Medyanın dili terörün cesaretini kırar

Ümraniye Belediyesi ‘Medyanın Dili ve Terör’ konulu panelin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Hasan Can, «Milli bir uyanış ve beraberlik ortak bir dille sağlanabilir. Medyanın dili, terörün cesaretini kırmada çok büyük önem arz ediyor» diye konuştu

Medyanın dili terörün cesaretini kırar

 Ümraniye Belediyesi tarafından 'Medyanın Dili ve Terör' konulu bir panel düzenlendi. 24 TV Genel Yayın Yönetmeni Murat Çiçek’in moderatörlüğünü yaptığı ilk oturumda NTV haber programının sunucusu Oğuz Haksever, Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak ve Güneş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Turgay Güler konuşmacı olarak katıldı.

Ortak mücadele gerekli
Panelin açılış konuşmasını yapan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, “Tüm dünyanın sorunu olan terörizm, ülkemizin de önemli meselelerinden biri. Bu sebeple bu konuya duyarsız kalmayarak ‘Medyanın Dili ve Terör’ panelini düzenledik” şeklinde konuştu. 
“Terörle ancak, insanlar arası doğru iletişim ve dil birliği ile mücadele edebiliriz” diyen Can, “Milletin sesini duyuracağı mecranın medya olması sebebiyle, bir dil birliğini de ancak buradan sağlarız. Millî bir uyanış ve beraberlik ortak bir dille sağlanabilir. Medyanın dili, terörün cesaretini kırmada çok büyük önem arz ediyor. Ümit ediyorum ki burada konuşulan konular, panelin amacına uygun olarak ülkemizin bütünlüğünü sağlasın” dedi.
Hassas bir çizgi var
İlk oturumda konuşan 24 TV Genel Yayın Yönetmeni Murat Çiçek, “Terör örgütleri siyasi amaçlar güder ve bu amaçlarının sansasyonel olmasını hedefler. Propagandalarını güçlendirmek ve insanlara ulaşmak isteyen örgütler, medyada yer aldıkça bu hedeflerine yaklaşmış olurlar. Burada bir çelişki ortaya çıkıyor; terörle ilgili haberler verilmeyecek mi? Hayır. Habercilerin işi bu haberleri halka duyurmak, fakat burada hassas bir çizgi var. Haber verilir fakat kullanılan dille; haberin terörizmin işine yaraması engellenebilir. Medyanın dilinin, terörizme alet olmasını engelleyecek bu ince çizginin nasıl oturtulacağını panelimizde konuşacağız” dedi.
Milli duygular bastırılmalı
NTV'den Oğuz Haksever de, medyanın dilinin yanında vücut dilinden de bahsettiği konuşmasında; görsellerle Türkiye’de terörün ortaya çıktığı yıllar ve o yıllardan itibaren medyanın sergilediği tutumu ve bu tutumun sosyolojik etkilerini değerlendirdi. “1980’li yılların medyasına baktığımızda habere göre fotoğraf değil, fotoğrafa göre haber yapılan bir dönem yaşadık” diyen Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak; medyada görsellerin öneminden bahsetti. Biliçsizce yapılan haberlerin; terör örgütünün işine yaradığını dile getiren Albayrak, “Medya mensubu veya medya yöneticisi, içinden gelen millî duyguları bastırarak kontrollü yayıncılık yapmalı” dedi.
“Medyanın dili mi, niyeti mi” diyen Güneş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Turgay Güler, objektiflik ve sansür kavramlarının içinin doldurulması, terörizmin mesajlarının doğru algılanıp yorumlanarak haber yapılması gerektiğini vurguladı. 
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.