Antidepresanlar ahlakımızı bozuyor!

BEYNİN kimyasal yapısını etkileyen antidepresan ve antipsikotik ilaçlar, günümüzde birçok insan tarafından kullanılmakta.

Antidepresanlar ahlakımızı bozuyor!

Amerika’da bu konuya dair istatistikler, her 4 kişiden 1’inin bu ilaçları kullandığını gösteriyor. Ancak antidepresanların birçok yan etkisinin olduğu da ortada. Yan etkiler arasında öne çıkan bir gerçek de, beyin kimyasallarının değişiminin kişinin kim olduğunun değişmesi ile alakalı olması. 


Beyin karışınca ahlak da karışıyor
Current Biology’de yayımlanan ve Men's Health dergisinin haberleştirdiği bir araştırmaya göre ise, beynin ilaçlar tarafından bir anlamda karıştırılması, bireylerin ahlaki değerlerinin de karışması anlamına gelebilir. Oxford araştırmacıları, 175 yetişkin üzerinde yaptığı araştırmada, katılımcıların bir kısmına serotonin salgılanımını artırıcı ilaçlar verirken, diğerlerine dopamin salgılanımını artırıcı ilaçlar vermiş. Beynin iki ana nörotransmitteri olan ve kişinin modundan sorumlu olan serotonin ve dopamin temel alınarak gerçekleştirilen araştırmada bireylere yöneltilen soru oldukça basit: Elektroşok cihazı ile kendinize mi başkalarına mı zarar vermek istersiniz? Ek bir nokta daha var: Araştırmacılar, katılımcılara uygulayacakları şok başına para ödemeyi vaat etmişler. Plasebo grubu ile karşılaştırıldığında, daha fazla serotonin alan bireylerin gerek kendilerine gerekse de başkalarına zarar vermek konusunda istekli olmadıkları gözlemlenmiş. Dahası, başkalarına zarar vermektense kendilerine zarar vermeyi tercih edebilecekleri fark edilmiş. Diğer taraftan, dopamin seviyesi yükseltilen bireyler kendilerini kurban etmekten kaçınırken diğerlerine zarar vermek konusunda fazla sakınca görmemişler. İlgi çekici bir diğer nokta ise, serotonin alan bireylerin bu karar üzerine uzun uzun düşündüklerin gözlemlenmesi.

Ahlaki kararlar
Bilim insanlarının bu çalışmadan çıkardıkları sonuç ise, antidepresanların insanların ahlaki kararlarını etkilediği yönünde. Çalışma, nörotransmitterlerin halihazırda kişiliğimizin inşasında ne kadar önemli rol oynadıklarını göstermenin yanı sıra, antidepresan tedavisinin olumlu yönde de kullanılabileceğini öne sürüyor. Fakat çalışmanın sadece sağlıklı insanlar üzerine yapıldığı hesaba katılırsa, serotonin ve dopamin seviyeleri bir hayli düşük bireylerin bu tarz bir tedaviye nasıl tepkiler verebileceği belirsiz. Son tavsiye ise, antidepresan kullanımın bırakılmaması; ancak bireyin kişiliğine en uygun ilacın belirlenmesi konusunda doktoru ile müzakere etmesi yönünde.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.