Topbaş ve Yıldırım'a teşekkür!


Bahadır Sügür

Bahadır Sügür

19 Mayıs 2017, 07:33

Dünkü köşe yazımızın devamıdır değerli okuyucularım.
1990'lı yıllar! Ve daha öncesinde devletin arsa ofisine ait olan araziye gelip gecekondularını yapmış vatandaşlar... Daha sonrasında Fırat Aykut'lu belediye bu gecekonduların da içinde olduğu 600 küsür dönüm araziyi kendisine tahsis ettirmiş. O dönemde buradaki gecekondu sahipleri hep "Sizlere dokunulmayacak" vaatleri ile kandırılmış. 
Daha sonra yine Fırat Aykut'lu Çatalca Belediyesi, yine Fırat Aykut'un başkanlığını yaptığı Erguvankent Yapı Kooperatifleri Birliği’ne devretmiş bu araziyi... Yine birileri çıkmış demiş ki "Kimseyi mağdur etmeyeceğiz."
15 yıl sonra Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara çıkmış ve demiş ki "15 yıllık Erguvankent sorununu çözdük" 
İnanmayan varsa arşivlere bakabilir. Evet KİPTAŞ ile Erguvankent arasında protokol imzalandığını yine bizlere 2010'lu yıllarda müjdeleyen Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara idi ve bu cümlelerle müjdelemişti. 
Ama orada gecekondularda oturan vatandaşlar ile ilgili tek bir cümle telaffuz edilmiyordu. 
Gelelim bugüne... 
Bugün, daha düne kadar gecekondularda yaşama savaşı, aynen öyle yaşama savaşı veren ve çağın çok gerisinde hayat sürdürmeye çalışan, bir çok vatandaşımız ev sahibi oldu. Anahtarlarını alıp evlerine geçtiler bile. Yayınladığımız fotoğrafa dikkat ederseniz, her birisinin perdeleri bile takılmış.

Şimdi nereye geleceğim? 
Hani birileri çıkıp diyor ya "Parası ile verdiler" diye onlara bir açıklık getirelim. 
Bakın beyler, bakın bayanlar; 
Daha geçen yıl 149 bin 500 TL gibi bir rakam ile satışa sunulan dairelerin aynısının tıpkısı, içinde kombisi de dahil bir şekilde gecekondularda yaşayan vatandaşlarımıza 125 bin TL gibi bir rakam ile verildi. Evet 125 bin TL. Enkaz bedelleri de düşüldüğünde bu dairelerin fiyatları aşağı yukarı 90 bin TL gibi bir rakama geldi. Bugün çevresinde yapılan ve diğer KİPTAŞ evlerinden farkı olmayan her şeyi ile aynı daireler bu vatandaşlarımıza 90 bin TL'ye geldi. 
Şimdi birisi çıksın bana desin ki bugünkü koşullarda 90 bin TL'ye her yerden bu daireleri alabilirsiniz? 
Her iki fotoğrafa iyi bakın... Vatandaşın yıllardır oturduğu evleri... Bir diğeri ise bugün oturdukları blokları... Varın kararı siz verin... 
Mümkün mü? 
Yani hem KİPTAŞ, hem de Topbaş üzerilerine düşenden çok çok fazlasını yaptılar. Bugün için Çatalca'da yapılan KİPTAŞ evlerinin değeri 250-270 bin arasında telaffuz ediliyor ise bu rakamlar beklenenden de uygundur. 
775 sayılı kanun çerçevesinde daire sahiplerinin belirlendiği de bize verilen bilgi. 
Şimdi öncelikle bu dairelerin ilk sözünü veren kişi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş'tır. Öncelikle bugün KİPTAŞ evlerinde oturan gecekondu sahibi vatandaşlarımız adına ilk ona teşekkür ediyorum. 
Ve daha sonra KİPTAŞ Genel Müdürü Sayın İsmet Yıldırım... Şimdi düşünsenize daha tamamlanmamış, alt yapısı falan bitmemiş bir bölgede, gecekondu sahiplerine verilecek deyipte diğer konutlardan farklı daha ucuza mal edilmiş daireler vermek varken, mevcut yapılmış blokları, en hızlısından alt yapısından tüm ince işlerine kadar bir an önce tamamlatıp vatandaşların oturması için talimatlarını vermiş bir kişi. Ona da teşekkür etmek boynumuzun borcu. 60 daire çok kısa sürede tamamlanıp gecekondu sahiplerine teslim edildi çünkü. 
Ve Büyükşehir Belediyesi Emlak Yönetimi Daire Başkanlığı Mesken Müdürü Abdulkadir Yılmaz... Bir adam düşünün ki, gecekondu sahiplerini, ta makam odasından tek tek tanısın! Kim ile ilgili bir şey söylesem, tek tek bilgilerini, neden daire alabilirliğini, ya da alamayışını anlattı. Dedim ya... Helal olsun. Bu anlamda, bundan sonraki gelecek günlerin sürecinde de yapacağı çalışmalar yönünden kendisine ben şahsım adına teşekkür ediyorum. Tabiki ilçemiz adına da... Burada AK Parti İlçe Başkanı Selim Güçbilmez'in de takibi es geçilemez. Ona da teşekkürler. 
Çatalca Belediye Başkanımız Sayın Cem Kara'ya da teşekkür... Her ne kadar hükümsüz olsa da birçok görüşmeleri oldu. 
Son cümle... 
Eğer ki Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş olmasa, eğer ki KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım olmasa, bu 600 küsür dönüm yer bir başka yapı şirketinin elinde olsa idi ne olurdu biliyor musunuz? Herkes enkaz bedelini eline alır " Hadi sana güle güle" derlerdi... 
Az kanun bilen varsa ne demek istediğim çok iyi anlaşılacaktır. 
He şunu söyleyeyim ki; 
Harbiden pişman oldum. 
Geçen yıl KİPTAŞ konutlarına başvuru yapmadım. Evlerin içerisine girince, nasıl bir hata yaptığımı da anladım. Keşke içimdeki sesi dinleseydim. 

Bu köşe yazısı 19 Mayıs 2017, 07:33 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.