Ufkumuzu geniş tutuyoruz

Cem Kara

Cem KaraRÖPORTAJ: Bahadır Sügür 07 Nisan 2015, 12:30

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara Çatalca'ya hizmet etmek için bütün imkanları seferber ettiklerini belirterek, "Biz ufkumuzu da, düşüncelerimizi de Çatalca’ya hizmet noktasında geniş tutuyoruz" dedi. Açıklamasını, "Tüm bu hizmetlerin gerekliliğini o kadar iyi anlatan bir belediye yapısına sahibiz ki, bugün için İSKİ gibi bir kurumun faaliyet raporlarında en fazla yatırımın yapıldığı ilçeler arasında yer alıyoruz" diye sürdüren Kara, "Yine DSİ gibi bir devlet kurumunun en fazla dere ıslahı yaparak yatırım yaptığı ilçe yine biziz" diye konuştu

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara gazetemize verdiği söyleşinin ikinci kısmında ilçeye yaptığı hizmetleri sıraladı. Çatalca'nın 90 yıllık bir belediye olduğunu hatırlatan Kara, geçmiş dönemde yapılan okulların tamamı kadar, kendi dönemlerinde okul yaptıklarını dile getirdi. Devlet ve İBB kurumlarının Çatalca'ya ciddi hizmetler yaptıklarını sözlerine ekleyen Kara, bu hizmetlerin gelmesinde kendilerinin de büyük rolünün olduğunu ifade etti. 

"Planların haricinde şu benim eserimdir" diyebilir misiniz? Yani Çatalca’ya adınızdan söz ettirecek eser bırakabildiniz mi? 
Öncelikle şimdi birileri diyecek ki “Sen mi yaptın?” Evet biz yaptık. Düşünün 90 yıllık bir Çatalca Belediyesi vardı. 90 yıllık bir ilçe vardı ama ilçemiz kurulduğu günden bu yana yapılan okul sayısı kadar okul bizim zamanımızda yapıldı. Birileri hastane noktasında her ne kadar müteahhittin dere yatağına kurduğu şantiye konteynırını mühürlememizi “Hastane inşaatını mühürledi” olarak kullanmaya kalksa da bu halk neyin ne olduğunu çok iyi biliyor. Bu çirkin siyasete değil yine bize güvendiğinin ispatı olarak bize oy verdi. Hastane konusunda zamanın Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ yaşadığımız sel felaketinde bize ziyarete geldiğinde kendisinden yeni bir hastane isteyen benim. O zamanın Kaymakamı Sayın Yüksel Ayhan’ın da hakkını yiyemem. Çok uğraştı. 3 bölgede yeni hastane yeri önerdik. Ben özellikle Manisa Bayırının yukarısındaki yerde yapılması talebinde bulundum. Ancak eski hastane binasının olduğu bölgeye yapılıyor. Tabi bu tür projelerde önce bahçesi, park alanı gibi bir çok şey düşünülmeli. Bu sebeple benim önerim Manisa Bayırının oradaki bölge olmuştur. 

Okullar diyorsunuz, şimdi AK Partililer “ Okulları biz yapıyoruz, sana ne oluyor Başkan” demeyecek mi?
Benden önce ve benim ekibimden önceki belediye hangi partideydi? O zaman da yapılabilirdi. Yeni hangi okul yapıldı? Gibi soruları beklerdim şimdi sizden. Bakın planı olmayan, imarı olmayan bir ilçede tekrar ediyorum çivi bile çakamazsınız. Kim ne söylerse söylesin, tarihler ve dönemler ortadadır. Her şeyden önce bizim dönemimizde çok uzun yıllar boyunca derslik ve okul ihtiyacı gibi bir şey söz konusu olmayacak şekilde yeni eğitim alanları yapılmıştır. 2 Anadolu Lisesi, ÇPL, Endüstri Meslek Lisesi, İmam Hatip Lisesi, İzzettin’de Biyomedikal Lise…

Mahallelerimizi saymıyorum daha

Yani sizin döneminizde nasıl oluyor da başka bir partinin iktidarı varken, hem hükümetten hem de Büyükşehir’den hizmet alabiliyorsunuz ki? 
Bu konuya dar çerçeveden bakmamak gerekiyor. Biz ufkumuzu da, düşüncelerimizi de Çatalca’ya hizmet noktasında geniş tutuyoruz. Biz tüm bu hizmetlerin gerekliliğini o kadar iyi anlatan bir belediye yapısına sahibiz ki, bugün için İSKİ gibi bir kurumun faaliyet raporlarında en fazla yatırımın yapıldığı ilçeler arasında yer alıyoruz. Yine DSİ gibi bir devlet kurumunun en fazla dere ıslahı yaparak yatırım yaptığı ilçe yine biziz. Ve yine BEDAŞ ile daha geçen hafta toplantıdaydık. Kendileri şu an için İstanbul’da en büyük yatırımın yapıldığı ilçe olarak bizleri söylediler. İGDAŞ Ve TRAKYADAŞ’ın bu yılki yatırım programlarında en büyük bütçe Çatalca’ya ayrılmış durumda. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım Onarım Daire Başkanlığının yine en fazla yatırım yaptığı ilçelerden birisi biziz. Dediğim gibi hizmetin partisi olmaz. Biz Çatalca Belediyesi olarak, istemesini bilen, isterken gerçekten istediğimizin gerekliliğini gösterebilen bir yapıya sahibiz. 

Hizmet ile siyaseti ayırmak gerekir

Yani ben bu tür konulara siyasi bakmam mı diyorsunuz? 
Hizmette en önemli unsur, hangi partiden olur ise olsun kurumların arasındaki ilişki ve söylemlerdir. Eğer bu ilçeye bir şeyler yapılmışsa, biz yaptık. Hizmet için hep beraber değil miyiz? Hizmet ile siyaseti ayırmak gerekir. 

Çatalca’da işsizlik sorunu nasıl çözülür? Yani bugüne kadar kaç kişiye iş buldunuz? Bundan sonraki süreçte iş, aş gibi konularda neler yapacaksınız? 
Biz göreve geldiğimizde Çatalca Belediyesinde İŞ-KUR masası yoktu. Öncesinde bireysel ilişkileri sağlam olanlar, hiçbir sistem olmadığı için gibi konular sebebi ile kimsenin elinde ne işsizlik ile ilgili ne de iş bulabilme noktasına bir tane veri yoktu. Bugün için ise biz göreve geldikten sonra kaç işsizimiz var, kaç kişi müracaat etmiş, kaç kişiyi işe sokmuşuz bunların tek tek verilerini tutabiliyoruz. Belediyemiz ile İŞ-KUR arasında yapılan sözleşme sonrasında 2010 yılından bu yana geçen sürede bize yapılan başvuruların yüzde 63’üne iş bulmuşuz. Hiç kimseyi a partisi, b partisi diye asla ayırmamışız. Git şu partiye üye ol gel, sana iş bulalım cümlesini asla kullanmamışız. 

Fakat bunlara rağmen hala Çatalca’da işsizlik var. Size bizzat iş istemek için gelen bir çok kişi olduğunu da biliyoruz. Yani bu belki ülke gündeminin konusu ama sizin atılımlarınız yok mu? 
Geçen gün Nakkaş Mahallesini ziyarete gittim. Sağlık Ocağı binası 1970’li yıllarda yapılmış bir bina. İçeride doktor ve hemşire, vatandaşa sağlık hizmeti vermek üzere bulunuyorlar ama binanın içini, odaları örümcek ağaları kaplamış. Bunun gibi bir çok kapalı spor salonlarımız kullanılamıyor. Okullarda ise okul aile birlikleri ve okul yönetimleri kıt kanaat işçi çalıştırmak için çalmadık kapı bırakmıyor. Sağlıkta, eğitimde, tarım müdürlüklerinde ve diğer birçok devlet dairesinde buraları evirip çevirecek insanların istihdamları sağlansa ülkemizde işsizlik yüksek oranda düşecektir. Çatalca gibi bir yerde belki de yüzlerce kişiye iş sahası sağlamış oluruz. Daha önce de söylediğim gibi diğer özel sektör noktasında da gelecek günler adına gümrük, serbest bölgenin canlanması ve gümrük çevresinde antrepolar ve lojistik firmalarının bölge halkımıza iş sahası anlamında büyük faydası olacaktır. 

Zor günleri unutmadık

Fen İşleri Müdürlüğü çalışmalarından memnun musunuz? 
Çatalca Belediyesini ilk aldığımız günden bu yana Fen İşleri Müdürlüğü çalışmalarını bizzat yerinde takip eden bir belediye başkanıyım. Öncelikle biz o zor günleri unutmadık. Sel felaketinden sonra yaşadığımız zorluklar ortada. Selden önceki hacizler ise cabası. Fen İşleri Müdürlüğü'nün en tepesinden en altındaki personeline kadar çok iyi hizmetler yapıyoruz. Biz eski taşları söküp, onları temizledikten sonra yol yaptığımız günleri unutmadık. Biliyorsunuz ki köy statüsünden çıkıp yeni Büyükşehir Yasası ile mahallemiz olan 27 köyümüze de hizmet götürüyoruz. Bugün Bahşayiş Mahallesinde Yapılan çalışmalarımız için vatandaşımız ve muhtarımız teşekkür ediyor ise bu en büyük ödül bizim için. Yarın Hallaçlı, bir başka gün Aydınlar, bir başka gün Dağyenice gibi bir çok mahallemize Çatalca Belediyesinin eli değiyor ve değmeye devam edecek. Mahallelerimizin tüm taleplerini mümkün olduğunca yerine getirmeye çalışıyoruz. 

Özellikle Çatalca Merkez yani Ferhatpaşa ve Kaleiçi Mahallelerinde vatandaşların ara sokaklarda yaşadıkları çamurlu yollar sıkıntıları bize ulaşıyor. Bu noktada çalışmalarınız neler. Hele ki Martı Sokak ve İSKİ Hizmet Binasının arkasındaki sokakla ilgili yoğun bir şikayet var. Vatandaş hali ile hangi devirde yaşıyoruz diyor ve Belediyeyi sorumlu tutarak “Belediye ne işe yarar” diyerek eleştiride bulunuyor. 
Öncelikle Belediyemizin gerek resmi sitesini kullanarak, gerek bana ulaşarak gerekse diğer teknolojiyi kullanarak eleştiri getirenlere çok teşekkür ediyorum. Öncelikle İSKİ’nin arkasında bulunan Yusuf Hoca Sokak 80-100 metre gibi uzunlukta bir sokak. Burada İSKİ’nin alt yapı çalışması var. Öncelikle bu alt yapı çalışmasını yapacak, bitirecek ki biz bu yolu sağlıklı bir hale getirelim. Biliyoruz vatandaşımız da bu konuda sabırsız ama gelişen, büyüyen bir ilçeyiz ve alt yapılarımız eski hali ile bu yapıları taşıyamaz. Alt yapı çalışmaları şart hale geliyor. Alt yapıyı yapacak olan İSKİ müteahhitti işini bitirecek ve İSKİ’ye teslim edecek ki biz üst yapıyı yapalım. Teknik ekip, olur verecek ki yolun kabulü olsun. En basiti, o gün Kültür Merkezi'nin bacası tutuştuğunda, yanarken sende oradaydın, daha o gün yapıldı ama teknik ekip gelip daha olur vermedi. Şu anda Kültür Merkezi'nin ısıtma tertibatı çalışmıyor. 

Martı Sokak hakkında projeniz var mı? 
Şu an o sokağın etrafı yeniden kurulan bir şehir gibi. Çatalca’nın gelişen noktalarından bir tanesinden bahsediyoruz. Etrafı inşaatlar ile dolu, bunun yanında biz göreve geldiğimiz günden bu yana “15 yıldır bu dereden, derenin pis kokusundan, sinekten, böcekten, fareden bıktık” diyen vatandaşlarımız vardı. Yaptığımız dere ıslahı ile Lomborloz Deresi ile ilgili bir tane şikayet gelmiyor. Tabi bu derenin bulunduğu alan bir sosyal yaşam alanı olacak. Bununla ilgili projemize de başladık. Tabiî ki çalışmalar yapılırken etrafa rahatsızlıkta vereceğiz. Ancak halkımızın çamurda yürümesini de bir türlü kabullenemiyorum. Mevcut alanda da İSKİ’nin çalışmaları var. Fakat talimatı verdim. Tekrar kazılacak olsa da yolun yapılması gerekiyor. Her iki sokak için de aynı düşüncedeyim. Muratbey Mahallesinde de aynı sorun var. Orada da aynı talimatı verdim.

Tapusuz Köyler ki şimdi mahalle… Bunlar ile ilgili herhangi bir çalışmanız var mı? Son günlerde seçime az bir zaman kala yine gündeme geldi. Bu sebeple soruyorum. 
Bu konularda da en iyi bilenlerden bir tanesi sensin. Hem 2b’ler, hem tapusuz köyler, hem orman, makta konusu, hem İSKİ yasakları, hem su fiyatlarının düşürülmesi hatta bedelsiz verilmesi, hem de RES (Rüzgar Enerjisi Santralleri)’nin kurulduğu ve kurulması için projelerin olduğu Çatalca ilçesinin elektiriği de daha uyguna kullanması yönünde önergeleri milletvekillerimiz ile paylaşan ve bunların bir çoğunun önerge olarak sunulmasının önünü açan biziz. Ben CHP Genel Başkanımdan ve Genel Merkezimden yetkiyi alarak söylüyorum hem 2b’ler konusunda hemde tapusuz köyler konusunda, bila bedel verilmesi yönünde partimizin almış olduğu bir karar var. Biz önergemizi bila bedel olarak hazırladık. 2b’ler ve tapusuz köyler konusunda geçtiğimiz yıllarda da muhtarlarımız Maliye Bakanından söz aldılar ama sonuç ortada. 100 yıl önce yerleştirdiğiniz insanları gelecek ile ilgili tedirgin etmemelisiniz. CHP için bu tapuları vermek 5 dakikalık konudur. Su kullananın, toprak işleyenindir. 

Otopark görüşmelerimiz devam ediyor

İlk göreve geldiğiniz yıl 2009. Göreve geldiğiniz yılın sonuna doğru İBB Başkanı Kadir Topbaş ile bir görüşmeniz olmuştu. O zamanlar elinizde bir hayli kalın bir dosya ile gitmiştiniz. O dosyalarda neler vardı? İstedikleriniz oldu mu? Çatalca adına dosyanın içeriğinde yapılanlar oldu mu?
2 Aralık 2009 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş ile bir görüşmem oldu. Çatalca’yı 23 madde ile özetledim. 23 madde içinde bugün yapılan dere ıslahlarından, su kemerlerinin restorasyonuna, İnceğiz Mağaralarının örnek köy olmasına, planlar, mezbaha, katı atık istasyonu, Mimarsinan-Çatalca arası duble yol, hayvan barınağı, alt yapı gibi 23 maddelik dosyayı kendisine sundum. Bu dediğim işlerden sadece şu an 3 yada 5 kalem yapılmamıştır. En önemlisi de otoparktır. Otopark ile ilgili İBB ile görüşmelerimiz devam ediyor. Otopark yapma görevi Büyükşehirlerindir. Bu sebeple onların çalışmalarını takip ediyoruz. 

Yine vatandaşlar mağdur ediliyor

Yerel seçimler öncesinde siz de dahil diğer partiler de dahil ellerinde bir kanun maddesi Karacaköy, Binkılıç (Atatürk ve Fatih) Mahallesi ve Çiftlikköy Mahallesine müjde verdiniz. Makta konusunda artık diğer köylerden farkımız kalmayacak dediniz. Fakat sorun hala çözülmedi. Aksine eskisinden de kötü oldu ve Karacaköy Mahallesi'nde insanlar torba kömür yakar hale geldi...
Bu mahalleler ile ilgili özel kanun var. Seçimler öncesinde çıkan kanun ile ilgili kendisini bir kez daha rahmetle anıyorum, bölgemiz milletvekili benim de ağabeyim dediğim Mevlüt Aslanoğlu’nun önergesi ile bu kanun geçmiştir ancak Orman Müdürlüğü 2886 sayılı kanun ile engel var diyor. Ve vatandaş yine mağdur ediliyor. 3 Mahalle için çıkan kanun ne yazık ki sorunu çözmedi. Sorun Orman Kanunundaki bir maddede takılı kaldı. 
nHatırlarsanız demeyeceğim, Çatalca Belediyesine geçecek düşüncesi ile bazı köy muhtarları mal varlıklarını yok pahasına kooperatiflere devretmişti. Yani arazi bakımından taşınmazı en fazla olan mahalleler tam takır belediyeye geçmişti. Bunlar ile ilgili yasal bir savaş başlattınız. Sonuç ne oldu?
Hukuksal süreç devam ediyor. Mesela Ormanlı Mahallesinde aynı durum yaşanmıştı. Mahkeme belediyemizi haklı buldu ve ilk mücadelemizi kazandık. Belediyeden daha mı güvenilir ki kooperatife devrediyorsunuz? Buna anlam verebilmiş değilim. Ben ilçeye belediye başkanı olduğum ilk gün söyledim. Ve yine söylüyorum. Bu ilçenin, bu ilçe halkının olan bir karış toprağı kimseye vermem. Bu sorun Ormanlı dahil üç mahallede var ama Çatalcalının malı yine Çatalcalının olacaktır.

Devamı gelecek...
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.