandıkları temizlik ürünlerinde çok ciddi derecede bir ferahlık ve parfüm kokusu aramasınlar. Sağlıkları herşeyden çok daha önemlidir.

Güzel ve kalıcı kokan her ürün iyi temizlik ürünü demek değildir diyebilir miyiz?
Aynen öyle. Bu onların içerisinde kimyasalların daha fazla olabileceğini göstermenin yanı sıra bu kokuları sürekli teneffüs etmenin risklerinide içinde barındırır. Ucuz diye de bir çok kimyasal ürünü tercih etmeyelim bunlardan kaçınalım.

Tüm ürünlerimiz sertifikalı
Biz daha çok toplu kullanım alanlarında hizmet vermek üzere devam ediyoruz. Belli bir markamız var ve bu markayıda belirli bir yerlere getirdik. Şu an üretimle alakalı süreçlerin hepsini geride bıraktık.Tüm ürünlerimizin sertifikalarının hepsini tamamladık. Kendimizi devlet hastanelerimizde ihale süreçlerine eksiksiz girebilecek şekilde hazırladık. Çünkü ben işime ilk başladığım zaman ilk gidip ziyaret ettiğim yerlerde devlet kurumlarımız oldu. Bu kurumlar ihale açarken katılımcı firmalardan  belli başlı standartlar istiyorlar.  Biz bu standartları görüp ürünlerimizin %85'ini TSE'ye uygun hale getirdik. O yüzden artık rahatız,tüm şartları içimizde barındırıyoruz. 

Hep kurumsal firmalarda çalıştım
Ekrem Bey sizi biraz tanıyabilir miyiz, ne kadar zamandır temizlik sektöründesiniz?
33 yaşındayım. EA Endüstriyel Temizlik Ürünleri Şirketi'nin sahibiyim.Yaklaşık 2 yıl önce bu sektöre adım attım. Daha öncesinde hep kurumsal firmalarda çalıştım. Çalıştiğim kurumsal firmalarda da bu tarz eksiklik liklerin çok fazla olduğunu sezinledim. En son çalıştığım kurumsal firmadan ayrıldıktan sonra bir geçiş dönemi yaşadım. Hangi sektör üzerinde devam etsem diye düşünürken Ankara'dan gelen bir teklif üzerine kendi ticari hayatımı başlatmaya karar verdim. Endüstriyel temizlik maddelerini tercih ettim. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.