Ülkenin üstünde nazar mı var?


Yavuz Erensoy

Yavuz Erensoy

14 Kasım 2016, 20:29

Mutlaka var, iki senedir kurşun döküyoruz geç(e)medi!

Şaka bir yana Cumhuriyetimizin üstünden kara bulutlar bir türlü dağılmak çekilmek bilmiyor. Ne zaman bir barış ve kalkınma hamlesi başlatsak biri yada birileri harekete geçiyor.

Bitti tamam oluyor çözülüyor denen musibetleri ısıtıp önümüze koyuyor. Ülke olarak Büyük önderin yurtta sulh cihanda sulh prensibini bile darbeci zihniyet kullanmaktan çekinmemiş.

Özünde ve esasında Cumhuriyet kurulduğundan beri dış siyasetimiz barış ve sulh üzerine kurulu. Misakı milli ile belirleyip kabul ettirdiğimiz sınırların bir cm ötesine geçmemiş süper güçler Rusya ve ABD ile siyaseten iyi geçinip bir ondan bir bundan yana gibi görünerek idare edip durmuşuz.

AB ülkeleri ile de bazen sıcak bazen soğuk rüzgarlar estirmekle birlikte orta bir yol tutturmuşuz.

sınır komşularımızla ilişkilerimizde önceden uzun bir süre Yunanistan sonra Irak ve Suriye ile papaz olsak da ileri gittiğimiz söylenemez!

Avrupa ve Asya da toprakları olan bir Ortadoğu ülkesi olarak sicilimiz iyi sayılır.

Üç aşağı beş yukarı bütün komşularımız bizden zarar gel(e)meyeceğini biliyor farkında bence.

Hatta süper güçler ABD ve Rusya'da biri müttefik olarak diğeri eski müttefiki olarak ülkemizin Cumhuriyet kurulduktan sonraki dış politikasından memnunlar sanıyorum.

O halde sorunlar nerede? niye bir batı ülkesi gibi huzur refah içinde kalkınır muasır medeniyetler zirvesine yüksel(e)miyor, oraya yerleş(e)miyoruz.

Dünya'nın da bir takım bölgesel savaşlar hariç barış içinde yaşadığı bu belki de nadide yılların kıymetini bil(e)miyoruz.

Gerçekten konuya odaklanınca meselenin dış politikadan ziyade içerde, iç politikada olduğu yoğunlaştığı noktasında bir çıkarım yapmak mümkün.

Bitek Anadolu toprakları, genç, dinamik, kıvrak ve pratik zekalı Türk milleti ile biz neyi paylaşamıyor, neden geçinemiyoruz. Kavga edip duruyor hemen silaha sarılıyor kan döküyor analarının gözyaşını akıtıyor, eş ve çocuklarını yetim bırakıyoruz.

Bu yüzden Turizm canlanmıyor, yabancı sermaye tereddüt ediyor, yatırımcı daha çok düşünüyor, işveren de işçi de mutsuz huysuz davranıyor.

Bunlar İktidarları daha sertleştiriyor, basın, hak ve özgürlükler noktasında sorunlar sıkıntılar yaşandığı iddia ediliyor. Daha bir dolu şey.

Sorunun bizde yani içimizde olduğunu öncelikle tespit edip, yoğunlaşmamız gereken noktayı ortaya koyarsak sanıyoruz bu işi çözeriz.

Yoksa nazar var demek, kolaycılık olacak, hiç bir işe de yaramayan bir avuntu olmaktan öteye gitmeyecek.

Bu köşe yazısı 14 Kasım 2016, 20:29 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.