Askerlik yapılacak yeri öğrenme- Uzun dönem askerlik- Kısa dönem askerlik- Askerlik sorgulama

Askerliğimi nerede yapacağm? Askerlik yeri sorgulama. TC Kimlik Numarası ile askerlik sorgulama. E-Devlet askerlik sorgulama. Nerede askerlik yapacağım? Askere giderken ne götürülmeli? Askerlik celp dönemleri ne zaman? Şafak hesaplama nasıl yapılır?

Askerlik yapılacak yeri öğrenme- Uzun dönem askerlik- Kısa dönem askerlik- Askerlik sorgulama
16 Ekim 2015 Cuma 13:08

Askerlik görevi için bekleyen er, erbaş ve yedek subaylar, nerede askerlik yapacaklarını e-Devlet üzerinden sorgulayarak öğrenebiliyor. Peki askerlik yeri sorgulama nasıl yapılır?

Vatani görevlerini er, erbaş ve yedek subay olarak yerine getirecek olan asker adayları merakla askerlik yerlerini öğrenmek için bekliyor. Sorgulama işlemlerini internet üzerinden yapabilen adaylar, e-Devlet platformu üzerinden nerede askerlik yapacaklarını kolayca öğrenebiliyor. Bunun için öncelikle mutlaka bir e-Devlet şifresine sahip olmak gerekiyor.

Askerlik yeri nasıl öğrenilir?

Askere gidecek olan adaylar için büyük bir kolaylık sunan e-Devlet üzerinden online olarak askerlik yeri ve teslim tarihi sorgulamaları yapılabiliyor. Sorgulama işlemi için T.C. Kimlik numarası ve e-Devlet şifresine sahip olan adaylar, e-Devlet sistemi» adresine tıklayarak açılan sayfada sağ üst kısımda bulunan ‘Sisteme giriş’ bölümünden gerekli bilgileri doldurarak platforma erişebiliyor. Girişin ardından asker adayları Millî Savunma Bakanlığının sayfalarına giderek ilgili sorgulama bölümlerinden askerlik yerlerini ve terhis tarihlerini öğrenebiliyor.

Askerlik durum belgesi nasıl alınır?

Askerliğimi nerede yapacağm? Askerlik yeri sorgulama. TC Kimlik Numarası ile askerlik sorgulama. E-Devlet askerlik sorgulama. Nerede askerlik yapacağım? Askere giderken ne götürülmeli? Askerlik celp dönemleri ne zaman? Şafak hesaplama nasıl yapılır?

Askerlik durum belgesi için e-Devlet sistemine giriş sağlandıktan sonra yine sitenin sağ üst kısmında yer alan arama çubuğuna “Askerlik Durum Belgesi Sorgulama” yazıp ilgili sayfaya giderek sayfada bulunan “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum.” butonunu aktif yapıp “Devam et”e tıklayarak kimlik bilgilerinizin yer aldığı sayfaya ulaşabilirsiniz. Bilgilerin doğruluğunu kontrol ettikten sonra “Yeni Belge Oluştur” butonuna tıklayarak askerlik durumunuzu gösterir belgeyi görüntüleyebilir isterseniz çıktısını da alabilirsiniz.

Askerlik yeri sorgulama için hemen tıkla. TC no ile askerlik sorgulaması yapabilirsiniz. Vatani görevini yerine getirmek için askerlik yapmak için hazırlanan binlerce vatandaş nerede askerlik yapacağını öğrenmek istiyor. Online olarak askerlik sorgulaması yapılabilmektedir. Yedek Subay ve Erbaş olarak askerlik görevini yapacak olanlar askerlik sorgulama sayfasına haberimizden ulaşabilirler. E-devlet sistemi üzerinden askerlik sorgulamanızı kolayca yapabilirsiniz. İşte detaylı açıklamalar.

Askerlik yeri sorgulama için tıklayınız


ŞAFAK HESAPLAMA TIKLA

Askerlik sorgulama ve askerlik yeri öğrenme işlemleri artık internet üzerinden yapılabiliyor. Milli Savunma Bakanlığı ve TSK'nın çeşitli birimlerince yapılan çalışmalar neticesinde celp dönemlerinin belirlenmesi ve askerlik sınıflarının hangi dönemlerde askere gidecekleri ve askerliklerinin nereye çıktığı bilgilerine ulaşılabiliyor. Ülkemizde zorunlu askerlik sınıfları bulunmaktadır. Bunlar kısa dönem, uzun dönem doktor asker, öğretmen asker olarak sayılabilir. Kısa dönem askerlik yapabilmek için 4 yıllık üniversite okumak veya iki yıllık üniversiteyi 2 yıllık başka bir bölümle uzatarak 4 yılı tamamlama şekilde kazanılmış bir hak olarak görülmektedir.
Bu durumda askerlik görevini ifşa edecek adaylar kısa dönem askerlik uygulamasına tabi tutularak 5 buçuk ay askerlik yapmaktadırlar. Yıl içerisinde 2 dönem halinde alınan kısa dönem askerler çeşitli birimlerde görevlendirilerek askerlik görevlerini yerine getirmektedir. Uzun dönem askerlik ise 2013 yılında yapılan düzenleme ile birlikte 12 aya indirilmiştir. Bu düzenlemeden sonra ilkokul, ortaokul, lise ve ön lisans mezunu olup da askere gitmek isteyen kişiler 12 ay üzerinden askerlik görevlerini yerine getirmektedirler. Bu askerler de yineaskerlik sorgulama ve e devlet asker yeri öğrenme işlemlerini internet üzerinden yapabilmektedirler.

Askerlik Yeri Sorgulama
Askerlik yeri sorgulama için vatandaşların E-Devlet sistemine giriş yapması yeterli olmaktadır. E-Devlet sisteminde yer alan Milli Savunma Bakanlığı'nın menüsündeki işlemler üzerinden tüm askerlik işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu bakımdan gerek askerlik yeri sorgulama gerekse de adres ve telefon bilgileri gibi detaylara ulaşabilirsiniz. Askerlik alımları dönem dönem olarak yapılır ve halk arasında buna celp adı verilmektedir. Bu bakımdan kişiler askerlik yerini öğrenmesi için bu celp dönemlerinin açıklanması ve yer bilgilerinin açıklandığının ilan edilmesi ile birlikte portala giriş yaparak öğrenmesi mümkündür.

E-devlet üzerinden çıktısı alınan “Askerlik Durum Belgesi" ile tüm resmi işlemler için kamu kurumlarında kullanılabilecek. E-devlet üzerinden alınan bu belgeyi ilgili kurumlar “Askerlik Durum Belgesi Doğrulama Hizmetini" kullanarak vatandaşlık numarası ile barkod numarasını eşleştirerek belge kontrolü yapabilirler. Bu hizmetten askerliğini yapmış ve askerlikle ilişiği kalmayan vatandaşlar faydalanabilirler. Tescil veya benzer askerlikle ilgili işlemler için ise askerlik şubelerinden yapılmaktadır.

Askerlik Durum Belgesi Sorgulama
Vatandaşların askerlik durumlarını gösteren belge için e devlet girişi sonrasında askerlik durum belgesi sorgulama yapması gerekir. E devlet girişi sonrasında ilgili bakanlık menüsünde yer alan durum belgesi ile birlikte sizler de askerlik durumunuzu görüntüleyebilir ve sonrasında belgeyi indirerek bu belgeyi kullanabilirsiniz. Özellikle kişilerin askerlik durumu ile ilgili bilgi istendiğinde yapılacak olan e devlet girişi ile belirtilen belgeye sahip olmanız yeterli olacaktır. Böylecesizler de askerlik durumunuzu gösterecek ve kanıtlayacak belgeyi temin edebilirsiniz.
E devlet girişi konusunda sorun yaşayan vatandaşlar, e devlet girişi sayfasındaki yardım bağlantıları üzerinden gerekli işlemleri yaparak yeniden şifre belirleyebilir ya da mevcut sorunları gidererek tekrar e devlet kapısı için giriş işlemlerini yapabilir. Bu bakımdan sizler de sorunsuz bir şekilde giriş yapabilir ve askerlik konusundaki tüm işlemlerini yerine getirebilirsiniz.

E-Devlet şifre işlemleri
1- E-Devlet şifresi
e-devlet şifresi kullanarak, e-devlet sistemi üzerinden işlem yapabilmeniz için, bir e-devlet şifresi almanız gereklidir. Bu durumda, e-devlet şifrenizi herhangi bir PTT şubesine başvuru yaparak temin edebilirsiniz. Başvurduğunuz PTT şubesinde, e-Devlet şifresi alım işlemleri için, sizden 2 TL ücret ve bir takım kişisel bilgileriniz talep edilecektir ve bunların ardından şifrenizi almış olursunuz. e-Devlet şifrenizi temin ettikten sonra, kamu kuruluşları ile ilgili işlerinizi, e-devlet sistemine giriş yaparak ve burada T.C kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi kullanarak yapabilirsiniz.

Eğer, mobil imza yöntemi ile e-devlet sistemi üzerinden işlem yapmayı tercih ettiyseniz, yapmanız gerekenler şöyledir;

2- Mobil imza
Mobil imza, e-devlet tarafından herhangi bir ücret talep edilmeden, vatandaşlara sunulmaktadır. Fakat mobil imzanın alınması aşamasında, GSM operatörleri tarafından, kullanıcılardan belirli bir miktar ücret talep edilmektedir. Mobil imza, güvenlidir ve elektronik imza görevi üstlenir. Mobil imza aynı zamanda, ıslak imza niteliğinde bir imzadır. Mobil imza ile e-devlet sistemini kullanmak için yapmanız gerekenler; T.C kimlik numaranızı, GSM numaranızı ve GSM türünüzün bilgisini sistemde bulunan ilgili bölümlere doldurmak olacaktır. Böylece e-devlet uygulamasını kullanabilirsiniz.

Bir diğer yöntem olan elektronik imzanın özellikleri ise şöyledir;

3- Elektronik imza
Islak imzaya eşdeğer olan elektronik imza, sanal ortamda bulunan belgeye aktarılması yolu ile kimlik tespitinde kullanılan bir imza çeşididir. Elektronik imza ile e-devlet uygulamasını kullanmak için sadece, T.C kimlik numaranızı kullanmanız yeterli olacaktır.

Askerde Neler Veriliyor?
Katılacağınız birlikte işlemlerinizin ardından malzemeleriniz bir çanta içinde teslim edilecektir. Size verilecek malzemelerin listesi birlikten birliğe, mevsimden mevsime farklılık gösterse de aşağıda ki gibidir.

Parka (1 adet)
Elbise – Apoletsiz (1 adet)
Gömlek – Apoletsiz (1 adet)
Yazlık ve kışlık şapka (1 adet)
Eşofman Takımı (1 adet)
Pijama takımı (1 adet)
Kışlık ya da yazlık bot (1 adet)
Spor ayakkabısı (1 adet)
Terlik (1 adet)
Kışlık ya da yazlık çorap (2 adet)
Spor çorap (1 adet)
Don (2 adet)
Yün içlik (1 adet)
Fanila (2 adet)
Atlet (1 adet)
Eldiven (1 adet)
Palaska (1 adet)
Çanta (1 adet)
Spor şortu (1 adet)
Banyo şortu (1 adet)
Banyo havlusu (1 adet)
Yüz havlusu (1 adet)
Diş macunu (1 adet)
Diş fırçası (1 adet)
Şampuan (Aylık 200 ml.)
Traş Köpüğü (Aylık bir tüp)
Permatik (Aylık 4 adet)
Kulak tıkacı (1 adet)
Nefte (1 adet)
Künye levhası (2 adet)
Künye zinciri (1 adet)

Asker götürülmesi gereken malzemeler

Askere Giderken Neler Almalıyım?
Peki size gideceğiniz yerde verilen malzemelerin dışında neler almalısınız? Yanınızda neler götürmelisiniz?

Öncelikle haki renkli bolca iç çamaşırı götürmeniz faydanıza olacaktır. Zira askeriye de size 2 adet verilecek olup 2-3 günde bir bunları yıkamak zorunda kalabilirsiniz. Bundan ötürü çamaşırla uğraşmamak için bolca iç çamaşırı alarak bu dertten kurtulabilirsiniz. Hemen aklınıza şu soru gelebilir. Farklı renkte iç çamaşırı ya da boxer giyebilir miyim? Bu gideceğiniz birliğe ve komutana göre değişebilir. Kimi yerlerde buna karışmazlarken kimi yerlerde zaman zaman kontrolünü yaparlar. Bu tarz iç çamaşırı alsanız dahi beyaz ya da parlak renkli almayın derim.

Askeriyede size her ay istihkak olarak temizlik malzemesi veriliyor olsa da bu malzemelerin kalitesi bir hayli düşük olduğu için kullanmak istemeyebilirsiniz. Asker kantininde temizlik ürünleri satılıyor fakat çeşit sayısı az olduğu için kullandığınız özel ürünleri bulabilmeniz oldukça güçtür. Bu nedenle kullandığınız temizlik ürünlerini, tıraş malzemelerini dışarıdan getirmenizde fayda vardır.

Askeriye de koğuşlar genellikle 30-40 kişinin bir arada kalacağı şekilde düzenlenmiştir. Bu durum uyku konusunda size sıkıntılar çıkarabilir. Zira yat saati 9 (kimi yerlerde 10) olsa da koğuşlarda ışıkların kapanması ya da uyumaya elverişli bir ortamın oluşması 11-12’i bulabilmektedir. Eğer gürültüde ya da ışıkta uyuyamıyorsanız bu size ızdırap olacaktır. Bu sorunu bir kulak tıkacı ve bir göz bandı ile çözebilirsiniz. Eczaneden 5-10 kiraya alacağınız ürünler ile askerliğiniz boyunca rahat bir uyku çekebilirsiniz.

Pudra askeriyede hayat kurtarır. Alacağınız ilaçlı pudra oluşabilecek pişiklere karşı size merhem olacaktır. Ayrıca ilaçlı olmasından ötürü de mantara karşı sizi koruyacaktır. Her banyodan sonra ya da ayaklarınızı yıkadıktan sonra pudralamanızda fayda vardır.

Giyeceğiniz postallar sert ayakkabılardır. Genelde ilk kez giyenlerin ayaklarını bir hayli hırpalar. Bu nedenle silikon taban ve vatka almalısınız. Silikon taban ile ayağınızın altını, vatka ile de bot vurmasına karşı önlem almış olursunuz.

Her birlikte olmasa da hırsızlık askeriyede olan bir şey. Bu nedenle askılı cüzdan alarak paranızı ve kartlarınızı boynunuzda taşıyabilirsiniz. Aynı şekilde alacağınız kilitlerle dolabınızı ve botlarınızı kilitleyerek önlem alabilirsiniz. Bununla birlikte ben askerdeyken şu dikkatimi çekmişti. Bizim bölükte hırsızlık olayı çok fazla yoktu fakat şampuan, tıraş köpüğü, parfüm gibi ürünlerin başka dolaplardan alınıp kullanılması çok sık oluyordu. Gördüğüm kadarıyla insanlar dolap kapağını açıp görünürde ki ürünleri alıyorlardı. Dolabı karıştırmaya pek yeltenmiyorlardı. Dolayısıyla bu tarz ürünleri bir çantanın içine koyup dolabın diplerinde saklamanız bir nebze de olsa yararlı olacaktır.

Askeriyede cep telefonu kullanmanız yasak olacağından ötürü Türk Telekomun kontörlü kartlarından almanız gerekecek. Her ne kadar bu kartları asker kantinlerinde bulabiliyor olsanız da tedbir amaçlı yanınızda götürüyor olmanızda yarar var.

Askere giderken bir çok forumda ya da blogda tıraş kutusu, temiz ve kirli çamaşır torbası almamı söylemişlerdi. Onların bu tavsiyesine uyarak askere gitmeden önce bir çift almıştım. Doğrusunu söylemek gerekirse hiç bir işime yaramadı. Askerliğimin bittiği gün kullanmadan başkasına verdim. Fakat ben size farklı bir tavsiye de bulunmak istiyorum. Bulunduğunuz ilde Koçtaş var ise orada fermuarlı çamaşır filesi satılıyor. Koçtaş yoksa da yine büyük bir alışveriş merkezinden rahatlıkla bulabileceğinizi düşünüyorum. Fiyatı diğer filelere göre biraz pahalıdır. Yanlış hatırlamıyorsam 10 lira falandı. Fakat içinden bir büyük ve bir küçük boy çamaşır filesi çıkıyor. Neden tavsiye ettiğimi de şöyle açıklayayım. Askeri malzeme satılan yerlerde ki çamaşır fileleri bağcıklı oluyor. Çamaşırlarınızı filenin içine doldurduktan sonra ucunda ki bağcığı sarıp bağlıyorsunuz. Fakat askeriye de çamaşır makineleri yüksek devirli makineler olduğu için yıkama esnasında bu bağcık bir şekilde açılıyor ve çamaşırlarınız başkalarının çamaşırlarıyla karışıyor. Bir kaç defa bu şekilde sorun yaşadıktan sonra gidip size tavsiye ettiğim çamaşır filesini aldım ve bir daha böyle bir sorunla karşılaşmadım. Ayrıca diğer çamaşır filelerine göre hacmi daha geniş olduğu için tek seferde daha fazla çamaşırı yıkatabiliyorsunuz.

Askere ilk gittiğimizde banyoya giderken sabundur, duş jelidir, şampuandır hepsini götürürdüm. Fakat gerek ağırlığından gerekse dolapta yer kaplamasından ötürü farklı bir çözüme gitmek zorunda kaldım. 3’ü bir arada şampuanlardan alarak bu soruna kendimce bir çözüm getirdim. Size de tavsiyem ayrı ayrı banyo sabunu, duş jeli ya da şampuan alacağınıza 3’ü bir arada olan hem duş jeli hem şampuan yerine geçen ürünlere yönelmenizdir. Bu şekilde hem saklaması kolay olur hem de taşıması.

Askeriye de bir başka temizlik sorunu da tuvalet kağıdıdır. Gerek tuvaletlerde gerekse askeri kantinde bulabilmeniz neredeyse imkansız. Fakat selpak kağıt mendillerden bulabilirsiniz. Çarşı izinlerinizde 10’lu paketler halinde kağıt mendil alarak bu soruna çözüm bulabilirsiniz. Hem bu şekilde daha az yer kaplamış olur ve her zaman yanınızda taşıyabilirsiniz.

Askere ilk teslim olduğunuz da size sıfır nevresimler vermeyecekler. Bir süre daha önce kullanılmış kirli nevresimlerin bulunduğu boş yataklara yatmak zorunda kalacaksınız. Bu nedenle yanınıza yastık kılıfı almanız yararınıza olacaktır. Nevresimler yıkanana kadar bir süre sizi idare edecektir. Hatta nevresimler yıkansa bile o kılıfı kullanabilirsiniz.

Bir de terlik sorunsalı var. Askeriyenin verdiği terlikler hepsi aynı olduğu için genellikle karışıyor ya da bir başkası tarafından terliğiniz alınıyor. Bu durumu aşmanın en kolay yolu yanınızda farklı desenli bir terlik götürmeniz. Terliğiniz siyah olduğu sürece bir sıkıntı olmayacaktır. Farklı desenli olması terliğinizi tanımanıza vesile olup, kaybolsa ya da çalınsa dahi bulmanızı kolaylaştırır.

Yine aynı şekilde havluyu da evden götürmeniz de fayda var. Herkesin havlusu aynı olunca karıştırma ihtimali yüksek oluyor. Bu da hijyen konusunda sizi sıkıntıya sokuyor. Yine mavi renkli bir havlu alarak bu durumu aşabilirsiniz.

Dikkat ederseniz verdiğim tavsiyeler genellikle kişisel temizliğe yönelik. Bunun da sebebi askeriye de sizi en çok zorlayacak olan şeyin hijyen olmasıdır. Gittiğiniz zaman ciddi anlamda alışmakta zorlanacaksınız. Hijyen koşullarının elverişsiz olması, kalabalık koğuşlarda yatıyor olmanız sağlık açısından da sizi zaman zaman sıkıntıya sokacak. Bu nedenle yanınıza boğaz pastili, burun açısı sprey, vitamin, ateş düşürücü ve ağrı kesici götürmenizde fayda olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar bunları yanınızda bulundurmanız yasak olsa da size tavsiyem gizli de olsa yanınızda bulundurun. İnanın bunun çok faydasını göreceksiniz. Çoğu zaman sizi korkutmak adına yanınızda ki ilaçları vermenizi aksi takdirde ceza verileceğini söylerler. Size tavsiyem korkmayın ve ilaçları da vermeyin. Dolabınızın ya da çantanızın bir köşesinde saklayın. İhtiyaç olduğunda çıkarır içersiniz. Ve inanın ihtiyacınız olacak.

İç Çamaşırı (Haki Renkli)
Açık Mavi Renkli Yastık Kılıfı
Siyah Terlik
Mavi renkli havlu
Banyo Çantası
Traş Bıçağı
Traş Köpüğü
Traş Kolonyası
Koltuk altı Jel
Sıvı Sabun
Banyo kesesi
3’ü bir arada Şampuan
Diş Macunu
Diş Fırçası
Kulak Çubuğu
Kulak Tıkacı
Göz Bandı
Tırnak Makası
Arko Nem Krem
Pudra – ilaçlı
Selpak
Islak Mendil
Yara Bandı
Boğaz Pastili
Burun Açıcı Sprey
Vitamin
Ağrı Kesici
Çamaşır Filesi
Silikon Taban
Vatka
Bot Boyası
Temizleme Fırçası
İğne İplik Seti
Çengelli İğne (10-15 Adet)
Bot Kilidi
Dolap Kilidi
Boyun askılı cüzdan
Siyah Pilot Kalem ve Not Defteri
Kontörlü Kart
Kol Saati

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.