Tünellerden geçiyoruz


Mehmet Ekmen

Mehmet Ekmen

18 Ekim 2017, 07:08

Yine tünellerden geçiyoruz. Her tünel başlı başına problem dar ve karanlık üstelik de uzun. Herkes bir ışık görebilme umudu taşıyor. Ama nerede ışık, bir mum bile yok ortalıkta. Karamsar değilim olmak da istemiyorum. Zaten olmanın etmenin de bir yararı da yok aksine olabildiğince ümitliyim ve güçlü bir ülke güçlü bir millet kendisiyle barışık bir millet her tür kasırgaları fırtınaları aklı selim bir edayla atlatacak ve sonunda mutlu istikrarlı bir millet görmek istiyorum.
İstemek yetmiyor istenilenleri ekmek gerek ki biçilsin. Ama iktidar bu konularda zaman zaman tekliyor. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ak Parti'li yöneticilerine metal yorgunluğundan bahsediyor. Sözünü net olarak söylüyor hatta daha da detaya inerek hiç kimse partiden ve yolumuzdan üstün değildir anlamında demeçler veriyor. Gerçek de bu. Şahsi çıkarlar partinin önüne geçemez geçmemeli de buna rağmen istifa eden yok koltuklarına fazlasıyla yapışmışlar hiçbiri gönüllü olarak istifa edip de yerini boşaltmıyor ister istemez akla başka başka fikirler geliyor.
Neden bu koltuklar ve makamlar boşaltılmıyor üstelik de aynı Erdoğan ısrarla komut vermesine rağmen ve ister istemez bu koltuk ve makam boşaltmalarda metod ve yöntem değişikliğine gidiliyor üstelik bu olaylara istisnasız hepimiz şahit oluyoruz. Basın ve sosyal medya da çok değişik yorumlara da sebep oluyor. Ancak bu metal yorgunluğu mentalite yani mental yorgunluğu olarak görmek istersek oran orantı kurarsak sadece belediye başkanları mı yorgun? Yorgun argın olan vekil bakan ve daha başka makamlarda olanlar yok mu yoksa onlar özel ve süpermen gücündeler mi ki yelpazenin diğer yapraklarına dokunulmuyor. Düşündürücü ve iktidarın bu konularda daha şeffaf olması kamuoyuna açıklamalar yapması gerekmiyor mu? Onun için karanlık tünellerden geçiyoruz.
Eğitim de iktidar başarılı olamadı halen eğitim de netlik yok sorunlar ve sorular hayli çok miktarda açıklamaya ve reform edilmeye muhtaç bunu aklı selim olanlar çok iyi biliyorlar.Bir çok kafadan çok farklı sesler çıkıyor inanılmaz çelişkiler var. Eğitim konusunda milli eğitimin acele etmeden çok sağlıklı ve reform niteliğinde çalışmalar yapıp uygulamaya gitmesi gerekirdi. Bazı projeler ve planlar var ki aceleye gelmez.
Bir başka tünel de ekonomi ekonomi de de çok başarılı olamadık. Hiç polemiğe gerek yok döviz endeksleri altın ve petrol fiyatları zaten aşikar bir şekilde kendini gösteriyor. Bu konuda acil eylem planları ve ateşi düşüren kararlar önlemler alınması gerekiyor.Aksi halde bu seviyeleri de arar hale gelebiliriz gelinirse sürpriz olmamalı. Ekonominin çok hızlı ve sağlıklı kararlarla rayına oturtulamaması halinde korkarım ki geç kalınabilir ve bir çok krizlere davetiye çıkartabilir.
15 yılı aşkın iktidar olan mevcut iktidar çok daha deneyimli ve başarılı olması beklenirdi. Mutlaka bir takım önlemler arayışı içindedirler ama halka kamu oyuna da açıklanmalı ve moraller düzeltilmeli bu durum sosyal sosyoloji olarak kaçınılmazdır. Sık sık bakan değiştirmek revizyona gitmek mutlak surette başarıyı elde etmek anlamına gelmez. Bazı önemli bakanlıklar var ki o makama gelen siyasinin ısınması konulara hakim olması bile zaman alır hatta yıllar alır. Sağlık bakanlığı milli eğitim bakanlığı iç işleri dış işleri bakanlıkları gibi fazlasıyla önemli olan bakanlıklar en önemlisi de ekonomi bakanlığı ekonomi adam akıllı rayına oturursa diğer bakanlıklara yansır ve onlarada planlarınada ekonomik  olarak yansır ve onları da da rahatlatır.Bence şimdi çok daha dikkatli olma zamanıdır. En aklı selim olma zamanı içinde bulunduğumuz harici ve dahili sorunlarla uğraştığımız ve mutlak surette başarılı olmak zorunda olduğumuz zamandır zor ve karanlık tünellerden geçiyoruz.
İktidar çok ağır sınavlardan geçiyor. Bunlar yetmiyormuş gibi önümüzde uzak sayılmayacak bir zaman diliminde seçimler de yaklaşıyor. Güzel bir dilekle bitiriyorum.İçinden geçtiğimiz bu zor zamanlarda ve dik yokuşlardan ülke ve millet olarak başarılı olarak çıkmamız en önemli dileğimdir ve bu konuda hepimize çok önemli görevler düşmektedir. Diye düşünüyorum. Allah yanımızda olsun ve bize yardımcı olsun düşman bir değil iki değil hatta kimlerin dost oldukları bile belli değil hem içerde hem dışarda...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.