Aile diş hekimliği geliyor

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, aile hekimliğinin ardından aile diş hekimliğini de hizmete alacaklarını ifade ederek, “Güçlü bir aile hekimliği sistemini kurduk. Şimdi bunun yanına aile diş hekimliği de getiriyoruz”' dedi. Müezzinoğlu, aile hekimleri için pazar nöbeti uygulamasından da bahsetti. Aile hekimleri ise uygulamaları protesto etmek için 20-21-22 Mayıs tarihlerinde iş bırakma eylemine gidiyor

Aile diş hekimliği geliyor
19 Mayıs 2015 Salı 11:29

Sağlık  Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ziyaretlerde bulunmak üzere İstanbul’dan Edirne’ye gitti. DSİ sosyal tesislerinde basın toplantısı düzenleyen Bakan Müezzinoğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, aile hekimleriyle çok başarılı hizmetlere imza atıldığını ifade ederek, bunun yanına diş hekimliğini de hizmete alacaklarını söyledi. Müezzinoğlu, "Biz aile hekimlerimizle çok başarı hizmetlere imza attık. Hamile bir annenin, birinci ayından itibaren hamileliğini takip eden, yeni doğan bebeğin, doğduğu günden itibaren bütün aşılarını takip eden güçlü bir aile hekimliğini sistemini kurduk. Şimdi bunun yanına aile diş hekimliği de getiriyoruz. Çocukların 3 yaşından itibaren ağız, diş sağlığını sağlıklı bir şekilde götürebiliyorsak, esasında bütün fiziksel sağlığı açısından da çok önemli bir koruyucu sağlık hizmetini de hizmete sokuyoruz. Biz hep daha iyinin daha güçlü hizmetin yanında, arkasında koşuyoruz" diye konuştu.


Aile hekimlerine pazar nöbeti
Türk Tabipler Birliği’nin ‘acil’ notuyla aile hekimlerinin sorunlarını görüşmek için randevu istediğinin sorulması üzerine konuşan Müezzinoğlu, ‘çakılı kazık’ benzetmesi yaparak sözlerini söyle sürdürdü: "Şimdi biz aile hekimlerimize ayda bir defa 8 saat, cumartesi mesai diyoruz. Niye? Ailelerin, çocukları, bebekleri, hamile anneler, ‘Cumartesi hastalanmıyor’ diye bir şey var mı? Sayımız yükseldikçe Pazar’a da koyacağız. Şu anda bir aile hekimine 3 bin 700 bireyimiz düşüyor. Bunu 3 binlere indirmeye çalışıyoruz. Şuanda 23 bin aile hekimiyle hizmet veriyoruz. Hedefimiz 2017 sonu itibariyle 30 bin aile hekimine çıkmak. Bu rakamı yakaladığımızda Cumartesi ve Pazar da aile hekimlerimizi vatandaşımız, bağlı olduğu kitle bulsun istiyoruz. Türk Tabipler Birliği ne istiyor? Hekimler memur olsun istiyor. Sabah 8, öğleden sonra 4, hadi Allah’a ısmarladık. Peki sağlık böyle bir şey mi? Geldiğimiz nokta son derece başarılı hizmet. Aile hekimliğinin cumartesi nöbetine katılım oranı yüz-de 75’ler üzerinde. Bütün negatif çalışmalarına rağmen. Önümüzdeki 1-2 ay içerisinde de yüzde 100’lere ulaşacaktır. Ben Türk Tabipler Birliği ile defalarca görüştüm. Neticede çakılı kazık gibi aynı yerde, aynı cümleleri söyleyenlerle neyi görüşceğiz ki? Biz görüşmeye açığız ama açık olduğumuz görüşmede muhatabımız ‘benim dediğim olacak’ diyorsa bende diyorum ki, vatandaşınızın hak ve hukukunu gözetmek zorundayız. Hizmet sunucularının hak ve hukukunun daha iyi olması için talepleri varsa onu da bu ülkenin, bu milletin imkanları çerçevesinde karşıladık. Daha fazlasını da yapmaya devam ediyoruz."

Sağlık çalışanları iş bırakıyor
Öte yandan aile hekimleri, pratisyen hekimler, hemşireler iş yoğunluğunun artması ve fazla çalışma şartları gerekçesiyle Türkiye genelinde 20-21-22 Mayıs tarihlerinde iş bırakma eylemi yapacak. İstanbul Tabip Oda-sı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Hakan Hekimoğlu, iş bırakma eyleminin gerekçesini şu ifadelerle açıkladı: "Normal mesailerden çıkan doktor ve hemşire arkadaşlar, hastanelerin acil servislerinde gece çalışarak ertesi gün işe gideceklerdir. 20-21-22 Mayıs tarihlerinde halkımıza sesimizi duyurmak için hekimler, pratisyen hekimler, aile hekimleri ve hemşire arkadaşlarımızla iş bırakacağız." Aralarında İstanbul Tabip Odası'nın bulunduğu 5 sivil toplum kuruluşu, Sağlık Bakanlığı'nın nöbet uygulamasının kaldırılmasını istiyor. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.