Binlerce liralık reçete vurgunu

Elektronik e-reçete şifrelerini ele geçiren çeteler, bu kez de sahte doktor kaşesiyle binlerce liralık pahalı kanser ilaçlarıyla vurguna başladı.

Binlerce liralık reçete vurgunu

Elektronik e-reçete şifrelerini ele geçiren çeteler, bu kez de sahte doktor kaşesiyle binlerce liralık pahalı kanser ilaçlarıyla vurguna başladı. 81 kente yazı gönderen İl Sağlık Müdürlüğü, elle yazılı reçeteler konusunda eczacıları, “Doktoru da arayın” diye uyardı.

Sağlık raporu ve reçetelerin internet üzerinden düzenlenmesini sağlayan elektronik reçete (e-reçete) şifrelerini ele geçiren çeteler, sahte reçeteyle SGK'yı milyon liralık zarara uğratmasının ardından şimdi de sahte kaşelerle dolandırıcılığa başladı. Bilgisayar sisteminde meydana gelen aksaklıklar nedeniyle zaman zaman e-reçete düzenleyemeyen doktorların manuel reçete düzenlediğini belirten İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, 81 ile gönderdiği yazıda elle yazılan reçetelere azami dikkat gösterilmesini istedi. Gönderilen yazıda özellikle eczacıların, şüphelendikleri durumlarda elle yazılı reçetede kaşesi bulunan doktoru arayarak durumu sormalarını da istedi.

Binlerce liralık reçeteler
Geçtiğimiz hafta İstanbul'da Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Begüm Ökten'in 'sahte kaşesi' kullanılarak Ali Güneş adına düzenlenen reçeteyle piyasa fiyatı 779 TL olan "Altuzan 100 miligram Flakon" ilacı eczanelerden ücretsiz alınmıştı. İllere gönderilen uyarı yazılarında ise benzer bir çok olayın yaşandığı ortaya çıktı.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimliği; Oğuzhan Balcık, İbrahim Yıldız ve Kamil Önder isimli hastalar adına düzenlenmiş ilaç kullanım raporlarını inceleyince yeni bir sahtecilikle daha karşılaştı. Orijinal raporlarda yer almayan, "Vorikanazol" adlı etken maddenin eklendiğini raporlar sayesinde eczanelerden piyasa değeri 2 bin 159 TL'yi bulan "Vfend" adlı ilacın ücretsiz alındığı ortaya çıkarıldı.

İstanbul Eczacı Odası'nın verdiği bilgiyi değerlendiren İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli Tıbbı Onkoloji Uzmanı Dr. Rıza Umar Gürsu'nun "sahte kaşesi" kullanılarak 779 liralık "Altuzan 100 miligram Flakon" ile 2 bin 650 liralık "Mabthera 500 mg Flakon" ilaçlarının yazıldığını tespit etti. 81 ildeki eczanelere bilgi verilerek aynı kaşeli reçetelere özellikle dikkat edilmesi istendi.

Dikkatli eczacılar fark etti
Kartal'daki Emek Eczanesi'nin sahibi Eczacı Bilge Zehra Hacıibrahimoğlu da, 6 kutu "Rapamune 1 mg tablet" yazılı reçetenin sahte olduğunu fark etti. Piyasa değeri bin 7 TL olan reçetede imzası ve kaşesi bulunan Uzm. Dr. Zeynep Taşkın Özsığınan aranınca, imza ve yazının kendisine ait olmadığını ve Musa Günal isimli hastanın da reçete tarihinde muayene olmadığını söyledi. Benzer bir olay da Küçükçekmece'deki Okan Eczanesi'nin sahibi Okan Tekin tarafından fark edildi. Reçeteden şüphelenen eczacı, kaşede ismi bulunan Haseki Eğitim Araştırma Hastanesi'nde görevli Dr. Büşra Dutağaç'a ulaştı. Söz konusu reçetenin hekim tarafından düzenlenmediğini öğrenince İlçe Sağlık Müdürlüğü ve SGK'ya durumu bildirdi. Reçetedeki söz konusu "Valcyte Roche 450 Mg" ilacın piyasa değeri ise 3 bin 176 TL.

Hepsi ithal ilaç
Söz konusu ilaçları genellikle kan, kolon ve rektum kanserli hastaların kullandığı öğrenildi. Türkiye'de üretilmeyen ve ithal edilen ilaçlar için her yıl Türkiye milyarlarca lira para ödüyor.

Vurgun yapılan ilaçlardan bazıları ise şöyle:
Valcyte Roche 450 Mg 60 Film Tablet 3 bin 176 TL
Mabthera 500 mg Flakon 2 bin 650 TL
Vfend 200 Mg 30 Film Tablet 2 bin 159 TL
Rapamune 1 mg Tablet fiyatı bin 7 TL
Altuzan 100 miligram Flakon fiyatı 779 TL
Genotropin 36.000 I.U. 402 TL
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.