Azınlıklar sosyal medyada hakarete uğruyor

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, yaptıkları araştırmada, azınlık vatandaşların üçte birinin, yüz yüze gelmedikleri sosyal medyada hakarete, baskıya ve tehdide uğradığı sonucunun çıktığını söyledi. Ağırdır, «Yüzde 80’i de ‘hukuki bir yaptırıma ihtiyaç var’ diyor. Aslında ‘koruyun beni’ diyor» şeklinde konuştu.

Azınlıklar sosyal medyada hakarete uğruyor

İstanbul ağırlıklı olarak Türkiye'de yaşayan azınlıklar üzerinde yapılan sosyal medya araştırması çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Araştırmaya ilişkin basın toplantısı, Karaköy'deki Rum İlköğretim Okulu'nda açıklandı. Projenin araştırma kısmına destek veren KONDA Araştırma Şirketi Genel Müdürü Bekir Ağırdır, proje ortaklarından Bilgi Üniversitesi temsilcileri ve proje yürütücülerinin katıldığı toplantıda alınan sonuçlar masaya yatırıldı.

Paylaşım yaparken tedirginler

Bekir Ağırdır, araştırmanın azınlık cemaatlerine mensup 746 kişi üzerinde anket yapılarak gerçekleştirildiğini ifade etti. Sosyal medya kullanımı ve buna ilişkin değerlendirmeleri içeren raporda dikkat çeken sonuçlara ulaşıldığını anlatan Ağırdır, İnternetin ne sıklıkta kullanıldığına ilişkin sorulara verilen cevaplarda ağırlıklı olarak haber takibi ve haberleşme de dahil olmak üzere iletişime geçme niyetinin öne çıktığını belirtti. Özellikle Facebook kullanımının yüksek veriler gösterdiğini belirten Ağırdır, sosyal medyada hesap açanların yüzde 86'nın gerçek ismiyle, yüzde 2'sinin ise takma isim kullanarak hesap açtığı sonucuna ulaşıldığını aktardı. Ağırdır, sosyal medya paylaşımcıların paylaşımlar sırasında ne hissettiklerine ilişkin sorunun da dikkat çeken veriler ortaya koyduğunu anlatan Ağırdır, yüzde 41 oranında kişinin paylaşım yaparken bazen tedirgin olduğunu, yüzde 23'ünün ise paylaşım ve yorum yapmadan sadece izlediğini söylediğini belirtti.

Devlete düşen çok şey var
Araştırmanın önemli sonuçlarından birini de paylaşımlar nedeniyle karşılaşılan olumsuzluk bölümü oluşturdu. Ağırdır, 'Paylaşımlar nedeniyle maruz kalınan hak ihlali oldu mu?' sorusuna yüzde 65 oranında 'hayır uğramadım' cevabı verildiğini, bunun yanında 'hakaret uğradım' diyen kişilerin oranının ise yüzde 15 olduğunu anlattı. Ağırdır, yüzde 14'ünün aşağılanma, yüzde 6'sının ise tehdit edildiğini söylediğine dikkat çekerek, “Bunlar çok ciddi rakamlar. Eğer bir ülkede, her hangi bir kesimin, vatandaşlarımızın üçte biri doğru veya yanlış, şu veya bu nedenle yazdıkları yüzünden sosyal medyada bu tür baskılara, ya da doğrudan hakarete, tehdide uğruyorsa burada devlete düşen çok şey vardır" dedi.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.