Bağımlılık toplumsal bir sorundur

Bağımlılıkla mücadelede işbirliği yapmak, önleyici faaliyetlerinin önemini vurgulamak ve yöntemlerinin tartışıldığı «Bağımlılıkla Mücadele – İstanbul 2015» paneli Avcılar Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi’nde yapıldı. Panelde konuşan Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli, «Madde bağımlılığı sadece bağımlıların sorunu değildir. Toplumsal bir sorundur» dedi

Bağımlılık toplumsal bir sorundur

 Panelin açılış konuşmasını İstanbul Vali Yardımcısı Adnan Çakıroğlu yaptı. Çakıroğlu konuşmasında son dönemlerde madde bağımlılığında dünyada ve ülkemizde büyük artışlar meydana geldiğini belirterek, madde bağımlılığının herkesin görevi olduğunu, bu sorunun toplumsal mücadele ile çözülebileceğini söyledi. Avcılar Kaymakamı Hulusi Doğan ise yaptığı konuşmada, Avcılar’da birçok ülkede uygulanan C4 programını başlattıkları için Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli ve C4 vakfını kutlandığını belirtti. Kaymakam Doğan, madde bağımlılığı konusunda yeni yöntemlerin ve tedavi şekillerinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. 


Projelerimizi hayata sunduk
Avcılar Belediye Başkan Dr. Handan Toprak Benli panel yaptığı konuşma madde bağımlılığının toplumda acil çözülmesi gereken bir sorun olduğunu belirterek; “Biz göreve geldiğimizde toplumda acilen çözülmesi gereken iki önemli sorununa dikkat çekmiştik. Birisi madde bağımlılığı, ikincisi de kadına yönelik şiddet konusuydu. Biz bu toplumsal problemleri tıpkı hekimlikte olduğu gibi önleyici, koruyucu, tedavi ve rehabilitasyon kategorize edip bunlarla ilgili projelerimizi hayata sunduk. 
Gençlerimizi sanat yöneltmek için konservatuarımızı ve spora yöneltmek için Spor İşleri Müdürlüğümüzü kurduk. Sanat ve spor aktivitelerinin genç yaşlardaki işlevi ve önemi bilimsel verilerle de ortaya konmuştur.  Gençlerimiz okul dışında sanat ve sporla ilgilenir, bu alanlarda kendilerine hedefler koyarlarsa, madde bağımlılığı ve diğer kötü alışkanlıklardan uzak kalırlar. Donanımları ve özgüvenleri artmış güçlü, sağlıklı ve erdemli bireyler olarak hayata atılırlar” dedi. 

Bağımlılık ömür boyu sürer
Konuşmasının devamında bağımlılığın ömür boyu süren bir sorun olduğuna vurgu yapan Başkan Dr. Toprak; “Bağımlılık ömür boyu sürer. Tedavinin ardından bile bir süre sonra belirli bir stres ve problemle karşılaştığında, bağımlının ilk başvuracağı nesne maddedir. Bu bakımdan madde bağımlılığıyla mücadele konusunda tedavinin tüm halkalarını tamamlamak gerekmektedir. 
Biz bu noktada uyuşturucu ve madde bağımlılığının tedavi ve takibiyle ilgili olarak Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan “Avcılar Belediyesi Bağımlılık Takip ve Tedavi Merkezi”mizi kurduk. Kurduğumuz bu merkezde başta Amerika olmak üzere, birçok ülkede denenmiş bir sistem olan C4 sistemi ile bir araya geldi.  
Merkezimizde gençlerimiz ve ailelerine eğitim, rehberlik, yaşam koçluğu, psikolojik danışmanlık hizmeti sunarak,  sosyal hayatta başarıyı elde etmelerini sıkı bağlarla sağlamayı hedefliyoruz. Burada yapılan çalışmalarının sonuçlarını bilimsel olarak değerlendirip, bu sonuçları bu alanda çalışma yapan kurumlarla paylaşacağız. Avcılar’ın toplumsal bir sorunun çözümünde öncü olması, sosyal rehabilitasyonda öncü olması bizim mutluluğumuzdur” dedi. 

Tedavisi hemen olmaz
Açılış konuşmalarının ardından “Bağımlılıkla Mücadele – İstanbul 2015” paneline geçildi. Panelin moderatörlüğünü yapan Uzm. Dr. Tijen Şengezer, panel öncesi yaptığı konuşmada, Dr. Handan Toprak Benli gibi hekim bir belediye başkanına sahip olduğundan dolayı Avcılar’ın çok şanslı olduğunu belirterek; “ Ülkemizde bağımlılıkla mücadelede belirli bir süre tedavi gerçekleştiriliyor. Bağımlılık sürekli bir hastalıktır ve dönem dönem ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden bağımlılığın tedavisi uzun bir süreci gerektirmektedir. Mücadelede en önemli sürçe ise rehabilitasyon sürecidir.  Avcılar Belediyesi Tedavi ve Takip Merkezi bu açıdan atılmış önemli bir adımdır. Bu merkezin örnek olacağı ve İstanbul’dan sonra tüm Türkiye’ye yayılacağı inancındayım” dedi.

Milyonlarca insan ölüyor
İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü Uzm. Psikolojik Danışman ve Başkomiser Uğur Evcin, dünyada madde bağımlılığından dolayı yılda 3.2 milyon kişinin hayatını kaybettiğini belirterek; “Son dönemde dünyada 350’nin üzerinde bağımlılık yapan madde sürüldü. Bu sorun küresel bir sorun olarak karşımıza geliyor. Dünyanın birçok ülkesinde gençler bu sorunla karşı karşıya kalıyor. Dünyada ve ülkemizde 15-16 yaş ortalamasında madde bağımlılığına baktığımızda oran yüksek görünüyor. Ülkemizde tedavi konusunda yeterli sistemler yeterli modüller olmamasından dolayı artış oranı yüksek. O bakımdan Türkiye’nin bir model araştırması ve uygulamasına çok ciddi ihtiyacı var” dedi. 

HABER MERKEZİBu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.