Uyuşturucu kullanımı ve duyarsız toplum


Orhan Şimşek

Orhan Şimşek

06 Şubat 2017, 08:12

Geçtiğimiz hafta başında Arnavutköy Belediye Kültür Merkezinde 'uyuşturucu kullanımı ve maneviyat' temalı bir konferans düzenlendi. Konferansın amacı, uyuşturucu ve madde bağımlılığı konusunda ailelerin daha duyarlı olmaları için ne gibi tedbirler almalarına yönelikti. Etkinliği Saadet Partisi Arnavutköy Gençlik Kolları düzenlemişti. 
Ne acıdır ki etkinliğe yaklaşık on bin kişi ile STK temsilcilerinin davetli olmasına rağmen salonda bir avuç insan vardı. Gençlik Kolları Başkanı Yakup Yerdelen ile konu hakkında görüştüğümde bana acı gerçeği anlattı. “Yaklaşık on bin kişiyi ve STK Temsilcilerini davet ettik. Uyuşturucu ve madde bağımlılığı konusunda halkımızın ve ailelerin bilinçlendirilmesi amacı ile tüm Arnavutköy halkını davet etmemize rağmen ne yazık ki bir avuç insan geldi. Bu hem bizi hem de konferansa katılan konuşmacıları çok üzdü” dedi.
Doğrusunu söylemek gerekirse bende böylesine önemli bir konu hakkında verilen konferansa ilgi göstermeyen Arnavutköy halkına çok üzüldüm. Konferansta öylesine güzel ve doyurucu bilgiler verildi ki buradan sizlere anlatmam mümkün değil. Toplumumuzun 'ne yazık ki' kanayan yarası haline gelen Madde bağımlılığı ve uyuşturucu kullanımı ile ilgili devletin yetkili mercileri tarafından verilen istatiski bilgiler ne yazık ki doğru, hatta belki de daha fazla.
Hemen her okulun kapısında, her köşede leblebi çekirdek gibi satılan uyuşturucu belası ile mücadele etmek maalesef pek kolay bir iş değil. Hele polisiye tedbirlerle engellemek hiç mümkün değil. Peki nasıl mücadele edilmelidir uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile? Konferansta anlatıldığı şekliyle açıklamak istiyorum; burada genç yaşta çocukları olan ailelere çok iş düşüyor. Zira her aile çocuğunu biraz takip etse kimlerle arkadaşlık ediyor? Verilen okul harçlıklarını nerelerde ve nasıl harcıyor? Okula geliş gidişleri nasıl? Derslerdeki başarı oranları nelerdir? Bunların aileler tarafından çok iyi takip edilmesi gerekir. Aksi halde devlet her öğrencinin başına bir polis dikemez, mümkün de değildir zaten.
Aileler maalesef bu konuda yeterince bilinçli ve eğitimli değil, STK’ların görevi nedir acaba? Toplum sorunlarını gündeme getirerek çözüm bulunmasına yardımcı olmak değil midir? Bugün belki de STK’ ların düzenlemesi gereken bir konferansı ne yazık ki siyasi parti temsilcileri düzenliyor. Kim ne derse desin son 20 yıldır toplumumuzda insanlarımız bu tür toplumsal olaylar karşısında fena halde duyarsızlaştı. Uyuşturucu kullanımının 2016 yılı istatistiklerine göre yaş ortalamasının 11’e kadar düşmesi sizleri ürkütmüyorsa söyleyecek sözüm yok. En az terör kadar tehlikeli olan uyuşturucu, ne yazık ki bir kangren gibi geleceğimizin teminatı çocuklarımızı zehirlemeye devam etmektedir. Yasal tedbirler de yeterli gelmemektedir. Uyuşturucu kullanan ve satan kişiler göz altına alınsa dahi bir süre sonra salıverilmek zorunda kalıyor. Çünkü yasalarımızın caydırıcılığı yok. Bu paraların büyük bir bölümü uyuşturucu baronlarına giderken diğer bir bölümü de terör örgütlerinin kasasına gitmektedir. Terör ile mücadele edilmek isteniyorsa eğer, öncelikle bu terör örgütlerinin mali kaynakları kesilmelidir.  
Sonra, aileler bu konuda mutlaka bilinçlendirilmelidir, eğitilmelidir… Peki bu eğitim ve bilinçlendirme nasıl olmalı? Elbette ki ilçelerdeki, mahallelerdeki kültür merkezlerinde, bakkallarda, kahvehanelerde bu işi iyi bilen uzmanlar tarafından toplantılar, seminerler ve Konferanslar düzenlenmelidir. Aksi taktirde çocuklarımız uyuşturucu bataklığına saplanıp kalacaklardır. Bu bataklığa saplanmış çocukları kurtarmak için ne hastane yeter nede sağlık kuruluşu yeter. Son söz olarak uyuşturucu kullanan veya kullanmaya meyilli olan çocukların aileleri bu konuda çocuklarını çok iyi takip etmelidirler aksi taktirde sonu ya ölüm ya da terör örgütlerinin eline düşerek, topluma bir kere daha darbe vurmaktır. Duyarsız bir toplum olma yolunda hızla ilerleyen insanlarımızı birilerinin her konuda olduğu gibi bu konuda da uyarmaları hem insanlık görevidir hem de vatandaşlık görevidir. Benden söylemesi… 

Bu köşe yazısı 06 Şubat 2017, 08:12 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.