Vekil maaşımı mağdurlara vereceğim

Mehmet Çoban

Mehmet ÇobanRÖPORTAJ: Emek Karakaş 21 Mart 2015, 20:26

 CHP 3. Bölge Milletvekili Aday Adayı Mehmet Çoban, vekil olduğu taktirde maaşını ihtiyaç sahiplerine, öğrenciler ve şiddet mağduru kadınlar için kullanacağının sözünü verdi.Ön seçimde 54 sıra numarasıyla yarışacak olan Çoban, «Ben bu bölgede İŞKUR gibi çalışıyorum. İnanın işsize sahip çıkıyorum, emekçiye sahip çıkıyorum. Belki herkese iş bulamıyorum ama yüzde 20'lik başarı bile bizim için önemlidir" dedi.

Beylikdüzü'nün yakından tanıdığını bir isim olan Mehmet Çoban, CHP'den 3'üncü Bölge Milletvekili Aday Adayı oldu. 29 Mart'ta yapılacak ön seçimde kendisini şanslı olarak nitelendiren Mehmet Çoban, vekil olduğu taktirde de alacağı maaşı mağdurlar için harcayacağını vaat etti. “İşim gücüm yerinde, hayatımı geçindirecek kadar para kazanıyorum” diyen Çoban, “Ben ülkemdeki emekçi sınıfının yarınları için, Türkiye'yi AKP'den kurtarmak için milletvekili olmak istiyorum. O koltuklarda oturmak için gitmiyorum. Buradan vaat ediyorum milletvekili maaşımı muhtaçlara, sağlık sorunu yaşayan ihtiyaç sahiplerine, öğrencilere ve şiddet mağduru kadınlar için kullanacağım” ifadesini kullandı.Seçimin sonuçları konusunda da açıklamalarda bulunan Çoban, “Ben eğer HDP barajı aşarsa kesinlikle CHP ile birleşeceklerini düşünüyorum. O zaman AKP'nin daha milletvekili olacağı için HDP, CHP ve MHP birleşimi ile bir koalisyon hükümeti kurulabilir. Ama AKP'nin her halükarda gideceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

BEYLİKDÜZÜ’NDE SIKINTIM YOK ÇÜNKÜ BU BÖLGEDE TANINAN BİRİYİM DOSTLARIM BANA GÜVENİYOR

İstanbul’a vize uygulanmalı
Mehmet Çoban, İstanbul'un sorunlarının kaynağının aşırı göç olduğunu belirterek şunları söyledi, “İstanbul'un artık konut problemi yok. Yeteri kadar konut üretimi yapıldı artık durması gerekiyor. Ulaşım her geçen gün kötüye gidiyor. Çünkü aşırı göç var ve yapılanlar yetmiyor. Ben yıllardır hep söylüyorum; İstanbul'a vize konulmalı. Bu kadar iç göçü İstanbul artık kaldırmıyor. Her bölgesinde ayrı sorun yaşanıyor. İstanbul yönetim anlamında mutlaka farklı bir uygulamaya tutulmalı. Belki burasının üç ayrı il olması gerekiyor. Bugün Cağaloğlu'nda İstanbul Valiliği var; kuzeye 100, güneye 100, doğusu 100, batısı 100 kilometre genişliğinde bir şehirden bahdesiyoruz. Yetişemiyorlar, sorunlara giremiyorlar. Aynı biçimde Büyükşehir Belediyesi de yetişemiyor. Öte yandan yaşanan bir diğer sorun ise hem hükümet hem de Büyükşehir Belediyesi CHP'li belediyeleri finans anlamında hiç desteklemiyor. Örneğin kar yağdığında Büyükşehir Belediyesi'nin çok daha fazla iş makinesi var. Bunların bir tanesi CHP'li ilçelerde görmedik. Cidden üvey evlat muamelesi görüyoruz.”

Örgütler destek bekliyor
CHP İlçe Örgütleri'nin ekonomik olarak sıkıntı yaşadığını ve bu noktada Genel Merkez'in daha çok desteği olması gerektiğini söyleyen Mehmet Çoban, “Bugün ilçe başkanları zor şartlar altında hizmet veriyor ve bu sıkıntıdan çıkmak için çeşitli organizasyonlar düzenliyor. Geceler de bunların içinde. Ama bir gecenin biletini 500 lira yapmak da doğru değil. O parayı verebilecek kişi sayısı çok az. Daha düşük tutulursa emekçi, işçi, asgari ücretle çalışan partililer de oraya gelebilir” dedi. 

Siz daha önce de milletvekilliği için aday adayı oldunuz. 2014 seçimlerinde Beylikdüzü'nde belediye başkan aday adayıydınız. Şimdi yeniden milletvekili olmak istiyorsunuz. Neden milletvekillliği?
Benim partime 40 yıla yakın bir hizmetim var. Memleketim Malatya'da ailem CHP bünyesinde çok etkili, hepimizin büyük emeği var. Ben 2007'de aday oldum merkez atama olduğunda şansımız var diye girdik ama olmadı. 2011 seçimlerinde de aynısı yaşandı. Merkezi atamalarla bölgemize CHP'li olmayan veya CHP'ye yeni girmiş adayların gönderilmesi suretiyle biz kaybettik. 
Yani merkezi atamaların illere verdiği sıkıntılardan bugüne kadar milletvekili olamadık. Ancak nasıl ki merkezimiz isabetli kararla ön seçim deyince aday adayı oldum.

Yani ön seçim kararı sizin için etkili oldu?
Çok etkili oldu. Böyle bir karar alınmasaydı kesinlikle aday olmayı düşünmezdim. Çünkü merkezi atamalarda bize sıra gelir mi ihtimali hesaplarına girmem ama şimdi örgüte güveniyorum, bölgeme güveniyorum. 20 yıldan beri Beylikdüzü'ndeyim. Bir başarı kazanacağımı düşünüyorum.

İŞKUR gibi çalışıyorum

Kendinizi diğer adaylara göre nasıl tanıtıyorsunuz? Sizi neden seçsinler?
Ben bu bölgede İŞKUR gibi çalışıyorum. İnanın işsize sahip çıkıyorum, emekçiye sahip çıkıyorum. Belki herkese iş bulamıyorum ama yüzde 20'lik başarı bile bizim için önemlidir. Benim kendi işim var; geçinecek kadar, hiç kimseye ihtiyacım olmayacak şekilde para kazarnıyorum zaten. Ben ülkemdeki emekçi sınıfının yarınları için, Türkiye'yi AKP'den kurtarmak için milletvekili olmak istiyorum. Ve eğer seçilirsem orada koltuklarda oturmak için gitmiyorum. Üç kuruş maaş almak için de gitmiyorum. Buradan vaat ediyorum milletvekili maaşımı muhtaçlara, sağlık sorunu yaşayan ihtiyaç sahiplerine, öğrencilere ve şiddet mağduru kadınlar için kullanacağım. Ki ben bunu bugün bile yapıyorum. Siyaseti çok iyi biliyorum. Aday adayı arkadaşlarımın hepsine saygım, sevgim sonsuz. Ama ben gerçekten partimize hizmet vermiş arkadaşlarımın aday olmasını canı gönülden istiyorum. Benim olmam çok önemli değil ama benim hizmetim topluluğun mutluluğu olur. Ben bunun mücadelesini veriyorum.

Kendinizi bu listede nerede görüyorsunuz? Ön seçimden çıkacağınıza ve asil listeye gireceğinize inanıyor musunuz?
Ön seçimde ilk sıralarda çıkacağıma inanıyorum. Biliyorsunuz üyeler asgari 14 kişiye azami 26 kişiye oy verecek. Ben ilk 14'ün içinde olacağıma inanıyorum.Beylikdüzü'nde sıkıntım yok, çünkü bu bölgede tanınan biriyim, dostlarım bana güveniyor. Zaten ön seçim listesine baktığında 20 – 25 tane gerçekten yıllarını partiye vermiş, ülkeye hizmet etmiş aday adayları var. Geri kalan 100'ünü hakir görmüyorum ama partimizde çok yeniler. Onların yarınları var; biraz pişsin, yetişsinler. Malumunuz 1, 3, 5, 7, 9'ncu sırayı Genel Merkez belirleyecek. Ben kendimi en kötü ihtimal 8'lerde 10'larda görüyorum. Çünkü biz 40-50 kişilik bir kadroyuz. Arkadaşlarım, gece gündüz çalışıyorlar. Onlar da benim bir yere gelmemin kendilerine, çevrelerine, manevi de olsa faydalı olacakları görüşleri var. 

Kontenjanlar iyi seçilsin

Ama bu noktada da Kılıçdaroğlu'nun ön seçimde gençlere, kadınlara ve yeni isimlere oy verin çağrısı oldu... 
Ben olmasın demiyorum zaten. Ön seçimde asgari 14 kişi yazılacak, yeni isimler de olsunlar.Ama aşırı derecede olmayabilir. Ben illa ki belirli bir yaş grubu aday olsun demiyorum. İçimizde genç, dinamik, çevresinde sayılan sevilen, tanınan isimler elbette olacak. Ben ne diyorum? Örneğin ilk 12'nin 5'ini Genel Merkez atarsa 2 genç, 2 kariyer sahibi kişiler olsun. Ki Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun ilk sıralarda kadın aday olacağını açıklamıştı. Umarım da böyle olur. Çünkü bu tüm örgütün desteklediği bir fikir.

Aday olmak için illaki yıllardır partide çalışmak mı lazım. Mesela 1. bölgede aday adayı olan Barış Yarkadaş belki partiye yeni üye oldu ama yıllardır televizyonlarda, kendi internet sitesinde CHP'yi savunan bir isim. Yeni olduğu için aday olmasın demek doğru mu?
Tabi ki olabilir. Ben partinin yenisi demiyorum. Siyasi anlamda, beyin olarak yeter ki sosyal demokrat olsun. Mesela geçen seçimlerde Mehmet Haberal Zonguldak'tan aday gösterildi ama oraya bir defa bile gitmedi. Zonguldaklılar isyan ediyor. Böyle isimlerin getirilmesi partiye zarar veriyor. Tabi ki içimizde gazeteceler de olsun, ev hanımı da olsun, hukukçu da olsun, mali müşavir de olsun... Bizim her kesimden insana ihtiyacımız var. Ama Genel Merkezimizin kontenjanı ayarlarken dengeleri iyi kurması gerekiyor. 126 aday adayı arkadaş aynen bir yarış içindeyiz. 2 aydır koşturuyoruz. Bu emeklerin de görülmesi gerekiyor.

Ön seçim dediğiniz gibi parti içinde ciddi bir hareketlilik sağladı. Aday adayları saygın bir rekabet ortamında mücadele ediyorlar. Keskin siyasi bir rekabet yok. Bunda ön seçimin psikolojik etkisi var mı?
Elbette var. Benim en az 20 - 25 kişiyle çok ciddi ilişkilerimiz var. Ali Şeker ile örneğin biz 20 yıldır dostuz, Erhan Bozan ile öyle. Bazı insanları da fazla tanımıyoruz, yeni yeni tanıyoruz. Zamanda bitmiş değil. Onlar ne oluyor, toplantılar yapıyoruz, bu yetmiyor. 

AKP mutlaka gidecek

7 Haziran seçimleri cidden değişik bir seçim olacak sonuçları da Türkiye'nin geleceğini belirleyecek. Siz nasıl ön görüyorsunuz? Bir koalisyon hükümeti kurulur mu yoksa AK Parti yine tek başına iktidar olur? CHP'nin bu noktada iktidar olma ihtimalini nasıl görüyorsunuz?
Ben eğer HDP barajı aşarsa kesinlikle CHP ile birleşeceklerini düşünüyorum. O zaman AKP'nin daha milletvekili olacağı için HDP, CHP ve MHP birleşimi ile bir koalisyon hükümeti kurulabilir. Tabi burada HDP ile MHP bir araya gelir mi tartışılır. Ama AKP'nin her halükarda gideceğini düşünüyorum.

3'üncü bölgede CHP kaç vekil çıkarır?
Önseçimde 7 artı 5 merkez kontenjanı olursa 12 milletvekili çıkartılacağı söyleniyor. Eğer merkezimiz kontenjanları iyi bir şekilde koordine etmezse bizim partimizde HDP'ye kaymalar olacaktır. Alevi ve Kürt kökenliler CHP'ye oy vermeyecektir. Genel merkezimiz kontenjanları gerçekten hatır gönül için değil liyakata göre belirlerse değil belki 14 vekil çıkartırız.

HDP barajı aşar mı? Çok ciddi bir risk aldılar.
HDP'nin barajı aşacağı kanısında değilim. Ancak veriler yüzde 18'i gösteriyorsa da ben onlara inanmıyorum.

Beylikdüzü’nde mali müşavirlik yapıyor
1952 Malatya doğumlu olan Mehmet Çoban, Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nden 1973 yılından mezun oldu. Malatya şeker fabrikalarında sendikacılık, Memur Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyeliği yaparken TÖB-DER'de görev aldı. 1984 yılına kadar şeker fabrikalarında çalıştı. Halen Beylikdüzü'nde serbest muhasebeci ve mali müşavirlik yapıyor. Çoban evli ve bir çocuk babası.

KELİME OYUNU
Aile: Mutluluk
Çocuk: Güvence
Siyaset: Yapı
İstanbul: Dünyanın gözbebeği
Türkiye: Dünyanın 
üzerinde uğraş verdiği bir ülke
Dostluk: Her şey
Geçmiş: Unutulmalı
Gelecek: Düşünülmeli
İş: Aile yaşamının direği
Muhalefet: Düşündüğüm bir tabir değil hiçbir zaman düşünmedim
İktidar: Sahip çıkmak
CHP: Solun en büyük kalesi
AK Parti: Yolsuzluk yapan bir yapı
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.