Ülkemizde pahalılık ateşten gömlek... Neden?


Seyit Aslan

Seyit Aslan

29 Şubat 2016, 17:49

 Malum: günümüzde bu ülkede ekmekten, suya, sudan ateşe kadar he ne kadar ihtiyaç varsa hepsi el yakar hale getirildi peki neden? Birinci nedeni
Aklın, bilimin, bilime dayalı tahlilin, tahlil doğrultusunda plan programla yeni işletme biçimiyle harmanlanan bir yol haritasının olmadığı yerde bu doğrular yerini tembelliğe, onursuzluğa üretmeden tüketen çağ dışı felsefeyle beslenen düşünmeyen topluluklarla dolu şehir sokakları ve boşaltılmış köyler yokluk ve sefalet içinde birde düşmanlaştırılan komşu ülkeler arasında kendi iç kavgaları ile boğuşan zavallı bir halkla bu halkın yaşadığı bir bataklığa bırakır.
Evet pahalılık: peki neden?
1) Bu ülkedeki üretimde akla bilime dayalı bir üretim biçiminin yerine planın programın olmadığı ortaçağ felsefesinin yürürlükte olduğu denetim dışı başı boş bir yapının hakim olmasından.
2) Daha evvel üretilen ürünün pazarlandığı devlet kurumlarının yok edilmesiyle birlikte aracılarla tefecilerin devreye sokulmasından.
3) Zıraatte toprak sahiplerine dönüm başı verilen teşvik kredisinin denetimsiz bir şekilde başka yerlere harcanmasından
4) Köylülük kırsal alanda akla bilime plana programa dayalı bir köy işletme biçimi yerine sizleri medenileştiriyoruz diye %85e varan köy nüfusunu şehirlere taşıyarak sadaka toplumu haline getirilmesinden.
5) Egemen güçlerin emir aldığı dış sömürü güçlerin isteği doğrultusunda yasallaştırılan serbest piyasa ekonomisiyle birlikte vurguncuların özgürleştirilmesinden.
6) Kural koşul kalite belirlendiğinde her iş kolunda çalışan işçiye yaptığı iş ölçüsünde ücret verildiğinde her üretilenin hem daha ucuza hem daha kaliteli bir şekilde üretecek olan halka ait tüm kurum ve kuruluşların asıl sahibi halka sorulmadan vurgunculara satılmasından.
7) Elektirik, su, eğitim, sağlık, ulaşım, yerleşim gibi bunlara benzer diğer sosyal kuruluşlarda özelleştirme adı altında halkın sırtına yüklenen onlarca özel devletçiğin oluşturulmasından.
8) Dış politikada dünya sömürü güçlerinin kendilerine verilen vazifeler gereği kendilerini eşbaşkan sanan bazı yetkililerin yaptıkları yanlışlıklar sonucu dışarıdan getirilen cellatlar tarafından kan gölüne döndürülen komşumuz Suriye ve diğer Ortadoğu ülkelerinden ülkemize sığınmak zorunda bırakılan üç milyona varan göçmeni bu zavallı milletin sırtına yükletilmesinden.
9) Millet vekilleri dahil tüm kamu görevlilerinin aldığı maaşları bu maaşları veren halkın belirleyememesinden.
10) Çağımızda son derece gelişerek sistemlerin yapısını tayin eder hale gelen üretim araçlarının var olduğu bu dönemde eşyanın tabiatına aykırı bir şekilde doğudan başlayarak yurdun her yanını saran bu şekliyle kanlı kardeş kavgalarınında yaratıcısı olan feodal yapının yaşatılması için silaha ve boşa akıtılan paralardan.
Kısacası pahalılık ülkenin her yanında uygulanan akıl dışı politikaların doğurduğu acayip bir yaratık oysa;
1) Önce bu ülke halkı çağın gerisinde kalan ortaçağ felsefesiyle değil akla bilime dayalı yurt ve dünya tahliline dayalı teoriyle pratiğin iç içe uygulandığı eğitimle donatılsaydı.
2) Sanayide halkın ortak malı olan temel kuruluşlarda her iş dalında koşul kural ölçü ve kalite belirlenseydi de her çalışan yaptığı iş ölçüsünde alacağı ücretle bu işletmeler dünyada örnek alınacak bir hale getirilseydi de.
Bu işletmeler yerli yabancı özel sömürü güçlerine peşkeş çekilmeseydi.
3) Kırsal alanlarda her bölgede yapılacak araştırmalarla o bölgede ki toprak yapısı toprak dağılımı belirlenseydi de buralarda toprak zenginleştirilmesi ile modern hayvancılık bağ bahçe ve orman kuşakları da içinde olmak üzere tarım kooperatifleri gibi topluma dayalı bir işletme biçimi oluşturulsaydı 
Ayrıca içinde kültür ocağı, sağlık ocağı, kreşi, havuzu, parkı, düzenli yolları olan modern köylerle birlikte yeni her bölge de yetişen ürünü mamül haline getirecek olan fabrikalar gelirine her üreticinin eşit şekilde ortak olabileceği bir yapı içince kendi bulunduğu bölgelerde yani köylerde kurulsaydı 
Aynı anda yurt çapında nüfus planlaması yapılsaydı.
4) Eğitim, sağlı, köy enstitüleri benzeri teoriyle pratiğin birlikte yapıldığı bilime dayalı bir eğitim sistemi kamuya ait toplu taşıma köy ve şehir düzenlemesi enerji ihtiyacı ve bunlara benzer diğer sosyal haklar ülkedeki diğer temel işletmelerden elde edilen artı değerlerin bir bölümüyle karşılansaydı.
5) Enerji, rüzgar ve güneş denizlerdeki gelgitler üzerine kuralacak santraller akarsular, kömür volfram madenleri jeotermal kaynaklar gibi ülke ihtiyacının on misli fazasını elde edecek kaynağı bulunan bu ülkede enerji üretimi ve dağıtımı özel vurgun şirketleriyle değil de devlet eliyle en ucuz bir şekilde yapılsaydı.
6) Turizmde denetim sağlansaydı da ülkeye gelen dövizler bir avuç vurguncunun elinde çar çur edilmeseydi.
7) Millet vekilleri dahil diğer kamu kuruluşlarında vazife yapanların aldıkları maaşları bu maaşları ödemek zorunda olan halk belirleseydi.
8) Güneydoğuda ki feodal yapıyı ayakta tutma ısrarından dolayı yapılan bunca masrafla kardeş kanı akıtılmasaydı.
9) Yine bu zavallı millet dış sömürü güçleriyle yerli yandaşları tarafından yaktırılıp yıktırılan komşumuz(Suriyeden) bu ülkeye kaçmak zorunda bırakılan 3 milyonu aşan sığınmacıya bakmak mecburiyetince bırakılmasaydı. 
Evet; yukarıdan aşağı senelerden bu yana bu ülkede uygulanan yabancıların güdümünde ve onların istekleri doğruldusunda ki politikalarla çağ dışı felsefelerle beslenen düşünmeden üretmeden tüketmek isteyen kadere kısmete inanan yoksulluğuna şükreden her türlü baskıya boyun eğen bir toplum yapısı meydana getirildi.
Elbette ki bugün ülkemizde var olan işsizlikle pahalılık bu yapının eseridir.
Evet o halde işsizlik pahalılık tutsaklık peki ne yapılmalı?
Böylesi güzel bir coğrafyada ortaçağ felsefesiyle yaşam bir yana atılmalı bunun yerine akıl bilim tahlille berebar plan program dahilinde çağımızda son derece gelişerek bir çok dalda milyonlarca kol ve kafa emeğinin yerini alan üretim araçlarınıda göz önüne almak suretiyle tam bağımsız bu ülkede yeni sistem, yeni felsefe, yeni toplumsal işletme biçimiyle dsiplinli çalışma ve halka dayalı “demokrasi”yi de içine alan yeni bir yol haritası üzerinde yola devam edilmesiyle birlikte işsizlik ve pahalılık tarihin çöplüğüne atılmalı.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.