120 yıllık Darülaceze’ye ‘turizm’ planı

İstanbul’da 1895 yılında Sultan II. Abdülhamit Han tarafından ve şimdiye kadar 30 bini çocuk olmak üzere toplam 72 bin kişiye şefkat dağıtan Darülaceze Başkanlığı'nın bahçesi turizm ve özel sağlık alanı olarak planlandı.

120 yıllık Darülaceze’ye ‘turizm’ planı

Şişli'nin Okmeydanı semtinde halen 650 kişiyi barındıran, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Darülaceze Başkanlığı’nın bahçesi turizm ve özel sağlık alanı olarak planlandı. Hürriyet'in haberine göre Mülkiyeti Darülazece’ye ait olup, halen otopark olarak kullanılan arazinin 2.50 emsal ve 15 kat yapılaşma koşuluyla 'Turizm, Özel Sağlık Tesisi Alanı'na alınmasına ilişkin hazırlanan plan değişikliği teklifi haziran ayının son oturumunda İBB Meclis gündemine geldi. Ancak, Planlama Müdürlüğü’nün teklifi, İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun 'İlgili kurum görüşlerine uygun teklif plan hazırlanması' görüşü doğrultusunda oy birliğiyle müdürlüğüne iade edildi.


İki fonksiyon bir arada
Teklife konu parsel, 18 Ocak 1994’de onaylanan planlarda 'ilköğretim alanı'yken, Darülaceze Müdürlüğü’nce yaşlılara yönelik Geriatri Hastanesi kurulması talebi doğrultusunda İBB Meclisi kararıyla 6 Mayıs 2003 tarihinde 'sağlık alanı'na alınmıştı. Şu anda boş ve açık otopark olarak kullanılan arsada, plan notuna göre, iki fonksiyon bir arada yer alabileceği gibi bu fonksiyonlardan yalnızca bir tanesi de yapılabilecek.

28 bin metrekare inşaat alanı
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin cuma günü yapılan son oturumunda gündeme gelen plan değişikliğinde inşaat emsali 2.5, kat yüksekliği 15 kat olup, eğimden dolayı açığa 2 bodrum katı iskan edilebilecek. İskan edilen bodrum katlar ise emsale dahil olmayacak. Söz konusu teklife göre zemin üstünde yaklaşık 5 bin 660 metrekare inşaat alanı, 15 bin 700 metrekareye yükselip, emsal harici iskan edilen iki bodrum katla birlikte, toplam inşaat alanının yaklaşık 28 bin 300 metrekareye ulaşacak.

İmar planı ile imarı çelişiyor
Plan değişikliği teklifi, Ulaşım Planlama Müdürlüğü’nce, “Bölgeye ilave inşaat alanı getirilerek ulaşım taleplerinin arttırıldığı” gerekçesiyle uygun bulunmadı. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, 24 Şubat 2014 tarihli yazısında, İstanbul’da yeni sağlık tesisleri oluşturulmasına yönelik yürütülen çalışmalar kapsamında söz konusu arsaya ihtiyaç bulunduğunu belirtti. İl Sağlık Müdürlüğü, “İmar planındaki bir sosyal ve teknik alt yapı alanının kaldırılabilmesi ancak bu tesisin hizmet götürdüğü bölge içinde eşdeğer yeni bir alanın ayrılması suretiyle yapılabilir hükmü ile çelişiyor” diyerek olumsuz görüş bildirdi.

Darülaceze taşınıyor
Teklife ilişkin rapor oy birliğiyle müdürlüğüne iade edilirken, CHP’li Meclis üyelerinden Hasan Sağlam, yaşlılara ne olacağını sordu. CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ ise yaptığı açıklamada Darülaceze’nin taşınacağını öne sürüp şöyle dedi: “Sosyal Politikalar Bakanlığı’dan skandal plan teklifle, bakıma muhtaç, yaşlı, engelli ve sokağa terk edilmiş kimsesiz yavrulara hizmet vermekte olan Darulaceze’nin bahçesine turizm ve özel sağlık alanı yapılacak. Daha sonra da şu an yaşlı ve bakım evi olarak kullanılan tarihi binaları da boşaltırlar. Bakıma muhtaç insanlar nereye sürülecek? Sulukule’den Romanları sürdükleri gibi, Bakanlık olarak bir taraftan yaşlı bakım evi yapacaksın, bir taraftan var olan kurumu yok edeceksin.”
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.