Aleviler buruk sevinç yaşıyor

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) cemevlerine ilişkin «Cemevleri ibadethanedir» kararına itiraz eden Türkiye’nin itirazının reddedilmesi Aleviler tarafından buruk bir sevinçle karşılandı. Gazetemize konuşan Alevi Dedeleri, «Avrupa’dan gelen karar bizi sevindirdi ama Türkiye’nin cemevlerini tanımamakta inat etmesi bizleri hala üzüyor» yorumunda bulundu

Aleviler buruk sevinç yaşıyor

AİHM, cemevlerine ayrımcılık yapıldığına dair 2 Aralık 2014 tarihinde açıkladığı karara itiraz eden ve davanın esastan yeniden görülmesi için temyiz başvurusunda bulunan Türk hükümetine olumsuz yanıt verdi. Mahkeme ret kararına gerekçe göstermedi. 

Yaşanan gelişmelere ilişkin gazetemize değerlendirmelerde bulunan Küçükçekmece Garip Dede Dergahı Başkanı Celal Fırat ve Esenyurt Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Emin Yılmaz, AİHM'den çıkan kararı sevinçle karşılamalarına rağmen aynı zamanda büyük bir üzüntü duyduklarını da açıkladı. Alevilerin hak ve taleplerine ilişkin Avrupalılar kadar Türkiye'nin hassasiyet göstermesi gerektiğine değinen Fırat ve Yılmaz, “Maalesef böyle bir manzarayı kendi ülkemizde göremiyoruz” diye konuştu. 

Hem üzüldük hem sevindik
AİHM'nin vermiş olduğu karara dair gazetemize konuşan Küçükçekmece Garip Dede Dergahı Başkanı Celal Fırat, “Hem üzüldük hem sevindik” diye konuştu. Alevilerin sorunlarına yönelik Avrupa'dan önce Türkiye'nin hassasiyet göstermesini beklediklerini belirten Fırat, “Maalesef kendi ülkemize baktığımız zaman böyle bir duyarlılık ve hassasiyet görmemiz mümkün görünmüyor. Avrupa'nın vermiş olduğu karara dahi itiraz ediyorlar. Bu ülkede yaşayan Alevileri de düşünmeleri gerekiyor” dedi. 

Tazminat davaları gündeme gelir
Türkiye'nin cemevleri konusunda inatlaşma içerisine girmesini de değerlendiren Fırat, “Bu tutum Türkiye'yi yakın zamanda daha farklı bir konuma sürükler. Hem baskıcı bir ülke olduğunu gözler önüne serer hem de ilerleyen günlerde tazminat davaları gibi davalarında ortaya çıkmasına sebep olur. Zaten yakın bir zamanda konuya ilişkin ciddi tazminatlarında gündeme geleceğini tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu. 
Ortadoğu'da yaşanan vahşete bakıp Alevilerin hak ve taleplerini yok saymanın anlaşılamaz bir şey olacağını da savunan Fırat, “Artık anlamak lazım ki burada bizim niyetimiz önemlidir. İsterdik ki Avrupa'nın gösterdiği tutumu Türkiye göstersin” dedi. 

İsterdik ki bu işi devletimiz çözsün
Cemevlerinin ibadethane olmasına dair verilen kararı yorumlayan Esenyurt Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Emin Yılmaz ise sevinç duymalarına rağmen Türkiye'nin pasif kalmasına üzüldüklerini belirtti. 
Yılmaz, “Alınan karar çok önemli bir başarıdır. Ancak bizler isterdik ki bu işi devletimiz çözsün. Gönül isterdi ki AİHM değilde bu kararı Türkiye alsın. Hatta mahkemelere bile gerek kalmadan Türkiye direk olarak, cemevlerinin ibadethane olduğunu kabul etsin isterdik. Maalesef farklı bir şekilde gelişti olaylar” diye konuştu. Türkiye'de yaşayan Alevilerin sayısının 25 milyona kadar ulaştığını da anımsatan Yılmaz, “25 milyon tane Alevi'nin nasıl ibadet edeceğine, nereyi ibadet yeri olarak kabul edeceğine devlet karar veremez ve vermemelidir. Biz istiyoruz ki artık bu saatten sonra Türkiye bizim taleplerimize hassasiyet göstersin. Ülkemizi yönetenler Alevilerin talep ve isteklerine daha fazla kulak tıkamasın. Çünkü biz Avrupa’dan evvel Türkiye’nin iyi niyet göstermesini bekleriz” şeklinde konuştu. 

Cem Vakfı teşekkürü hak etti
Avrupa'dan gelen karara ilişkin konuşan Alevi vatandaşlar da Celal Fırat ile benzer tepkiler gösterirken, Cem Vakfı'na ayrı bir parantez açtı. En başından beri AİHM tarafından cemevlerinin ibadethane olarak tanınmasına ilişkin mücadeleyi Cem Vakfı'nın gösterdiğini belirten Alevi vatandaşlar, “Cem Vakfı hepimizin mücadelesine omuz verdi, ses verdi, güç verdi. Bugün bir kez daha gördük ki o mücadele öyle ya da böyle başarıya ulaşacak. Türkiye'nin şu anda içerisine girdiği sürekli inkar politikası ve anlayışı da zamanla aşılacaktır. İlk adımı atan Cem Vakfı'na ve İzzettin Doğan'a teşekkür etmek gerekiyor” yorumunda bulundu. 
HABER: ANIL BODUÇ
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.