Alevileri AİHM değil Çakmak yaktı

Maltepe Kaymakamı Necip Çakmak, AİHM’in kararından sonra Maltepe Belediye Meclisi’nin aldığı «Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesine» ilişkin kararı iptal edilmesi istemiyle mahkemeye taşıdı.

Alevileri AİHM değil Çakmak yaktı

İbadethane kararının «sosyal hayatta telafisi mümkün olmayacak ayrışmalara neden olacağı» ifadesini ileri süren Kaymakamlık dava dilekçesi mahkeme tarafından usule aykırı bulunarak reddedildi.

Maltepe Kaymakamlığı, Belediyesi Meclisi'nin ilçedeki cemevlerine ibadethane statüsü veren kararının iptali için dava açtı. Kaymakam Necip Çakmak dava dilekçesinde, ibadethane kararının 'sosyal hayatta telafisi mümkün olmayacak ayrışmalara neden olacağını' ileri sürdü. Cem Vakfı’nın yaptığı başvuruyu değerlendiren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 2 Aralık 2014 tarihinde 'cemevlerinin de ibadethane olduğuna, ayrımcılık yapılamayacağına' hükmetti. Bu karardan 1 gün sonra ise Maltepe Belediye Meclisi, ilçe sınırlarındaki cemevlerinin ibadethane statüsü verilmesi için belediye tarafından verilen teklifi görüşüp karara bağladı. 3 Aralık 2014 günü toplanan meclis ilçe sınırlarındaki cemevlerinin ibadethane olarak tanınmasını oyçokluğu ile kabul etti. AİHM ve Maltepe Belediye Meclisi kararı sonrası CHP Genel Merkezi, partili belediyelere yazı göndererek, bulundukları yerlerdeki cemevlerine meclis kararıyla ibadethane statüsü verilmesi ve ihtiyaçlarının karşılanmasını istedi. Başta İstanbul’daki belediyeler olmak üzere meclislerde cemevlerini ibadethane olarak tanıyan kararlar alındı.


Laiklik ilkesini anımsattı
Dilekçesinde, Anayasa'nın 2. maddesinde “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir” hükmünün yer aldığını anımsatan Maltepe Kaymakamlığı, laiklik ilkesinin gereği olarak kutsal din duygularının, devlet işlerine ve politikaya kesinlikle karıştırılmaması gerektiğini belirtti. Belediye Meclisi’nin aldığı kararın sosyal sorunlara yol açacağının vurgulandığı dava dilekçesinde, “Belediye Meclisince, cemevlerinin dini ibadethane olarak kabul edilmesi ile ilgili alınan kararın gerek kaymakamlığımızca, gerekse kamuoyunda yapılan değerlendirmeler neticesinde, toplumda ciddi anlamda bir sıkıntıya yol açacağı gibi gelecekte sosyal hayatta telafisi mümkün olmayacak problemlere ve ayrışmalara sebep olacağı, bugüne kadar huzur ve sükunet içerisinde hayat süren ilçemizde insanlar arasında var olan birlik ve beraberliği ortadan kaldıracağı gözlemlenmektedir” vurgusu yapıldı.

18. madde ne diyor?
Maltepe Kaymakamlığı'nın dava dilekçesinde gerekçe olarak gösterdiği Belediyeler Kanunu 18. maddede Belediye Meclisi'nin hangi kararları alabileceği açıkça gösterilmesine rağmen hangi kararları alamayacağına ilişkin bir açıklama bulunmuyor. Aynı maddenin bendleri arasında cami ve okullara çeşitli yardım (boya-badana-çevre düzenlemesi-malzeme vs) yapılabileceğine ilişkin bir hüküm bulunmamasına karşın, bütün belediyelerce cami ve okullara bu yardımı yapabiliyor. Belediye Meclisleri, 18. maddede yer almayan yapılabilecekler hakkında da kararlar almakta ve hiçbirisi hakkında bugüne kadar, ‘Bu kararlar yasalara aykırıdır’ denerek yargıya taşınmamış.Yine Belediyeler Kanunu 18. maddesi ‘j’ bendinde, ‘Belediye adına imtiyaz verilmesine’ cümlesiyle başlayan bir görev tanımlaması bulunmakta. Bu maddeye göre Maltepe Belediye Meclisi, kendi sınırları içerisinde bulunan cemevlerine; ibadethane statüsünde bir imtiyaz vermiş bulunuyor.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.