Adanalı New York'a gidiyor

Adana Kebap yemek için Adana'ya gidilir mi demeyin! Avcılar E-5 Yolu üzerinde hizmet veren Adanalı'yı bilmeyenler, lezzetli bir kebap yiyebilmek için İstanbul'dan Adana'ya gidiyor emin olun.... Tescilli Adana kebabıyla hizmet veren Adanalı'nın şmdiki hedefi ise Amerika. Çok yakında New York'ta açılacak şube ile kebabın lezzeti okyanus ötesine taşınacak.

Adanalı New York'a gidiyor

Haber: Nihal Altıngövde

İstanbul’un en leziz kebapçılarından biri olan Adanalı Kebap tescilli kebabıyla çok ünlü. Yemeğinizin nasıl hazırlandığını görebildiğiniz, ailenizle gidebileceğiniz, özel günlerinizi gerçekleştirebileceğiniz bir kebapçıdan bahsediyorum. Yılların birikimi ile Adanalı bir işletme sahibinin dededen kebapçı olduğu için açtığı restorant yine Adana'dan getirilmiş ustalara ve aşçılara sahip. Bu nedenle kebabın lezzeti dededen toruna geleneksel bir yol izlemiş Adanalıda.

Zaten restorantın girişinde sizi dede .... elinde kebap fotoğrafıyla karşılıyor. Dışardan baktığınızda ahşap ve cam sarkaçlarıyla otantik bir mekan görüntüsü veren mekan içeri girdiğinizde de bu algıyı değiştirmiyor.

Anılar duvarlarda
Eskiden sedir denilen rahat ve uzun oturma gruplarıyla çevrelenmiş restoranın ilk dikkat çeken unsurlarından birisi de, salonlarının ortalarında yer alan devasa sobalar oluyor. Mekanın içinde de dışı gibi ahşap ağırlıklı olarak kulanılmış. Girişten itibaren duvarlarda boy boy yer alan fotoğraflar ise geçmişten günümüze hızlı bir nostaljiyi beraberinde getiriyor. Kimler yok ki o fotoğraflarda, gelmiş geçmiş birçok ünlü sanatçı, siyaset ve iş adamı mekanda tam da kebabını yerken resmedilmiş. Sadece ünlüler mi? Duvarlarda küçücük bir bebekken dükkana gelen en minik müşterilerin neredeyse büyümesini yıl yıl takip edebileceğiniz fotograflar da var. Yine şık damatlığıyla  yüzü gülen damat ve duvağını sürükleyerek kuğu gibi gelen gelin düğünden önce veya sonra Adanalı'ya uğramadan geçmeyerek mutluluk yemeklerinin en güzel gülüşleri fotograflarda yer alıyor. Mekanın içinde çekilen filmlerin, dizilerin o sahne fotoğraflarını da masanızda kebabınızı yerken seyredebiliyorsunuz.

adanalı avcılar

Lezzet hijyen ve huzur
Huzurlu bir ortamda ağzının tadını bilenlerin uğrak yeri olmuş Adanalı'nın çalışanları da oldukça titiz ve güler güzlü. Ne sizi kapıdan masaya oldukça rahatsız edecek abartılı bir ilgi var ne de kim bakacak bu masaya sıkıcılığını sizlere yaşatacak bir başıboşluk. Herkes sadece görevini en iyi şekilde yapma telaşında. O yüzden kendinizi girişten itibaren kendi evinizin rahatlığında hissedebileceğiniz, dostlarınızla sohbetinizi yaparak özlediğiniz ve alıştığınız tatları yiyebileceğiniz bir mekan tasarlanmış. Hepsinden önemlisi aile kebapçısı olma özelliğini koruyor. Kendisini tanıdığınızda işine olan tutkusunu hemen farkedebileceğiniz işletme sahibi Zafer Elemen'in tavizsiz kuralcılığı kebaptan, ortama, hijyenden dekorasyona kadar her yere yansımış. Dilinden düşürmediği "Biz dokuz tanımayız bizde herşey on numara" sözü adeta Adanalı'nın gerçek bir sloganı olmuş. Kısacası Adanalı sözün bittiği lezzetin konuştuğu bir mekan. Avcılar Parseller E-5 yolu üzerinde TIR tipi kebapçı olarak başlayan  Adanalı macerası bugün hala o eşsiz tadını korumakta. Genişletilen mekanı bu gün onu birçok insana hizmet verir hale getirmiş.

İkramlar ücretsiz
Kapıdan girişten itibaren sizi karşılayan ateşle etin dansının enfes kokusu, sabırsızlığınızı ve açlığınızı doruğa çıkarıyor. Kebap siparişinizi verdikten sonra masayı şölen haline getiren ikramlar bir bir masaya getiriliyor. Adana’nın özellikle kebabın yanında servis edilen sınırsız ikramları malumunuz meşhurdur. Adanalı'da bu ikramları müşterilerine ücretsiz olarak sunuyor. Küçük tabaklarda kebabın en güzel yol arkadaşları geliyor. Soğan salata (Sumak salata) elde kıyılmış soğan, bol sumak ile karıştırılıyor, yağlı sumak ile soğanın suyunun birleşmesiyle hazırlanıyor. Ezme domates salata ise kabuğu soyulmuş domates, kuru soğan, ezilmiş görüntüsü verecek şekilde kıyılarak, tuz, acı kırmızı toz biber, zeytinyağı/limon suyu ilave edilerek lezzete eşlik ediyor. Çoban salata, çiğ köfte ise günlük olarak hazırlanıp masanızdaki yerini alıyor. Kebabınızı beklerken karnınızı doyurmamak için azar azar yemeye çalıştığınız bu tatlar albenili tatlarıyla peşinizi bırakmıyor.

adanalı adana kebap

İşin sırrı erkek kuzuda 
Çok beklemeden kebabınıza kavuşuyorsunuz. Alta kebabın yağı çekilmiş yerleştirilmiş lavaş kenarlarına közlenmiş domates ve birer konularak süslenmiş. Üzerine tekrar bir kaç parça yağlanmış pide eklenmiş. İşte damakla midenin kavgası o andan itibaren başlıyor. Kulaklarımda Zafer Bey'in "Kesinlikle Adana kebabının yanında pilav olmaz" sözleri yankılanıyor. Kebaba dair en çok tartışılan konunun ‘Meyane’ pilavı da olsa Adana kebabın yanında pilav tüketilmez. Hele beyaz pilav, teklif dahi edilemez" olduğunu anlıyorum. Adanalılar diyorsa öyledir diyoruz. Şalgam ya da ayranın en yakışan olduğunu önceden bilmişliğimiz var. Buz gibi acılı bir şalgam işte hayat bu dedirtiyor. Et ve içinde kullanılan baharatların verdiği lezzet damağınızda erirken yanında adetten olan acılı şalgam suyu ile gelen lezzeti kolay kolay başka bir yerde bulamazsınız. En iyi Adana Kebap için öncelikle 1 yaşını geçmemiş erkek kuzu eti kullanılması gerektiğini, öğreniyorum. Üretim tekniği ve ustalığında  ürüne önemli ölçüde farklılık kattığını da. Adanalı'da etler her gün Trakya bölgesine gidilerek özenle alınıp getiriliyor. Bu işi Zafer Bey'in seve seve yaptığından hiç kuşkumuz yok. “Tescilli Adana Kebabı” belgesi alması işine gösterdiği önemin bir diğer göstergesi.

Taş fırında pideler ve lahmacun
Adanalı'da Adana'ya dair diğer lezzetleri bulmanız da mümkün. Ciğer, lahmacun, içli köfte yine olmazsa olmazlarından. Taş fırında odun ateşinde pişen pide çeşitlerinin lezzetini ise anlatmak çok zor, mutlaka yenilmesi gerekenlerden. Yemeğin üzerine meşhur Adana'nın Sultan Tatlısı ve Hayrabolu Peynir Tatlısı ziyafeti tamamlama noktası oluyor. Mutfağıın temiz ve hijyenik olması, satın alınan tüm ürünlerin doğal ve en iyi kalitede ürünlerden tercih edilmesi, işini seven ve işin ehli ustaları ve çalışanlar ile sunulan ürünlerin lezzetinde ki iddiası ile Adanalı Kebapçı gelen her müşterinin kendisini evindeymiş gibi hissederek vazgeçilmezleri arasına Adanalı'yı koymasını sağlıyor. Öyleki İstanbul'un en uzak mesafelerinden gelen müşteriler yanısıra bir çok ilçeden paket siparişi veren yolun uzunluğunu göze alan müşterileride çoğunlukta.

Hedef New York
Kebapçının en güzel lezzetleri uygun fiyata çok müşteriye ulaştırma politikası müşterileri memnun eden bir diğer unsur. Kazancımızdan kısıp daha fazla insana ulaşmak hedefimizdi bizim açıklaması doğru bir başlangıç olmuş. Tıpkı "Yemediğimizi asla satmayız" sloganlarında olduğu gibi. Sultanköy'de açtıkları Adanalı Life Center'da ise yine enfes lezzetler muhteşem deniz manzarası eşliğinde sizi karşılıyor. Ününü tüm Türkiye'ye duyuran Adanalı Kebap'ın şmdiki hedefi ise Amerika. Adanal'nın çok yakında New York'ta olacağının haberini de ilk olarak benden duyun. Mekandan ayrılma saati geldiğinde ağır adımlarla hareket etmenizin nedeni tadına doyamadığınız lezzetin içinizde yarattığı acaba biraz daha yese miydim isteği.

Park sorunu yok
Bu arada otoparkı olan mekanda aracınızla geldiğinizde park sorunu yaşamayacağınızı da belirtmem lazım. Yine dışarıda yıllar önce bu işin ilk temellerinin atıldığı TIR bütün heybetiyle duruyor. Adanalı'nın emektarı dayıdan da söz etmesem olmaz. Dayı 65 yaşında. Jilet gibi takım elbisesi ve güler yüzüyle sizleri kapıda karşılıyor. Adanalı'yla özdeşleşmiş bir sima olan dayının güler yüzü ilede uğurlanıyorsunuz.

Adanalı'dan çılgın proje
​Adanalı Mayıs ayının başında Sultanköy'de yeni tesisini açıyor. Muhteşem deniz manzarası ve görkemli yapısıyla vazgeçilmeyecek mekanlar arasında yerini alacak olan yeni Adanalı deyim yerindeyse adeta "Çılgın bir proje" olarak adlandırılabilir. Doğa ve denizin birleşiminde huzurun adresi olacak mekanda birçok süpriz sizleri bekliyor olacak. 4 dönüm alan üzerine kurulu E-5'e 116 metre cephesi olan tesiste yazın ailenizle güzel vakit geçirebilir kış aylarında da büyük şömineler önünde karın yağışını izleyerek yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Tescilli kebap
Adana Ticaret Odası Tescilli Adana Kebabı Uygulama Yönergesi'ne göre Adana Kebabı'nın özelliklerine göre Adana kebabını diğer kebaplardan ayıran en belirgin özellik kullanılan ette gizli. Et, doğal ortamda ve kendine has bir floraya sahip bölge yaylalarında yetiştirilmiş koyunlardan elde edilmiş olmalı. Karışım hazırlanırken belirtilen salça, sebze, karabiber, iç yağı vb. hiç bir katılmamalı. Pişirme esnasında kesinlikle vantilatör kullanılmamalı. Adana kebabının servisi, tamamlayıcı unsurlar olan yeşillik ve salata ile yapılmalı.Buna göre, yaylalarda doğal ortamda yetiştirilmiş, en az bir yaşındaki koyundan elde edilen et, yağ, sinir, damar ve zarlarından ayrılır. Ayıklanan et parçalar halinde bir gün dinlendirilir. Dinlenmiş et zırh tabir edilen ve iki elle kullanılan keskin bıçakla kıyılır. Kıyılmış et miktarının yüzde 15’i kadar kuyruk zırh ile ayrıca kıyılır. Kıyılmış et ile kıyılmış kuyruk, binde 3 ile binde 8 arasında (İdeali binde 5) acı kırmızı biber ve tuz ilave edilerek yoğrulur. Karışım Adana kebabının ana unsurunu oluşturur. Yukarıdaki karışıma kırmızı taze biber, soyulmuş kök sarımsak ve acı yeşil biber doğranarak katılır. Hazırlanan karışım tekrar yoğrularak homojenlik sağlanır. Yoğrulmuş karışım üçüncü kez zırh ile kıyılır. Hazırlanan karışım, 0,5 cm kalınlığında, 3 cm eninde 90-120 cm uzunluğunda şişlere sıvanır gibi saplanır. Saplama esnasında el suya batırılıp şiş üzerindeki et sıvazlanır. Bu işlem etin şişten dökülmemesi için yapılır. Elde kalan su az olmalıdır, çok olursa et haşlanır, kebabın tadı bozulur. Bir kişilik Adana kebabı 180 gramdır. Bir buçuk tabir edilen Adana Kebabı’nın eti ise 270-280 gramdan az olamaz.Adana Kebabı alevsiz, durgun, korlu meşe kömürü ateşinde pişirilir. Pişirme derecesi etin kırmızıdan koyu kahverengine dönmesine kadar devam eder. Pişirme sırasında şişler sık sık çevrilir. Yağı pide ekmekle alınır. Bu işlem yapılmazsa yağ ateşe düşerek alevlenir ve kalitenin bozulmasına neden olur. Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.