Toprak’ın 82.5 milyon borçlanma talebi meclis üyeleri tarafından kabul edilecek mi?


Ali Tarakçı

Ali Tarakçı

13 Temmuz 2016, 22:25

Avcılar Belediye Başkanı Haney Handan Toprak Benli’nin 2015 yılındaki gerçekleşen gelir bütçesinin yüzde 47'sine neredeyse yarısına denk gelen bir oranda, belediyenin kurulduğu 1992 yılından sonra 24 yıllık tarihinin en büyük, (17.5 + 65 milyon; toplam 82.5 milyon) borçlanma talebine meclis üyelerinin ne diyeceği merak ediliyor.

Belediye Başkanı Haney Handan Toprak Benli'nin seçildiği 2014 yılında bütçe 24 milyon lira açık vermiş. Avcılar Belediyesi'nin 24 yıllık tarihinin en büyük bütçe açığı Haney Handan Toprak Benli döneminde 60 milyon ile gerçekleşerek bir rekora imza atılmış. Kabaca işletme mantığı ile bakarsak, Avcılar Belediyesi gelir ve gider arasındaki farktan dolayı zarar etmiş...
Diyeceksiniz ki, kurumlar, işletmeler borçlanır... Borçlanmalıdır... Çünkü borçlanmada bir kaynak yaratma yöntemidir... Ve yapılmalıdır. Ancak, kurumların, işletmelerin gelirlerinin yüzde 35'ine kadar borçlanmaları normaldir, kabul edilebilir bir şeydir. Bir kurumun, işletmenin gelirinin iki katı borcu varsa, gelecek karamsar demektir.
Bir işletme, bir kurum yıllık gelirinin toplamının iki katı borcu varsa, bir kalemde yıllık gelirinin yüzde 47'si oranında borçlanıyorsa o kurumun güvenirliliği de kalmamıştır, kötü yönetiliyordur. O kurum, işletme borçlarını ödeyemez... Gelir gider dengesi bozulmuştur.
İşletmenin ortakları, hissedarları, kötü yönetimi, şirketi iflasın eşiğine getirmiş yönetimi görevden alır... Ya bunu seçilmişler yapmışsa ne olur? Vallahi sandıkta hesabını öder... Sonra ise asıl hesabı millet öder...

Toprak, gelirin yüzde 37'sini çöp taşeronuna vermiş! Bütçe açığı nasıl oluşmuş?

Avcılar Belediyesi 2015 yılında, yatırımlara, alt yapıya, hizmete, genel gider ve personele toplam 233 milyon 413 bin lira harcamış. Gelir ile gider arasındaki fark yaklaşık 60 milyon. Gelirinin yüzde 35'i kadar açık vermiş. Ve Avcılar adına yapılmış tek bir yatırım yok.
Değirmenci döneminden kalan en önemli üç projeye; Avcılar Stadı, Yaşlılar ve Bakım Evi, Öğrenci Yurdu'na ise tek bir tuğla konulmamış. İki yıllık Başkan Haney Handan Toprak Benli, 233 milyon olan giderinin yaklaşık 65 milyonunu yani yüzde 28'ini, gerçekleşen yaklaşık 175 milyonluk gelirinin yüzde 37'sini yani 65 milyonunu ise çöpe vermiş.

İki yıldır ne yazıyoruz? Türkiye'nin ve İstanbul'un yüzölçümü ve nufüsuna göre adrese teslim en pahalı çöp ihalesini gerçekleştiren Avcılar Belediye Başkanı Haney Handan Toprak Benli, bütçe görüşmelerinde; şeffaf ve hesap verilebilirlik ilkesiyle “Demokratik ve Sosyal Yerel Yönetim” anlayışıyla Avcılar halkına en iyi hizmeti sunmaya devam edeceklerini söylemişti.
Son iki yıldır Avcılar'da şeffaflık adına ne var? Kocaman bir hiç...

Makan aracının kira bedeli 15 bin lira

30 aylığına 116 milyon liraya verilen daha sonra yapılan artışlarla toplam 180 milyona çıktığı iddia edilen başta çöp ihalesi olmak üzere bir yığın ihalenin "şeffaf ve hesap verilebilirlik ilkesi"ne uygun olmadığını yazıyoruz. 

Gelelim asıl meseleye...
2015 yılında yaklaşık 175 milyon geliri olan Avcılar Belediyesi'nin toplam borcu ne kadar bilen var mı? Ne belediye meclisi biliyor ne de Avcılar halkı, yani kimse bilmiyor.
Haney Handan Toprak Benli ne diyor? Demok-ratik ve Sosyal Yerel Yönetim anlayışıyla, şeffaf ve hesap verilebilirlik ilkesiyle Avcılar'ı yönettiğini iddia ediyor.
Ancak şeffaflık ve hesap verilebilirlilik hak getire...

Nerden mi biliyoruz?  Göreve geldiği günden bugüne kadar 3 makam aracı değiştiren Haney Handan Toprak Benli'nin altındaki makam aracından biliyorum.
Makam aracının aylık kirası sadece 15 bin lira... Yani maaşı kadar belki de maaşından çok... 
Bu kira bedelini bile kamuoyu ile paylaşmayan, lüks tutkunu, gittiği her yere şaşalı giden Avcılar'ın anası nasıl şeffaf olabilir ki? Makam aracına ayda 15 bin lira kira veren bir belediye başkanı kentin kaynaklarını nasıl verimli kullandığını iddia edebilir ki?


Belediyenin toplam borcunu bilen yok

Yaptığı ihalelerin çoğunu alan firmaların aynı olduğu, ihale alan firmaların Avcılar'ın Toprak Anası'nın seçildiği günden sonra kurulduğu, kimilerinin isim değiştirdiği, sahiplerinin, ortaklarının, yetkili isimlerinin aynı olduğu, rekabet ortamının oluşturulmadığı belediyenin, toplam borcu ne kadar? Kimilerine göre 400 milyondan fazla. 
Sadece maliye borcu 100 milyon lira... Müteahhit borçları 100 milyonun üzerinde... Çöp ihalesini alan taşeron firması Tomurcuk'a borç miktarının yaklaşık 40 milyon olduğu iddia ediliyor. 
****
Diyeceksiniz ki, "Ali neden bunları anlatıyorsun. Türkiye'de tüm belediyeler borçlu. Batak durumdalar... Giderleri fazla, gelirleri az... Yolsuzluk, usulsuzlük, kayırma, adrese teslim ihaleler tamamında yapılıyor. Devletin kendisi borçlu... AK Parti iktidarının ihalelerde yaptıkları, kayırmaları ortada duruyor... Tutturmuşsun bir Avcılar Belediye Başkanı Haney Handan Toprak Benli diye yazıp duruyorsun... Ayıp değil mi? Söylediğin rakamların ne önemi var? Türkiye'de yolsuzluğun kıymeti harbiyesi nedir? AK Partililerin hırsızlıklarını yazma, Avcılar’ın anası pardon Toprak Anası üzerinden CHP'ye olumsuz algı operasyonu yap..."
****
Söylediklerinde haklısınız... Hatta bundan daha fazlasını yazmakta da haklısınız...
Ancak asıl olan şu. CHP, AK Parti'yi en çok ne üzerinden eleştiriyor; Yolsuzluklar ve adrese teslim ihaleler... CHP Türkiye'nin borçlanmalar üzerinden geleceğinin ipotek altına alındığını iddia etmiyor mu? Katılımcılıktan, şeffaflıktan, hesap verilebilirlikten söz etmiyor mu? İktidara gelirse AK Parti'nin yaptığı olumsuzlukları yapmayacağını iddia etmiyor mu?
Avcılar Belediyesi'nin harcadığı kaynak, borçlanmalar kamunun kaynakları değil mi? 
CHP, en küçük yönettiği yerden en büyük yönettiği yere kadar eleştirdiği, yerin dibine batırdığı AK Partililere benzemeyecek. Farklı olacaklar. Kamunun kaynaklarına, vatandaşın vergilerine göz bebekleri gibi bakacaklar ve kimseye peşkeş çekmeyecekler. Kamunun kaynaklarını kötü yönetmeyecekler... 
CHP'lilere ve başkalarına söylediğimiz şudur: Eleştirdiklerinizden farklı olmalısınız. İhaleleri şeffaf ve rekabetçi yapmalısınız. Adrese teslim ihaleler yapmamalısınız. Fahiş fiyatla ihaleler vermemelisiniz... Lüks ve gösteriş tutkusuna batmayacaksınız, iktidar sarhoşu olmayacaksınız.

Avcılar Belediye meclis üyelerine sesleniyorum

Dün, 17.5 milyon lira borçlanma yetkisi vermeyen belediye meclis üyeleri...
Avcılar’ın bugününü, geleceğini ipotek altına alacak, gelirinin yüzde 47'ine denk gelen  82.5 milyon liralık borçlanmaya neyin karşılığında, bugün nasıl "evet" diyecekler? 

Yaklaşık 2.5 yıl sonra görevi sona erecek meclis üyeleri; birazcık vicdanınız varsa, birazcık oy aldığınız seçmenlerinize karşılık sorumluluğunuz varsa bu borçlanma talebini sorgular ve hayır dersiniz.
Ve yazın bir kenara Avcılar'ın 6. dönem meclis üyelerisiniz. Meclis üyeliği döneminiz bittiğinde, Avcılar'ın sokaklarında birazcık başınız dik gezmek istiyorsanız, çocuklarınızın gözlerine bakabileceksiniz, görev ve sorumluluğunuzu yerine getirirsiniz.
"Bana ne ya, herkes işine bakıyor, herkes çıkarına bakıyor, dünyanın en namuslu adamı ben miyim, bana ne iş bilenin kılıç kuşanının, bal tutan parmağını yalar" diyeceksiniz, hepinize verdiğiniz "evet" oyları hayırlı olsun... 
Ama bilin ki, beş yılın sonunda Avcılar halkına hesap vereceksiniz.
"Millete hesap vermeyeceğim"  diyorsanız da, inanıyorsanız öbür tarafta hesap vereceksiniz... 
5 dönem meclis üyeliği yapmış olanların çoğunun bugün Avcılar'da kıymeti harbiyeleri, hatta hatırlayanı bile yok... Bilesiniz istedim... 

Dudak uçuklatan kiralama karını iyi okuyun 

Dünkü köşe yazımı ve yarın ki haberimi iyi okuyun. Özel Kalem Müdürlüğü'nde çalışan, haber ve yazılarımız sonrasında yaklaşık bir aydır CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Danışmanlığını yapan Erdoğan Toprak'ın yanında görevlendirildiği iddia edilen Alican Abacı... Babası İsmet Abacı'nın yetkilisi olduğu ALİS şirketinin, ihalesini aldığı bankamatiklerden yıllık kazancının ne kadar olduğunu biliyor musunuz? 
Nasıl bir peşkeş çekildiğinden haberiniz var mı? Olmadığını biliyorum. Bunu bilerek oy kullanın... 
****
ALİS şirketi'nin ve İsmet Abacı'nın üç yıllığına kiraladığı bankamatik yerlerinden yıllık yaklaşık karı 3 ile 6 milyon lira arası... Üç yıllık karı ise 9 ile 18 milyon lira...  
Belediyeye ne kadar kira ödeyecek, yıllık bir milyon ile 2 milyon arası, üç yıllık toplam 3 ile 6 milyon lira... 
Yıllık ATM'yi 25 bin liradan ALİS'den kiralayan ATMPOİNT firmasının sahibinin Bursalı AK Partili biri olduğunu biliyor musunuz? Hadi bakalım 80 milyon lira borçlanma için iki ellerinizi birden kaldırın yetmez masa altından ayaklarınızı da kaldırın olur mu? Yakışır size... 

Son söz: Siz birkaç bin lira için bazılarının, birilerinin önüne yatmasının ne anlama geldiğini anlayabiliyor musunuz? Birileri anlıyor da, birilerinin sittin sine anlayabileceğini zannetmiyorum...  Bu köşe yazısı 13 Temmuz 2016, 22:25 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.