Trakya ve Balkanlılar Dayanışma ve Kültür Derneği


Seyit Aslan

Seyit Aslan

06 Temmuz 2015, 07:54

Küçükçekmece Belediyesi
Dernekler Nedir ve Nasıl Yaşarlar

Evet: Dünya bin bir çicekli bir bahçedir, Bu bahçedeki her çiceğin kendine has özelliği güzelliği vardır.
Öyleki Bu özellikle güzellik dünya kültürünü alabildiğine renklendirip geliştirirken.
Ayrıca dünya halkları arasındaki barışı eşitliği kardeşliği sevgiyi saygıyı ve birliği pekiştiren bir çimento vazifesi gördüğüde bir gerçektir.
Örneğin yurdumuzdaki kurulan cumhuriyetin Temelinde Türk milleti adına (üniter) bir yapı vardır.
Burada demek ki ülkemiz, çok kültürlü zengin bir yapı üzerine oturmuş, bu şekliyle dünya halklarına örnek veya ışık tutacak bir yerde.
Ancak bu kültürleri yaşatma her ne kadar derneklere düşüyorsada o kadarda devletin ve ya belediyelerin görevleri arasında yer almalı . Bu konuda belediyeler önemli derneklere ve kültür ocaklarına maddi destek verecek fonlar oluşturmalı.
Oluşturulucak olan bu fonlarda Rumeli balkan dernekleri ve bu derneklere benzer ülkeyi temsil edecek olan dernekler öncelikle desteklenmeli.
Evet : Burada ele alcağımız dernek Cumhuriyet tarihinden önce ve cumhuriyet döneminde, daha evvel bu ülkenin bir parçası olan daha sonra başka milletlerin elİne geçen.

Balkan ülkelerinden göç etmek zorunda kalan yaklaşık (30) miliyona varan Türk yurttaşını temsil eden derneklerden bir tanesi olan Sn. Ömer ÖZGÜR’ün başkanlığını yaptığı (Rumeli balkanlar kültür ve dayanışma derneği’dir) Bu dernek K.Çekmece ilçesine bağlı Sefaköy’de dir.
Bu derneğin yaklaşık 18 bin üyesi olduğu söylenmektedir ancak bu 18 bin üyenin büyük çoğunluğu komşumuz (Bulgaristan’dan bu ülkeye) bu ülkede kısa süreli calışıp Bulgaristandaki  ailelerini ayakta tutmak için gelen kardeşlerimizden oluşmaktadır.
Derneğin yaşamında bu kardeşlerimize verilen hizmet karşılığı yine bu kardeşlerimizin verdikleri bağışlarla sağlanıyordu.
Ancak : günümüzde, Bu kardeşlerimize bu ülkede çalışma izni önceleri üç sene iken bu dönemde üç aya indirildi.
Bu arada çifte vatandaşlık hakkında durduruldu. Bu konuda gerek çalışma izinlerinin uzatılması. Bu ülkede izin için fazlası kalanlardan ceza alınmaması gerek çifte vatandaşlığın yeniden yürürlüğe konması adına çıktı denen yasalar bir türlü yürürlüğe girmedi. O, bakımdan her yönden mağdur hale düşen Bulgaristan’lı kardeşlerimiz kendi yaşamlarını devam ettirmek üzere çalışmak için geldikerii ana vatanlarına gelemez oldular.
Oysa : gerek, Ermenistan’dan gerek, Gürcistan’dan, gerek Rusyadan bu ülkeye calışmak için gelen yüzbinlerce insana sağlanan kolaylıklar, neden Bulgaristan’dan gelen kardeşlerimize sağlanmıyor bu olayda anlaşılır gibi değil.

Evet: dernekler ve bunlara benzer tüm kurumlar sadece üyelerinin verdiği aidatlarla değilde, devletin ve belediyelerin bu kurumlara verdiği maddi destekle varlıklarını sürdürür.
Hele hele bu yönde Rumeli balkanlar kültür ve dayanışma dernekleri gibi, beynelminel, bir yapıya sahip olan derneklere destek ön planda yer almalı.
Peki : Rumeli balkanlar kültür ve dayanışma derneği ve Bulgaristandan bu ülkeye çalışmak için gelen ve ya bu ülkede çifte vatandaş olmak istiyen kardeşlerimiz ana vatanlarındaki yöneticiler’den ne istiyor.
1. Çalışma izinlerinin eskiden olduğu gibi üç seneye çıkarılmasını istiyor.
2. Çifte vatandaş olmak istiyen her kardeşe çifte vatandaş olmasının sağlanmasını istiyor.
3. Uluslararası bir yapıya sahip olan bu derneğin, yurt dışı yürüteceği tanıtım maksatlı folklor, hor şarkı, türkü ve konferanslar gibi kültür faaliyetlerinin sağlanması için devlet ve ya belediyelerden maddi destek istiyor.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.